Ljubitelji Spajdermena oprezno: piratske verzije filma kriju malver

Opisi virusa, 24.12.2021, 00:30 AM

Ljubitelji Spajdermena oprezno: piratske verzije filma kriju malver

Firma za sajber bezbednost ReasonLabs upozorava fanove filma „Spajdermen: Put bez povratka“ da se čuvaju kriptomajnera ako umesto odlaska u bioskop odluče da skidaju film preko torrenta.

Istraživački tim ReasonLabsa pronašao je Monero majner na ruskom torrent sajtu na kome se navodno može preuzeti film koji je zaradio više od 750 miliona dolara od kada se prošle nedelje pojavio u bioskopima širom sveta. Interesovanje koje je izazvao film je idealan mamac za širenje malvera, kao što je Monero kriptomajner koji se krije u navodnoj piratskoj kopiji filma.

Iako istraživači nisu naveli koliko je puta preuzet malver, oni pretpostavljaju da je on tu već neko vreme. Istraživači kažu da je malver zapravo novo izdanje od ranije poznatog malvera koji je u prošlosti bio maskiran u razne popularne aplikacije, kao što su “windows updater”, “discord app”, a sada i film Spajdermen. Oni kažu da do sada niko nije otkrio ovu verziju ovog malvera i da malvera nema na VirusTotalu.

Naziv fajla koji se nalazi na pomenutom torrent sajtu je “spiderman_net_putidomoi.torrent.exe” (“spiderman_no_wayhome.torrent.exe”).

Malver pokušava da ostane neprimećen, koristeći “legitimna” imena za fajlove i procese koje kreira, a takođe dodaje izuzetke u Windows Defender.

„Iako ovaj malver ne ugrožava lične podatke (čega se većina korisnika plaši kada razmišljaju o virusu na svom računaru), šteta koju majner nanosi može se videti na korisnikovom računu za struju“, navodi se u izveštaju. „Pored toga, šteta se može osetiti i na uređaju korisnika jer majneri često zahtevaju veliku upotrebu CPU-a, što uzrokuje drastično usporavanje računara."

Reason Labs još uvek istražuje poreklo kriptomajnera.

Ako je preuzimanje potencijalno opasnog sadržaja neophodno, preporuka stručnjaka je da budete posebno oprezni kada preuzimate sadržaj bilo koje vrste iz nezvaničnih izvora, bilo da se radi o dokumentu u imejlu od nepoznatog pošiljaoca, krekovanom programu sa nekog sumnjivog sajta ili torrent fajlu.

„Jedna jednostavna mera predostrožnosti koju možete preduzeti je da uvek proverite da li ekstenzija fajla odgovara fajlu koji očekujete, npr. u ovom slučaju, fajl sa filmom treba da se završava sa „.mp4“, a ne „.exe“. Pokušajte da prikupite informacije o fajlu , i uvek razmislite dvaput pre nego što dvaput kliknete na njega. Da biste bili sigurni da vidite pravu ekstenziju fajla, otvorite folder, idite na „Prikaži“ i označite „Ekstenzije fajlova“. Ovako ćete moći da vidite vrstu fajla."

Torrenti su dobro poznat mehanizam za distribuciju malvera koji se koristio mnogo pre nego što su kriptomajneri postali popularni među sajber kriminalcima.

„Majneri su postali veoma popularni poslednjih godina jer je to lak novac, a napadači pokušavaju da pridobiju što je moguće više žrtava na svaki mogući način, uključujući i varanje žrtava da preuzmu fajlove koji nisu onakvi kakvim se čine”, rekli su istraživači.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Lažni poslodavci novim malverom inficiraju računare onih koji posao traže na LinkedInu i X-u

Lažni poslodavci novim malverom inficiraju računare onih koji posao traže na LinkedInu i X-u

Nova verzija malvera BeaverTail koristi se za napade na ljude koji traže posao u tehnološkoj industriji. Napad, koji su otkrili istraživači iz Uni... Dalje

Sajber kriminalci koriste skandal sa reperom Pi Didijem za širenje novog malvera

Sajber kriminalci koriste skandal sa reperom Pi Didijem za širenje novog malvera

Sajber kriminalci pokušavaju da iskoriste interes javnosti u vezi optužbi protiv rep zvezde Šona „Didija“ Kombsa za širenje novog malv... Dalje

Novi RAT, trojanac SambaSpy, je digitalni špijun 21. veka

Novi RAT, trojanac SambaSpy, je digitalni špijun 21. veka

SambaSpy je RAT, trojanac koji napadačima obezbeđuje daljinski pristup zaraženim uređajima, koji je prvi put primećen u maju ove godine kada je k... Dalje

Malver StealC ima neobičan metod za krađu lozinke za Google nalog

Malver StealC ima neobičan metod za krađu lozinke za Google nalog

Malver StealC koristi neobičan metod zaključavanja korisnika u kiosk režimu pregledača kako bi ih naterao da unesu korisničko ime i lozinku za Go... Dalje

Novi malver za macOS krade lozinke i druge osetljive informacije sa zaraženih uređaja

Novi malver za macOS krade lozinke i druge osetljive informacije sa zaraženih uređaja

Firma Cado Security otkrila je novi malver, Cthulhu Stealer, koji inficira uređaje sa Appleovim operativnim sistemom macOS. Cthulhu Stealer funkcioni... Dalje