Malver Stresspaint krade Facebook lozinke

Opisi virusa, 19.04.2018, 11:30 AM

Malver Stresspaint krade Facebook lozinke

Stručnjaci firme Radware primetili su novi malver koji krade informacije - lozinke iz Chromea i kolačiće sesije. Malver izgleda da posebno nastoji da dođe do informacija korisnika Facebooka.

Novi trojanac nazvan Stresspaint je pronađen skriven u besplatnoj Windows aplikaciji "Relieve Stress Paint". Grupa koja stoji iza ovog malvera manipuliše žrtvama pomoću fišing emailova ili preko Facebook spama. Žrtve veruju da ih link vodi na legitimni sajt (npr. AOL) sa koga će preuzeti legitimnu aplikaciju, ali je sajt zapravo Unicode domen AOL sajta i njegova prava adresa je xn-80a2a18a.net.

Korisnici koji preuzmu ovu aplikaciju dobijaju legitimni alat za crtanje, ali aplikacija takođe pokreće druge fajlove u pozadini. Prema rečima istraživača Radwarea, aplikacija za crtanje takođe pokreće:

TempDX.exe - glavni modul Stresspainta koji je stalno prisutan na sistemu

Tempupdata.dll - eventualno se kasnije koristi za potrebe krađe lozinki i kolačića

Stresspaint pravi kopije Chromeovih podataka za prijavljivanje i kolačića, koje čuva na sledećim mestima:

AppDataLocalGoogleChromeUserDataDefaultLogin Data11111

AppDataLocalGoogleChromeUserDataDefaultCookies11111

Malver preuzima prikupljene podatke za prijavljivanje i kolačiće sesije, šifruje ih i šalje ih C&C serveru, zajedno sa korisničkim GUID (globally unique identifier).

Istraživači kažu da lopovi proveravaju ukradene Facebook lozinke i kolačiće tako što se prijavljuju na naloge i prikupljaju dodatne podatke, kao što je broj prijatelja svakog korisnika, da li korisnik naloga upravlja nekom Facebook stranicom ili ne, i da li nalog račun ima način plaćanja sačuvan u podešavanjima.

S obzirom da u ovom trenutku grupa samo prikuplja informacije, istraživači spekulišu da bi kriminalci mogli da iskoriste ukradene podatke za prodaju drugim sajber kriminalcima, za ucenjivanje žrtava kojima na primer mogu da prete ukradenim fotografijama, za špijuniranje, za kupovanje robe i usluga i za krađu identiteta (oni se mogu prijavljivati na druge naloge i servise preko Facebooka).

Činjenica da grupa proverava da li nalozi upravljaju Facebook stranicama mogla bi da znači da oni mogu pokretati malvertajzing kampanje ili širiti i druge malvere.

Radware je identifikovao više od 35000 zaraženih korisnika, od kojih je većina u Vijetnamu, Rusiji i Pakistanu. Trojanizovana aplikacija za crtanje prvi put se pojavila početkom meseca, ali lopovi su počeli masovnu distribuciju tek tokom vikenda.

Iako se malver trenutno prilično dobro detektuje na servisima za skeniranje malvera kao što je VirusTotal, Stresspaint je u početku prošao ispod radara nekih sigurnosnih programa jer je pravio kopije Chromeove baze podataka za prijavljivanje i kolačića i nije pokušavao da pristupa originalnim fajlovima koji su obično pod nadzorom većine bezbednosnih programa.

Istraživači su obavestili Facebook o ovom malveru.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Lažni cheat-ovi šire malver među gejmerima

Lažni cheat-ovi šire malver među gejmerima

Istraživači malvera iz kompanije McAfee otkrili su novi malver za krađu informacija koji je povezan sa malverom Redline. Malver se predstavlja se k... Dalje

Ruski backdoor u mrežama kompanija u istočnoj Evropi

Ruski backdoor u mrežama kompanija u istočnoj Evropi

Istraživači iz finske kompanije za sajber bezbednost WithSecure detaljno su opisali malo poznati ruski backdoor malver koji se koristi u napadima na... Dalje

Desetine hiljada WordPress sajtova zaraženo novim malverom Sign1

Desetine hiljada WordPress sajtova zaraženo novim malverom Sign1

Malver „Sign1“ inficira WordPress veb sajtove, i preusmerava posetioce na prevare ili ih bombarduje reklamama, upozorili su istraživači ... Dalje

Kako je malver Inferno Drainer ukrao više od 80 miliona dolara od 136.000 korisnika kriptovaluta

Kako je malver Inferno Drainer ukrao više od 80 miliona dolara od 136.000 korisnika kriptovaluta

Kao što privlači milione ljudi širom sveta, tako svet kriptovaluta privlači i sajber kriminalce koji pokušavaju da iskoriste neiskustvo i neznanj... Dalje

Hakeri koriste grešku u Windows SmartScreen da prevare korisnike da preuzmu malver

Hakeri koriste grešku u Windows SmartScreen da prevare korisnike da preuzmu malver

Phemedrone je novi malver za krađu informacija koji inficira računare koristeći ranjivost Microsoft Defender SmartScreena (CVE-2023-36025). Phemedr... Dalje