Zbog navodnog špijuniranja, SAD razmatraju zabranu TikToka i drugih kineskih aplikacija

Vesti, 08.07.2020, 09:41 AM

Zbog navodnog špijuniranja, SAD razmatraju zabranu TikToka i drugih kineskih aplikacija

Američka ofanziva na kineske tehnološke divove se nastavlja, a sledeća meta mogla bi biti popularna aplikacija TikTok.

Prema rečima drzavnog sekretara Majka Pompea, vlasti Sjedinjenih Drzava trenutno razmatraju moguce sankcije i protiv niza aplikacija, a TikTok bi mogao da bude prva među njima koja će biti zabranjena u SAD.

TikTok je postao internet fenomen, brzo zauzevši prvo mesto među preuzetim aplikacijama na iPhone i Android uređajima.

ByteDance u čijem je vlasništvu TikTok, na optužbe da špijunira za kinesku vladu, uvek je odgovarala da se podaci njenih američkih korisnika čuvaju u Sjedinjenim Državama.

Ali Pompeo objašnjava da se oni koji preuzmu TikTok slažu sa tim da njihovi privatni podaci „padnu u ruke Komunističke partije Kine“.

U intervjuu za Fox News Pompeo je rekao da je moguća zabrana više kineskih aplikacija trenutno na stolu.

„To shvatamo vrlo ozbiljno”, rekao je on podsećajući na stav američke administracije o Huawei tehnologiji, kao i na to da su američke vlasti kinesku kompaniju ZTE proglasile opasnošću po američku nacionalnu bezbednost.

Odluka o tome tek treba da bude doneta, a vlada Sjedinjenih Država nije davala izjave o tome kada bi tačno mogla da objavi nove sankcije protiv kineskih kompanija. ByteDance nije komentarisao ove tvrdnje, tako da je za sada sve u domenu pretnji i niko ne zna tačno kako će se ovo završiti.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Microsoft Edge čuva sve lozinke u memoriji: stručnjaci upozoravaju na rizik

Microsoft Edge čuva sve lozinke u memoriji: stručnjaci upozoravaju na rizik

Microsoft Edge učitava svaku sačuvanu lozinku u memoriju procesa u trenutku pokretanja pregledača i čuva je tamo kao čisti tekst, čak i ako kori... Dalje

Maliciozni Google oglasi šire MacSync: lažni Homebrew inficira macOS uređaje

Maliciozni Google oglasi šire MacSync: lažni Homebrew inficira macOS uređaje

Klik na prvi rezultat u Google pretrazi za popularni macOS alat Homebrew može dovesti do instalacije zlonamernog umesto legitimnog softvera, upozorav... Dalje

Bombardovanje imejlovima i lažna IT podrška: novi talas napada na korisnike Microsoft Teams-a

Bombardovanje imejlovima i lažna IT podrška: novi talas napada na korisnike Microsoft Teams-a

Nova kampanja sajber napada cilja zaposlene u kompanijama kombinacijom bombardovanja imejlovima i lažne IT podrške na Microsoft Teams-u, navodeći k... Dalje

Bluekit: novi AI alat za phishing napade zaobilazi MFA zaštitu

Bluekit: novi AI alat za phishing napade zaobilazi MFA zaštitu

Istraživači iz Varonis Threat Lab-a otkrili su novi phishing-as-a-service alat pod nazivom Bluekit, koji značajno pojednostavljuje izvođenje napad... Dalje

Ekstenzije kao biznis model: 82 Chrome ekstenzije prodaju podatke više od 6,5 miliona korisnika

Ekstenzije kao biznis model: 82 Chrome ekstenzije prodaju podatke više od 6,5 miliona korisnika

Istraživanje kompanije LayerX Security otkrilo je 82 Chrome ekstenzije prikupljaju i prodaju podatke korisnika, utičući na više od 6,5 miliona lju... Dalje