FBI upozorio na novi ransomware ProLock koji inficira računare koji su već inficirani bankarskim trojancem

Opisi virusa, 19.05.2020, 12:00 PM

FBI upozorio na novi ransomware ProLock koji inficira računare koji su već inficirani bankarskim trojancem

FBI je izdao upozorenje o novom ransomwareu koji je nazvan ProLock, koji je primećen u napadima na zdravstvene organizacije, državne organe, finansijske institucije i maloprodaje.

ProLock ransomware prvi put se pojavio u martu ove godine kao naslednik malvera PwndLocker, što je bio njegov prvi naziv koji je promenjen nakon što je kompanija Emsisoft pronašla način za dešifrovanje fajlova koje je zaključala prva verzija ransomwarea. Prvi veliki napad ProLocka dogodio se krajem aprila a meta napada je bio proizvođač bankomata Diebold Nixdorf.

ProLock je svrstan u kategoriju “ransomwarea kojima upravljaju ljudi”. To su ransomwarei koji se ručno instaliraju na mrežama hakovanih kompanija. Hakerske grupe upadaju same ili iznajmljuju pristup hakovanoj mreži, a zatim preuzimaju ručnu kontrolu nad zaraženim računarom, šire se bočno kroz mrežu, a zatim instaliraju ransomware nakon što ostvare maksimalni pristup.

U slučaju ProLocka, primećeno je da se ovaj ransomware udružio sa bankarskim trojancem QakBot da bi dobio pristup mrežama žrtava. Osim toga, QakBot omogućava ProLocku opstanak na sistemu i sprečava njegovo otkrivanje.

Partnerstvo QakBota i ProLocka je trend u sajber-kriminalu. Sve više malvera funkcioniše u partnerstvu i tako dopunjavaju nedostatke jedni drugima. Na primer, oni koji stoje iza TrickBota i IcedID-a započeli su saradnju 2018. godine, dok su ransomwarei Ryuk i Maze instalirani na računarima koji su već bili inficirani TrickBotom.

Ono što nije jasno u ovom trenutku je da li je grupa koja stoji iza QakBota napravila i ProLock, ili ProLock grupa samo iznajmljuje pristup računarima inficiranim QakBotom.

„Operateri ProLocka koriste mnogo sličnih tehnika kao i drugi operateri ransomwarea da bi postigli svoje ciljeve“, rekao je Oleg Skulkin, analitičar digitalne forenzike u Group-IB, u analizi koju je kompanija nedavno objavila. „Međutim, istovremeno, grupa ima svoj jedinstveni pristup.”

Uzimajući u obzir izveštaje FBI-ja i Group-IB, računari u kompanijama i institucijama za koje se otkrije da su inficirani QakBotom moraju što pre biti izolovani od ostatka mreže, jer mogu služiti kao ulazne tačke za ProLock grupu.

Pored upozorenja o vezi između QakBota i ProLocka, FBI je upozorio žrtve i na greške u ProLock dekripteru, aplikaciji koju ProLock grupa daje žrtvama kako bi dešifrovale svoje fajlove nakon plaćanja otkupnine. Ova aplikacija može oštetiti fajlove, upozorava FBI.

FBI kaže da dekripter ponekad može biti modifikovan da bi ispravno funkcionisao, ali to podrazumeva dodatne troškove organizacijama koje su žrtve napada. Ovo podseća na situaciju sa Ryuk ransomwareom gde su takođe otkrivene greške u dešifrovanju.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Malver Atomic Stealer inficira macOS putem lažnog ažuriranja za pretraživače

Malver Atomic Stealer inficira macOS putem lažnog ažuriranja za pretraživače

Atomic Stealer, takođe poznat i kao AMOS, je malver za Mac OS koji se trenutno širi preko lažnog ažuriranja pretraživača pod nazivom „Clea... Dalje

Kako malver Ducktail krade Facebook naloge

Kako malver Ducktail krade Facebook naloge

Istraživači kompanije Kaspersky otkrili su novu verziju malvera Ducktail koju sajber kriminalci koriste za napade na zaposlene u kompanijama koji su... Dalje

Sajber kriminalci imaju novu taktiku kojom sprečavaju otkrivanje malvera

Sajber kriminalci imaju novu taktiku kojom sprečavaju otkrivanje malvera

Malver LummaC2 v4.0 koji krade podatke, izbegava otkrivanje koristeći trigonometriju da bi razlikovao ljudske korisnike od automatizovanih alata za ... Dalje

Malver StripedFly zarazio više od milion računara

Malver StripedFly zarazio više od milion računara

Punih pet godina jedan malver ostao je neprimećen zarazivši za to vreme više od milion Windows i Linux sistema. Pravu prirodu malvera StripedFly ko... Dalje

Malver DarkGate se širi kao PDF ili ZIP fajl preko Skypea i Microsoft Teamsa

Malver DarkGate se širi kao PDF ili ZIP fajl preko Skypea i Microsoft Teamsa

Malver DarkGate, koji je prvi put primećen krajem 2018. godine, trenutno se širi preko komunukacionih platformi kao što su Skype i Microsoft Teams,... Dalje