Windows bezbedniji, raste broj malvera za Mac OS i Linux
Vesti, 06.07.2017, 11:39 AM
Microsoft se trudi da Windows učini bezbednijim, i izgleda da napori kompanije počinju da se isplate, jer je broj infekcija malverima koji ciljaju Windows operativne sisteme značajno opao prošle godine. Istovremeno, češći su napadi na Mac OS i Linux, a Appleovi sistemi imali su tri puta više napada nego prethodnih godina, objavio je institut AV-TEST.
Broj malicioznih programa koji ciljaju Windows je porastao za 10%, ali je broj vrsta malvera posebno napravljenih za Windows opao za 13%.
Ipak, Windows ostaje najnapadaniji operativni sistem, sa 7 od 10 novih oblika malvera ciljaju Windows platformu.
Vodeći Windows malver prošle godine je bio Allaple, koji je aktivan od 2006., a posle njega na listi vodećih malvera su Virut, Ramnit i Virlock. Uprkos tome što napadi ransomwarea dominirajau ove godine, sa WannaCry i NotPetya koji su inficirali stotine hiljada računara, ransomware je prošle godine učestvovao sa svega 0,94% u populaciji malvera namenjenih Windowsu, dok su virusi i crvi dominirali ekosistemom malvera sa 37,6% i 25,44%.
Kada je reč o Mac OS, trojanci su bili najveća pretnja sa 85,59% napada, dok je ransomware odgovoran za svega 0,07% infekcija.
"Sa stopom rasta od preko 370% u odnosu na prethodnu godinu, nije preterano govoriti o ekspozivnom rastu. Međutim, takođe je važno voditi računa o ukupnom broju malicioznih programa sa kojim kriminalci pokušavaju da prevare korisnike Mac OS: dok je 2015. bilo 819 umerenih različitih pretnji koje ciljaju Mac OS, Appleovi korisnici su 2016. morali da zaštite uređaje od 3033 uzoraka malvera", kažu iz AV-TEST-a.
Vodeća tri malvera za Mac OS prošle godine bili su Flashback, MacControl i Keranger.
Izdvojeno
ChatGPT kao terapeut: korisnici dele lične priče uprkos rizicima po privatnost
Ljudi sve češće koriste ChatGPT i generativnu veštačku inteligenciju za duboko lične teme — od emotivnog rasterećenja do traženja saveta... Dalje
Ugašena C2 infrastruktura botneta koji su zarazili preko tri miliona uređaja
Zajednička akcija vlasti iz SAD, Nemačke i Kanade rezultirala je gašenjem komandno-kontrolne (C2) infrastrukture koju su koristili botneti Aisuru, ... Dalje
Vidar 2.0: Majstor digitalne krađe širi se među gejmerima sa GitHuba i Reddita
Istraživači iz Acronis TRU upozoravaju na novu kampanju koja cilja pre svega mlađe gejmere, koristeći lažne varalice za popularne igre poput Fort... Dalje
INTERPOL upozorava: veštačka inteligencija podstiče finansijske prevare širom sveta
Novi izveštaj INTERPOL-a ukazuje na ubrzanu evoluciju globalnih finansijskih prevara, koje postaju sve sofisticiranije zahvaljujući veštačkoj inte... Dalje
Kalendarske pozivnice postaju novi alat za krađu podataka
Sajber kriminalci sve češće zloupotrebljavaju kalendarske pozivnice kako bi zaobišli inbox i direktno isporučili lažne fakture žrtvama, upozora... Dalje
Pratite nas
Nagrade






Pratite nas preko RSS-a





