Linux malver uklanja druge malvere sa sistema, a evo zbog čega to radi
Opisi virusa, 13.02.2019, 01:00 AM

Majneri kripto-valuta postali su novi standard u svetu malvera, a nove verzije postaju sve složenije jer su u mogućnosti da efikasnije sakriju svoje procese kako ne bi bili otkriveni.
Međutim, istraživači kompanije Trend Micro su nedavno otkrili novi Linux majner čija svrha nije samo rudarenje o kome korisnik ne zna ništa, već i uklanjanje drugih malvera i majnera koje pronađe na kompromitovanom sistemu.
Istraživači kažu da majner koristi kod iz KORKERDSa i oslanja se na crontabove da bi osigurao da će se pokrenuti nakon ponovnog pokretanja sistema.
Skripta koju malver koristi za širenje, preuzima modifikovane verzije XMR-Staka, majnera koji je posebno fokusiran na Cryptonight valutu i koji može da koristi najviše procesora, kao i NVIDIA i AMD grafičke procesore za svoje procese.
Trend Micro objašnjava da malver cilja sisteme preko IP kamera i web servisa na TCP portu 8161, koji napadač koristi da pošalje crontab fajl u cilju preuzimanja skripte.
Kada skripta dosegne ciljni uređaj, ona uklanja sve malvere, majnere i servise povezane sa njima, u pokušaju da iskoristi sve raspoložive resurse za vlastite zadatke. Uklanjajući ostale majnere i sve forme zlonamernog softvera sa sistema, skripta osigurava da su resursi računara uvek dostupni za njegove procese.
„Iako rutina malvera koja uključuje uklanjanje drugih malvera u sistemu nije nova, nikada nismo videli uklanjanje Linux malvera sa sistema. Uklanjanje konkurentnog malvera je samo jedan od načina da internet kriminalci maksimiziraju svoj profit”, objašnjavaju istraživači kompanije Trend Micro.
Kao i uvek, ažuriranje sistema i praćenje upotrebe resursa je najbolji način da budete zaštićeni od majnera kripto-valuta, jer oni obično koriste sve dostupne resurse i izazivaju primetno usporavanje performansi uređaja.

Izdvojeno
Opasni malver se širi preko Google oglasa koji reklamiraju popularni softver

Kompanija Trend Micro upozorila je na backdoor malver RomCom koji se širi sa veb sajtova na kojima se nudi poznati ili čak izmišljeni softver. Napa... Dalje
Novi malver Bandit Stealer krade podatke iz internet pretraživača i kripto novčanika
.jpg)
Istraživači iz kompanije Trend Micro otkrili su novi malver za krađu informacija koji cilja pretraživače i kripto novčanike. Iako je malver, naz... Dalje
Stručnjaci upozoravaju na novi malver koji može fizički da ošteti elektroenergetsku mrežu

U decembru 2021., korisnik sa ruskom IP adresom je postavio misteriozni malver na Googleov servis za skeniranje malvera VirusTotal. Prema analizi koju... Dalje
Novi malver, Atomic macOS Stealer, krade lozinke i kriptovalutu sa zaraženih računara

Poslednjih godina, macOS je sve popularniji među korisnicima, uglavnom zbog korisničkog interfejsa, koji je često hvaljen zbog svoje jednostavnosti... Dalje
Novi ransomware Cactus ima jedinstvenu taktiku za izbegavanje antivirusa

Istraživači iz kompanije za korporativne istrage i konsalting rizika Kroll otkrili su novu, sofisticiranu kampanju ransomwarea pod nazivom Cactus. R... Dalje
Pratite nas
Nagrade