Zašto ne bi trebalo bezrezervno verovati fajlovima potpisanim digitalnim sertifikatima
Vesti, 03.02.2015, 08:00 AM

Za korisnike, digitalni sertifikat je znak da fajl ne sadrži maliciozni kod. Mnogi sistem administratori dozvoljavaju korisnicima da pokrenu samo one fajlove koji su potpisani digitalnim sertifikatom. Neki antivirusni skeneri fajl koji je potpisan validnim digitalnim sertifikatom automatski tretiraju kao bezbedan.
Apsolutno poverenje korisnika u fajlove potpisane digitalnim sertifikatima ohrabrilo je sajber kriminalce da koriste digitalne sertifikate za maliciozne fajlove.
Prema podacima kompanije Kaspersky Lab, broj sumnjivih sertifikata korišćenih za potpisivanje malicioznog softvera se prošle godine udvostručio. Do kraja 2014. godine, u kompanijskoj bazi podataka našlo se više od 6000 sertifikata. Uzimajući u obzir rastuću broj pretnji u vezi sa potpisivanjem malicioznih fajlova, stručnjaci Kaspersky Laba savetuju sistem administatore i korisnike da ne uzimaju digitalne potpise zdravo za gotovo i da ne dozvoljavaju pokretanje potpisanih fajlova samo na osnovu potpisa.
„Kreatori virusa kradu i imitiraju validne potpise kako bi uverili korisnike i antivirusna rešenja da je fajl bezbedan. Kompanija Kaspersky Lab je primetila da ovu tehniku već nekoliko godina koriste akteri naprednih stalnih pretnji”, kaže Andrej Ladikov koji je na čelu strateškog istraživanja u kompaniji Kaspersky Lab.
Ozloglašeni mrežni crv Stuxnet je koristio sertifikate ukradene od kompanija Realtek i JMicron. Vinti grupa je ukrala sertifikate od kompromitovanih gejming kompanija i „reciklirala” ih u novim napadima. Takođe, postoje primeri istih sertifikata koje za napade koriste grupe hakera iz Kine, što ukazuje na postojanje crnog tržišta. Grupa Dark Hotel uglavnom potpisuje svoj backdoor digitalnim sertifikatima i očigledno ima pristup tajnim ključevima potrebnih za pravljenje lažnih sertifikata.
Kako bi se smanjio rizik od pokretanja novog malicioznog softvera koji skeneri virusa ne prepoznaju i za koje vaš računar veruje da je potpisan validnim digitalnim sertifikatom, ključno je održavati povećan nivo kontrole nad potpisanim fajlovima odgovarajućom antivirusnom zaštitom i pridržavati se bezbednosne politike:
1. Zabraniti pokretanje programa koje je potpisao nepoznati distributer softvera: većina ukradenih sertifikata potiče od malih programera.
2. Kada se susretnete sa sertifikatima iz nepoznatih centara za sertifikovanje, ne instalirajte ih u skladište.
3. Ne dozvolite pokretanje programa potpisanih sertifikatima od poverenja samo na osnovu imena sertifikata. Proverite druge atribute kao što su serijski broj i otisak sertifikata (tzv. hash sum).
4. Instalirajte Microsoft MS13-098 update - on eliminiše grešku koja može da uključi dodatne podatke u potpisanim fajlovima bez narušavanja potpisa fajla.
5. Koristite antivirusno rešenje koje ima svoju bazu podataka validnih i nevalidnih sertifikata.
Više o ovome možete naći na blogu kompanije Kaspersky Lab, Securelist.com.

Izdvojeno
Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Pratite nas
Nagrade