Zbog WhatsApp Weba, internet preplavljen lažnim desktop verzijama WhatsAppa
Vesti, 04.02.2015, 08:30 AM

Kada je WhatsApp nedavno objavio da će korisnici popularne mobilne aplikacije ovu uslugu moći da koriste i na računarima, sajber kriminalci su prepoznali priliku da interesovanje stotina miliona korisnika ove aplikacije za ovu vest iskoriste za širenje malvera.
WhatsApp je 21. januara saopštio da za aplikaciju za mobilne platforme koja trenutno ima 700 miliona korisnika, sada postoji i web klijent koji se može koristiti u Google Chromeu.
Iz WhatsAppa su tada objasnili da je web klijent samo web stranica koja odražava originalni sadržaj koji se i dalje čuva na telefonu.
Pretpostavljajući da mnogi korisnici neće sasvim razumeti šta je to novo što ustvari nudi WhatsApp, sajber kriminalci su počeli da nude korisnicima da preuzmu desktop verzije aplikacije.
Fabio Asolini iz Kaspersky Laba pronašao je na internetu mnoštvo takvih primera, a potencijalne žrtve su korisnici WhatsAppa iz svih delova sveta.
To nije novost, jer su i pre nego što je WhatsApp ponudio korisnicima WhatsApp Web, korisnici dobijali poruke u kojima im se nudila navodna desktop verzija aplikacije. Sada kada je WhatsApp zaista na desktopu, kriminalci su se vratili starim trikovima.
U Brazilu, sajber kriminalci nude korisnicima da preuzmu WhatsApp za Windows, iza čega se krije pokušaj širenja bankarskih trojanaca. U tu svrhu koristi se nekoliko domena, od kojih su neki aktivni, a drugi čekaju svoj red.
U jednom drugom slučaju, kriminalci pokušavaju da namame korisnike lepim dizajnom, nudeći im dodatak za Chrome koji nema nikakve veze sa WhatsApp Web.
Asolini je primetio i neke nezvanične desktop verzije WhatsAppa koje se nude korisnicima koji govore arapski i španski. Na arapskom se nudi “WhatsApp Plus”, a na španskom “WhatsApp Spy”. Da bi korisnici mogli da preuzmu ovu drugu aplikaciju, moraju da ostave svoj broj mobilnog telefona. Kriminalcima je on potreban da bi pretplatili korisnike na premium servise zbog kojih će im računi biti veći a uz to će dobijati i neželjene poruke. Spam poruke nisu neuobičajene na WhatsAppu jer spameri već odavno koriste ovaj servis.
Na žalost, nije moguće blokirati poruke koje dolaze od nepoznatih na WhatsAppu. Sve što se može uraditi je da se blokira pošiljalac nakon što stigne neka takva poruka.
I na kraju, bez obzira kako vam izgleda neka ponuda, pravi WhatsApp servis možete naći na https://web.whatsapp.com. Sve ostalo bi trebalo izbegavati.

Izdvojeno
Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Pratite nas
Nagrade