Zabeležen najveći DDoS napad u istoriji interneta
Vesti, 13.02.2014, 07:00 AM

Za sada nepoznati napadači pokrenuli su najveći DDoS napad u istoriji interneta na kompaniju CloudFlare koja web sajtovima pruža usluge unapređenja performansi i zaštite. Napad je na vrhuncu dostigao nivo saobraćaja od 400 Gb po sekundi, potvrdio je izvršni direktor kompanije Metju Princ.
U dosadašnjoj istoriji najveći ikada zabeleženi napad bio je DDoS napad na Spamhaus koji je ne vrhuncu dostigao 300 Gb/s.
Poređenja radi, “uobičajeni” DDoS napad koji može da obori na primer web sajt neke banke trebalo bi da dostigne 50 Gb/s.
Prins je međutim rekao da osim što je bio veliki, napad na Cloudflare nije ni po čemu bio izuzetan.
Napadači su iskoristili slabost u Network Time Protocol (NTP) koji se koristi za sinhronizovanje satova na računarima i serverima, da bi preplavili podacima evropske servere kompanije. Iako stručnjaci već dugo upozoravaju da bi NTP jednom mogao da postane vektor za DDoS napade, ovaj trend je tek nedavno postao popularan, prouzrokujući probleme nekim gejmerskim sajtovima i servis provajderima.
Prins ističe da je popularnost ovog vektora napada porasla poslednjih šest meseci, a sada je on odgovoran i za neke od najvećih napada sa kojima su se borili stručnjaci kompanije CloudFlare.
Napad u ponedeljak je ciljao samo jednog klijenta kompanije, ali s obzirom da je bio veliki, uticao je i na celu mrežu CloudFlare-a. Kompanija nije objavila koji njen klijent je bio meta napada.
Cilj DDoS napada je da se napadnuti serveri prelave podacima tako da to prevazilazi njihove kapacitete. Takvi napadi se često koriste da se nanese šteta poslovanju kompanije ili da se obori poznati web sajt.
Stručnjaci sada upozoravaju da je ovaj napad samo vrh ledenog brega i da će sve dok NTP serveri budu loše konfigurisani, napadi ove vrste nastaviti.

Izdvojeno
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje
Pratite nas
Nagrade