Critroni (CTB-Locker): Prvi ransomware koji koristi Tor za komunikaciju
Opisi virusa, 21.07.2014, 08:42 AM

Poznati francuski istraživač Kafeine otkrio je novi ransomware nazvan Critroni, koji se reklamira na hakerskim forumima kao nova generacija poznatog ransomwarea Cryptolocker jer koristi Tor mrežu za komunikaciju i kontrolu.
Cryptolocker je, za one koji su propustili, jedan od najozloglašenijih malvera koji su se pojavili u skorije vreme. Cryptolocker šifruje sve fajlove na zaraženom računaru i traži od žrtve da plati, najčešće bicoinima, za privatni ključ za dešifrovanje podataka. Procene stručnjaka govore da je Cryptolocker do sada zarazio više stotina hiljada računara.
Početkom leta, FBI i policije nekoliko evropskih država uspešno su okončale operaciju protiv malvera Gameover Zeus, koji je korišćen kao ključni mehanizam za infekciju računara ransomwareom Cryptolocker.
Otprilike u isto vreme, sredinom juna, na hakerskim forumima pojavila se reklama za ransomware Critroni. U početku je ovaj malver bio prvenstveno korišćen za napade na ruske korisnike, ali u poslednje vreme uočeni su napadi i na korisnike računara u drugim zemljama.
Za infekciju računara malverom Critroni odgovoran je exploit kit Angler, ali on nije isključivi krivac jer su uočene i druge metode napada. Angler inficira računar spambotom, a spambot potom preuzima nekoliko drugih payloada uključujući i Critroni.
Malver šifruje različite vrste fajlova, između ostalih, i dokumente i slike, da bi zatim pokušao da iznudi od korisnika otkup za dešifrovanje fajlova.
Žrtvama se daje rok od 72 sata da plate otkup za šifrovane fajlove i to digitalnom valutom, bitcoinima, da bi se izbegla mogućnost praćenja transakcija. Za one koji nemaju bitcoine obezbeđeno je uputstvo o tome kako nabaviti bitcoine u pojedinim zemljama.
Ako žrtva ne plati otkup u određenom roku, daje joj se druga šansa da povrati podatke, a uputstvo o tome se nalazi u folderu Documents, u TXT fajlu.
Malver Critroni koga kriminalci nazivaju i CTB-Locker (Curve-Tor-Bitcoin-Locker) se u ovom trenutku prodaje po ceni od 3000 dolara.
Autori malvera kažu da Critoni koristi kriptografiju zasnovanu na eliptičkim krivama i da je dešifrovanje fajlova nemoguće.
Ono što je upadljivo s obzirom da je u pitanju ransomware je da Critroni koristi Tor mrežu da bi sakrio svoju komunikaciju sa serverom za komandu i kontrolu.
Critoni je prvi ransomware koji koristi Tor da bi sakrio komunikaciju sa svojim C&C serverom. Tako nešto se uglavnom viđa kod bankarskih trojanaca, kažu stručnjaci.

Izdvojeno
Lažne aplikacije Telegram i WhatsApp prazne kripto novčanike

Trojanizovane verzije popularnih mesindžera kao što je Telegram ili WhatsApp nude se na lažnim sajtovima korisnicima Androida i Windowsa, koji preu... Dalje
BlackLotus je prvi malver koji može da zaobiđe Secure Boot na Windows 11

Nevidiljivi UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) bootkit pod nazivom BlackLotus postao je prvi poznati malver koji je u stanju da zaobiđe Sec... Dalje
Piratski programi za macOS inficiraju računare opasnim kripto malverom

Final Cut Pro i druge piratske macOS aplikacije na Pirate Bay su inficirane do sada neotkrivenim malverom. Kada ih žrtve preuzmu, zaraženi Apple ure... Dalje
Opasni ransomware Clop sada inficira i Linux sisteme
.jpg)
Istraživači iz firme SentinelOne 26. decembra primetili su prvu varijantu ransomwarea Clop (Cl0p) koja cilja na Linux sisteme. Clop se prvi put poja... Dalje
Opasni bankarski trojanac na lažnom veb sajtu aplikacije Zoom

Hakeri koriste modifikovani program za instalaciju Zooma da bi prevarili ljude da instaliraju IcedID malver na svojim sistemima, upozorili su istraži... Dalje
Pratite nas
Nagrade