Da li je malver Uroburos špijun ruske obaveštajne službe?

Opisi virusa, 03.03.2014, 07:50 AM

Da li je malver Uroburos špijun ruske obaveštajne službe?

Stručnjaci kompanije G Data, nemačkog proizvođača antivirusa, analizirali su malver koji je korišćen u operacijama ruske obaveštajne službe a koji je nazvan Uroburos, po antičkom simbolu večnosti koji prikazuje zmiju ili zmaja koji grize vlastiti rep.

Uroburos je rootkit, sastavljen od dva fajla, drajvera i i virtuelnog fajl sistema. Rootkit, koji radi i na 32-bitnim i na 64-bitnim Windows sistemima, je sposoban da preuzme kontrolu nad zaraženim računarom, izvrši komande, sakrije aktivnosti sistema, krade informacije sa zaraženog računara i nadgleda mrežni saobraćaj.

Njegova modularna struktura omogućava lako dodavanje novih funkcionalnosti, što ovaj malver čini ne samo veoma sofisticiranim nego i veoma fleksibilnim i opasnim.

Drajver koji je deo malvera je veoma kompleksan i dizajniran tako da malver bude veoma diskretan tako da ga je veoma teško identifikovati.

Iz G Data kažu da je razvoj malvera kao što je Uroburos velika investicija. Tim programera koji stoje iza malvera je očigledno sastavljen od vrhunskih stručnjaka za računare, što se može zaključiti na osnovu strukture malvera i njegovog naprednog dizajna. Šta više, stručnjaci nemačke kompanije veruju da je razvojni tim malvera nastavio da radi na razvoju još naprednijih verzija malvera koje tek treba da budu otkrivene.

Uroburos je dizajniran da radi u peer-to-peer modu, što znači da zaraženi računari komuniciraju između sebe, rukovođeni napadačima. Kontrolišući jedan zaraženi računar koji ima vezu sa internetom, malver je u stanju da zarazi i druge računare u mreži, pa čak i one bez internet konekcije. On može špijunirati svaki zaraženi računar, a ukradene informacije se šalju napadačima prosleđivanjem podataka sa zaraženih računara računaru sa internet konekcijom. Ponašanje malvera je tipično za širenje u mrežama velikih kompanija ili državnih institucija. Napadači očigledno očekuju da njihove mete imaju računare koji nisu povezani sa internetom pa malver koristi tehnike kojima se premošćuje taj problem da bi se postigao cilj.

S obzirom na kompleksnost malvera i špijunske tehnike koje on koristi, u G Data pretpostavljaju da se ovaj rootkit koristi za špijuniranje vlada, istraživačkih instituta i velikih kompanija.

Malver je delo ruskih autora, tvrde u G Data, navodeći kao dokaze imena fajlova, prisustvo ćirilice u uzorku malvera, enkripcijske ključeve i ponašanje malvera. Još jedan ključni argument za ovu tvrdnju je i činjenica da je Uroburos povezan sa malverom Agent.BTZ koji se takođe povezuje sa Rusijom iako ne izričito i sa ruskom vladom. Mnoge tehničke karakteristike malvera ukazuju na to da je Uroburos delo iste grupe koja je izvela sajber napad protiv SAD 2008. godine malverom Agent.BTZ. Uroburos proverava prisustvo malvera Agent.BTZ i ostaje neaktivan ako je ovaj instaliran.

Osim porekla malvera jasno je i da su mete malvera preduzeća, države, obaveštajne agencije i slične mete.

Iz G Data kažu da je Uroburos jedan od najnaprednijih malvera koje su stručnjaci kompanije ikada analizirali. Stručnjaci nemačke kompanije veruju da je malver aktivan najmanje od 2011., što znači da je tri godine uspeo da ostane neotkriven.

Više tehničkih detalja o ovom malveru možete naći u dokumentu (pdf) koji je objavljen na blogu G Data.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

U toku je operacija čišćenja hiljade računara od malvera PlugX

U toku je operacija čišćenja hiljade računara od malvera PlugX

Uoči Olimpijade, francuske vlasti čine sve da sa zaraženih uređaja u zemlji uklone malver PlugX koji se koristi za špijunažu. Operaciju sprovodi... Dalje

Malver FakeBat se širi preko Google oglasa, lažnih ažuriranja pretraživača i društvenih mreža

Malver FakeBat se širi preko Google oglasa, lažnih ažuriranja pretraživača i društvenih mreža

Malver FakeBat, takođe poznat i pod imenima EugenLoader i PaykLoader, je trenutno jedan od najrasprostranjenijih malvera iz grupe tzv. „loadera... Dalje

Malver StrelaStealer krade lozinke iz Mozilla Thunderbirda i Outlooka

Malver StrelaStealer krade lozinke iz Mozilla Thunderbirda i Outlooka

Tim za istraživanje pretnji SonicWall Capture Labsa upozorava na napade u kojima se koristi malver StrelaStealer koji krade lozinke. Zanimljivo je da... Dalje

Novi malver ''Poseidon'' inficira Mac računare preko lažnih Google oglasa

Novi malver ''Poseidon'' inficira Mac računare preko lažnih Google oglasa

Istraživači iz Malwarebytes Laba upozorili su na novu kampanju koju je njen kreator nazvao „Posejdon“, čije su mete korisnici Mac raču... Dalje

Hakovani sajtovi inficiraju posetioce novim Windows backdoorom BadSpace

Hakovani sajtovi inficiraju posetioce novim Windows backdoorom BadSpace

Hakovani veb sajtovi se koriste za isporuku Windows backdoora pod nazivom BadSpace pod maskom lažnih ažuriranja pretraživača. Napadači koriste &b... Dalje