Zašto vaši razgovori na Skypeu nisu sigurni
Vesti, 06.06.2014, 09:14 AM

Trista miliona korisnika Skypea trebalo bi da znaju da se njihove informacije, uključujući i transkrpite razgovora čuvaju u formi nešifrovanog fajla na lokalnom sistemu, što znači da svako ko ima dovoljno znanja da hakuje računar korisnika Skypea lako može doći do tih informacija bez potrebe da hakuje Microsoftove servere.
Ono što zabrinjava stručnjake kompanije Solutionary koji su ukazali na problem je fajl nazvan main.db koji se može naći u:
- Windows: C:\Users\Username\AppData\Roaming\Skype\SkypeName
- Mac OSX: /Users/user/Library/Application Support/Skype/SkypeName
- Linux: /home/user/Skype/SkypeName
Na Windowsu i Linuxu, ove lokacije su sakrivene po defaultu, što ne može da spreči napadača da pronađe ono što želi. Kada pronađe fajl, napadač ga lako može otvoriti sa SQLite s obzirom na to da je potpuno nešifrovan.
Kada se fajl otvori, napadač će naći tabele kao što su Accounts, Alerts, Calls, ChatMembers, Contact, DBMeta, Messages, Participants, SMSes, VideoMesages, Transfers, Videos, Voicemails i druge.
Ove tabele napadaču ukazuju da je ovo zaista glavna baza podataka za Skype funkcije. Onda je prilično lako izvesti zaključak koje informacije su čuvaju u tabelama.
Haker može pristupiti informacijama kao što su ime i prezime korisnika, datum rođenja, država, grad, email adresa i drugim, pa čak i transkriptima razgovora.
Podaci koji se čuvaju su i podaci vlasnika Skype naloga i podaci kontakata.
“Sve ovo mogle bi biti dragocene informacije za napadača. Pored toga, običan tekst i jednostavna lokacija su lak zadatak za svakog da izvuče informacije iz baze podataka, čak i bez administratorskog pristupa”, kažu stručnjaci.
Solutionary preporučuje korisnicima da koriste alternativne, sigurnije programe, kao što je Citrix. Ako to nije moguće, kompletna enkripcija diska bi bila dobar korak u pravcu obezbeđivanja ovog i drugih važnih fajlova na sistemu. Međutim, ni to nije potpuno rešenje jer se na taj način štite samo podaci u stanju mirovanja. Korisnici mogu da brišu bazu podataka svaki put pošto završe sa korišćenjem Skypea, ali to zahteva vreme i može biti prilično dosadno, pa čak i tada, dok program radi, podaci korisnika nisu sigurni.

Izdvojeno
Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Pratite nas
Nagrade