Linux kripto-ransomware traži od žrtava da plate 999 dolara

Opisi virusa, 02.12.2015, 01:00 AM

Linux kripto-ransomware traži od žrtava da plate 999 dolara

Ransomware je poslednjih godina postao zastrašujuća pretnja koja iza sebe ostavlja haos i pustoš, a osim personalnih računara od nedavno ransomwarei ugoržavaju i web sajtove.

Loše zaštićeni ili ranjivi Linux web serveri oduvek su bili vredni resursi za hostovanje ili distribuiranje pretnji.

Kompanije Doctor Web i BitDefender otkrile su tri različite verzije Linux server ransomwarea, od kojih jedna datira još iz avgusta. One nose nazive Linux.Encoder.0, Linux.Encoder.1 i Linux.Encoder.2.

Istraživači kompanije Malwarebytes su prošlog meseca otkrili novu verziju ransomwarea koja je najpre tražila otkup u bitcoinima u iznosu od 50 dolara, a zatim se cena otkupa povećavala na 100, 200, 300, 400, 500 da bi na kraju sajber kriminalci od žrtava tražili čak 999 dolara.

U primeru koji navode istraživači kompanije Malwarebytes, autor ransomwarea je poruku dopunio izvinjenjem na ruskom za korisnike u Rusiji i zemljama Zajednice nezavisnih država, i obećanjem žrtvama da će im fajlovi biti besplatno dešifrovani.

Doctor Web koji je prvi upozorio javnost o otkriću ovog malvera ponudio je besplatnu pomoć svojim korisnicima, i to u vidu dešifrovanja fajlova koje je šifrovao ovaj malver ali isključivo za korisnike koji su u trenutku infekcije već koristili jedno od bezbednosnih rešenja kompanije.

Istraživači kažu da u njihovu laboratoriju dolazi veliki broj zahteva za dešifrovanje, uključujući i one koje šalju korisnici koji su kupili licencu Doctor Weba tek pošto se je došlo do infekcije. Ipak, iz ove kompanije ističu da u većini slučajeva dešifrovanje nije moguće, čak i kada žrtva kontaktira službu tehničke podrške Doctor Weba za pomoć.

Proizvođač antivirusa kompanija Bitdefender takođe je ponudila alat za dešifrovanje fajlova pošto su njeni stručnjaci otkrili propust u metodi enkripcije malvera. Ipak, ni njihov alat ne nudi potpuno dešifrovanje. Naime, istraživači ove kompanije su primetili da u nekim slučajevima alat za dešifrovanje ne radi. Pokazalo se da su pojedine žrtve bile zaražene više od jednom. To znači da su neki fajlovi šifrovani pomoću jednog ključa, a drugi pomoću drugih ključeva pa su tako neki fajlovi nepovratno oštećeni. U nekim slučajevima čak su i obaveštenja o otkupu šifrovana.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Istraživači bezbednosti iz CYFIRMA otkrili su novi malver nazvan Neptun RAT koji inficira Windows uređaje i krade lozinke. Malver koga bezbednosni ... Dalje

Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novootkriveni malver za krađu informacija pod nazivom Arcane Stealer krade mnoštvo korisničkih podataka, uključujući podatke za prijavljivanje z... Dalje

Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru

Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru

Korisnici koji traže piratski softver mete su napada koji rezultiraju infekcijom novim malverom pod nazivom MassJacker. Prema nalazima kompanije Cybe... Dalje

Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje

BlackLock je nova opasna ransomware banda

BlackLock je nova opasna ransomware banda

Istraživači iz kompanije za sajber bezbednost Reliaqest upozoravaju na ekstremno opasnu ransomware bandu BlackLock koja se pojavila u martu prošle ... Dalje