Windows 10, Chrome, iOS 14 i mnogi drugi hakovani na kineskom hakerskom takmičenju
Vesti, 10.11.2020, 12:00 PM

Programi za bagove su već nekoliko godina dobar podsticaj za etičke hakere koji od toga mogu da zarade desetine pa i stotine hiljada dolara godišnje. To su imali na umu i organizatori takmičenja Tianfu Cup International, najvećeg i najprestižnijeg hakerskog takmičenja u Kini koje je održano treći put, pa su hakeri sa ovog skupa otišli bogatiji za ukupno 1,2 miliona dolara koje su dobili kao nagradu za otkrivene bagove u softveru velikih tehnoloških kompanija.
Ciljevi napada bili su različiti brendovi, uključujući tehnološke divove kao što su Apple, Samsung, ASUS, TP-Link, Mozilla i Ubuntu.
Takmičenje je bilo organizovano tako da je svaki tim dobio priliku da iz tri pokušaja hakuje zadati cilj za samo pet minuta - što je, u najmanju ruku, impresivan podvig.
Od 15 ekipa koliko ih je učestovalo na ovogodišnjem takmičenju, tim kineske kompanije Qihoo 360 zaradio je najviše - ukupno 744500 dolara. Ipak, najveća nagrada otišla je u ruke drugoj ekipi koja je hakovala iPhone i za to dobila 300000 dolara. Za svaki uspešan napad, hakeri su novčano nagrađeni u zavisnosti od toga šta su hakovali i kakva je ranjivost u pitanju.
Hakeri su uspeli da hakuju iOS 14 na iPhone 11 Pro, Samsung Galaxy S20, Windows 10 v2004 (April 2020), Ubuntu, Chrome, Safari, Firefox, Adobe PDF Reader, Docker, VMWare EXSi, QEMU, i firmware TP-Link i Asus rutera.
Prema pravilima takmičenja, svi bagovi prijavljeni su proizvođačima softvera, po uzoru na pravila jednog poznatijeg takmičenja ove vrste, Pwn2Own, koje se dugi niz godina održava u SAD.
Zakrpe za sve bagove koji su demonstirani tokom vikenda na takmičenju u Kini biće obezbeđene u narednim danima i nedeljama.
Ovakvi skupovi ne samo da pomažu i motivišu hakersku zajednicu, već su veoma važni i zbog toga što tehnološkim kompanijama omogućavaju da prepoznaju ranjivosti u svom softveru koje njihovi sopstveni timovi verovatno inače ne bi primetili.

Izdvojeno
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Pratite nas
Nagrade