Kako malver Ducktail krade Facebook naloge

Opisi virusa, 23.11.2023, 12:00 PM

Kako malver Ducktail krade Facebook naloge

Istraživači kompanije Kaspersky otkrili su novu verziju malvera Ducktail koju sajber kriminalci koriste za napade na zaposlene u kompanijama koji su na visokim pozicijama ili rade u HR, digitalnom marketingu ili marketingu na društvenim mrežama. Krajnji cilj nadača je da otmu Facebook Business naloge, tako da ima smisla to što su napadači zainteresovani za ljude koji najverovatnije imaju pristup takvim nalozima.

Sajber kriminalci koji stoje iza Ducktaila potencijalnim žrtvama šalju zlonamernu arhivu. Da ne bi izazvali sumnju, arhive sadrže mamac u vidu tematskih slika i videa. Na primer, tema najnovije kampanje (koja je trajala od marta do početka oktobra 2023.) bila je moda. Mejlovi su slati u ime velikih igrača u modnoj industriji sa arhivama koje sadrže fotografije odevnih predmeta.

Međutim, u ovim arhivama su bili i EXE fajlovi. Ovi fajlovi imaju PDF ikone i veoma dugačka imena fajlova da bi se odvratila pažnja žrtve sa EXE ekstenzije. Pored toga, imena fajlova su pažljivo odabrana kako bi se primaoci ubedili da kliknu na njih.

Nakon što primalac klikne na prikriveni EXE fajl, na uređaju se pokreće zlonamerna skripta. Najpre se zaista prikazuje sadržaj nekog PDF fajla ugrađenog u kod malvera, a istovremeno, malver skenira sve prečice na radnoj površini, meni Start i Quick Launch traku sa alatkama. On traži prečice do pretraživača kao što su Google Chrome, Microsoft Edge, Vivaldi, Brave. Nakon što ih pronađe, malver instalira ekstenziju pretraživača. Pet minuta kasnije, skripta prekida proces pregledača, podstičući korisnika da ga ponovo pokrene koristeći jednu od modifikovanih prečica.

Nakon što korisnik klikne na prečicu, u pretraživač se instalira ekstenzija, koja je maskirana u Google Docs Offline. Ekstenzija počinje da stalno nadgleda sve kartice koje je korisnik otvorio u pretraživaču i šalje informacije o njima na C2 server napadača. Ako među otvorenim karticama pronađe adresu povezanu sa Facebookom, ekstenzija proverava da li postoje Ads i Business nalozi, a zatim ih otima.

Ekstenzija krade informacije sa Facebook naloga na koje je žrtva prijavljena na uređaju, kao i kolačiće sesije koje čuva pretraživač, a koji se mogu koristiti za prijavljivanje na naloge bez autentifikacije.

Grupa koja stoji iza malvera je aktivna od 2018. Stručnjaci veruju da je grupa poreklom iz Vijetnama.

Da bi se zaštitili od Ducktaila i sličnih pretnji, nikada ne preuzimajte sumnjive arhive na računare koje koristite za posao, posebno ako su linkovi iz nepouzdanih izvora.

Proveravajte ekstenzije svih fajlova preuzetih sa interneta ili dobijenih putem imejla pre nego što ih otvorite.

Nikada ne otvarajte fajl koji izgleda kao bezopasan dokument, ali ima EXE ekstenziju — ovo je jasan znak da je reč o malveru.

Uvek instalirajte pouzdanu zaštitu na svim radnim uređajima. Ovo će vas upozoriti na potencijalnu opasnost i na vreme sprečiti sve napade.

Foto: Engin Akyurt / Pexels


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

U toku je operacija čišćenja hiljade računara od malvera PlugX

U toku je operacija čišćenja hiljade računara od malvera PlugX

Uoči Olimpijade, francuske vlasti čine sve da sa zaraženih uređaja u zemlji uklone malver PlugX koji se koristi za špijunažu. Operaciju sprovodi... Dalje

Malver FakeBat se širi preko Google oglasa, lažnih ažuriranja pretraživača i društvenih mreža

Malver FakeBat se širi preko Google oglasa, lažnih ažuriranja pretraživača i društvenih mreža

Malver FakeBat, takođe poznat i pod imenima EugenLoader i PaykLoader, je trenutno jedan od najrasprostranjenijih malvera iz grupe tzv. „loadera... Dalje

Malver StrelaStealer krade lozinke iz Mozilla Thunderbirda i Outlooka

Malver StrelaStealer krade lozinke iz Mozilla Thunderbirda i Outlooka

Tim za istraživanje pretnji SonicWall Capture Labsa upozorava na napade u kojima se koristi malver StrelaStealer koji krade lozinke. Zanimljivo je da... Dalje

Novi malver ''Poseidon'' inficira Mac računare preko lažnih Google oglasa

Novi malver ''Poseidon'' inficira Mac računare preko lažnih Google oglasa

Istraživači iz Malwarebytes Laba upozorili su na novu kampanju koju je njen kreator nazvao „Posejdon“, čije su mete korisnici Mac raču... Dalje

Hakovani sajtovi inficiraju posetioce novim Windows backdoorom BadSpace

Hakovani sajtovi inficiraju posetioce novim Windows backdoorom BadSpace

Hakovani veb sajtovi se koriste za isporuku Windows backdoora pod nazivom BadSpace pod maskom lažnih ažuriranja pretraživača. Napadači koriste &b... Dalje