Malver Emotet hakuje obližnje Wi-Fi mreže i inficira računare povezane na njih
Opisi virusa, 14.02.2020, 03:30 AM
Zloglasni trojanac Emotet koji stoji iza brojnih spam kampanja i napada ransomwarea, sada ima novi način napada: koristi već zaražene uređaje za pronalaženje novih žrtava koje su povezane na okolne Wi-Fi mreže.
Prema tvrdnjama istraživača iz kompanije Binary Defense, uzorak Emoteta koga su oni otkrili koristi „Wi-Fi spreader“ modul za skeniranje Wi-Fi mreža, a zatim pokušava da zarazi uređaje koji su na njih povezani.
Širenje malvera sa ovim modulom proteklo je „nezapaženo“ skoro dve godine, a on je otkriven tek prošlog meseca.
Ažurirana verzija malvera funkcioniše tako što koristi već kompromitovani računar za popis svih Wi-Fi mreža u blizini. Da bi to uradio, koristi se wlanAPI interfejs za izvlačenje SSID-a, jačine signala, metode autentifikacije (WPA, WPA2 ili WEP) i načina šifrovanja koji se koriste za zaštitu lozinki.
Pošto dođe do informacija za svaku mrežu na ovaj način, malver pokušava da se poveže na mreže vršeći brute-force napad, koristeći lozinke dobijene sa jedne od dve interne liste. Ako jedna lozinka ne prolazi, prelazi se na sledeću lozinku na listi. Nije jasno kako je sastavljen ovaj spisak lozinki.
Ali ako napad uspe, malver povezuje kompromitovani sistem na mrežu kojoj je pristupio i započinje sa popisom svih neskrivenih deljenja. Zatim izvršava drugi krug napada kako bi pogodio korisnička imena i lozinke svih korisnika koji su povezani na mrežu.
Kada mu to uspe, malver prelazi na sledeću fazu - instaliranje payloada “service.exe” na novoinficirane udaljene sisteme. Da bi prikrio svoje ponašanje, payload je instaliran kao Windows Defender System Service (WinDefService). Pored komunikacije sa serverom za komandu i kontrolu (C2), servis deluje i kao dropper i pokreće Emotet na zaraženom računaru.
Emotet, koji je otkriven 2014. godine, prešao je dug put od bankarskog trojanca do downloadera, kradljivca informacija i spambota u zavisnosti od toga kako se koristi. Pored toga, Emotet se koristio i za isporučivanje ransomwarea.
IT mreža grada na severu Floride, Lejk Sitija, inficirana je prošlog juna, pošto je gradski službenik nepažnjom otvorio sumnjivi email i tako preuzeo Emotet, koji je zatim preuzeo TrickBot trojanca i Ryuk ransomware.
Izdvojeno
Novi malver za macOS krade lozinke i druge osetljive informacije sa zaraženih uređaja
Firma Cado Security otkrila je novi malver, Cthulhu Stealer, koji inficira uređaje sa Appleovim operativnim sistemom macOS. Cthulhu Stealer funkcioni... Dalje
Malver TodoSwift inficira macOS maskiran u PDF aplikaciju
Istraživači iz firme Kandji upozorili su na TodoSwift, zlonamernu dropper aplikaciju koja se maskira kao program za preuzimanje PDF-ova. Njihov izve... Dalje
Novi malver Banshee Stealer krade podatke sa macOS računara
Kompanija za sajber bezbednost Elastic objavila je da su njeni istraživači otkrili novi malver za krađu informacija pod nazivom Banshee Stealer koj... Dalje
''Nevidiljivi'' malver krade lozinke i podatke sa kreditnih kartica
Analitičari malvera iz kompanije Barracuda Networks otkrili su novi sofisticirani phishing napad koji uključuje "nevidljivi" malver za krađu inform... Dalje
U toku je operacija čišćenja hiljade računara od malvera PlugX
Uoči Olimpijade, francuske vlasti čine sve da sa zaraženih uređaja u zemlji uklone malver PlugX koji se koristi za špijunažu. Operaciju sprovodi... Dalje
Pratite nas
Nagrade