Malver Troubleshooter plaši korisnike ''plavim ekranom smrti'' - evo besplatnog rešenja

Opisi virusa, 07.12.2017, 00:30 AM

Malver Troubleshooter plaši korisnike ''plavim ekranom smrti'' - evo besplatnog rešenja

Zloglasni plavi ekran smrti (BSOD) je jedan od najstrašnijih prizora za korisnike Windowsa. Očigledno na to računaju autori novog malvera koji prikazuje lažni BSOD, pokušavajući da ubedi žrtve da plate alate tehničke podrške.

Prema rečima istraživača iz firme Malwarebytes, malver odgovarajuće nazvan Troubleshooter, oglašava svoje prisustvo na računaru lažnim BSOD-om. Zatim se pojavljuje "čarobnjak za rešavanje problema", maskiran u Windowsovu pomoć. On otkriva "probleme" na računaru, a zatim preporučuje žrtvi da za 25 dolara koje treba uplatiti preko PayPala kupi paket pod imenom Windows Defender Essentials koji će se pobrinuti za sve.

Malvare onemogućava tasterske prečice, tako da korisnici ne mogu da zatvore iskačuće prozore. Pored toga, malver slika desktop i i taj snimak šalje na određenu IP adresu.

Istraživači iz firme Malwarebytes kažu da se malver širi preko krekovanog instalatera softvera koji učitava različite fajlove, uključujući i i sam malver. Troubleshooter se zatim registruje kao Windows servis.

Ako žrtva plati 25 dolara, ona se preusmerava na web stranicu na kojoj će joj se zahvaliti i malver zatim prestaje sa radom.

Međutim, korisnici mogu da reše problem besplatno, ponovnim pokretanjem računara u bezbednom režimu, u kome zatim treba ukloniti maliciozni fajl.

Prevare sa tehničkom podrškom su stare deceniju i više. One postoje u različitim oblicima: neki prevaranti se predstavljaju kao stručnjaci za računare koji su povezani sa poznatim kompanijama kao što su Microsoft ili Apple. Drugi prevaranti šalju poruke koje iskaču na ekranu kojima upozoravaju na probleme sa računarom, obično na otkrivene malvere na računarima. U tom slučaju, oni se predstavljaju kao tehnička podrška koja zahteva od žrtve da joj omogući daljinski pristup računaru. Na kraju, uvek bude otkriven neki nepostojeći problem a od žrtava se traži da plate nepotrebne, pa i štetne usluge.

Oni koji se susretnu sa neočekivanim iskačućim obaveštenjima, pozivima, spam emailovima ili drugim hitnim porukama o problemima na računaru, treba da vode računa da ne kliknu na sumnjivi link, da ne pozivaju nikakve brojeve i da ne šalju novac.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Novi malver za macOS krije se u piratskom softveru

Novi malver za macOS krije se u piratskom softveru

Stručnjaci iz kompanije Kaspersky upozoravaju da sajber kriminalci napadaju korisnike macOS-a novim proksi trojanskim malverom koji je sakriven u pop... Dalje

Malver Atomic Stealer inficira macOS putem lažnog ažuriranja za pretraživače

Malver Atomic Stealer inficira macOS putem lažnog ažuriranja za pretraživače

Atomic Stealer, takođe poznat i kao AMOS, je malver za Mac OS koji se trenutno širi preko lažnog ažuriranja pretraživača pod nazivom „Clea... Dalje

Kako malver Ducktail krade Facebook naloge

Kako malver Ducktail krade Facebook naloge

Istraživači kompanije Kaspersky otkrili su novu verziju malvera Ducktail koju sajber kriminalci koriste za napade na zaposlene u kompanijama koji su... Dalje

Sajber kriminalci imaju novu taktiku kojom sprečavaju otkrivanje malvera

Sajber kriminalci imaju novu taktiku kojom sprečavaju otkrivanje malvera

Malver LummaC2 v4.0 koji krade podatke, izbegava otkrivanje koristeći trigonometriju da bi razlikovao ljudske korisnike od automatizovanih alata za ... Dalje

Malver StripedFly zarazio više od milion računara

Malver StripedFly zarazio više od milion računara

Punih pet godina jedan malver ostao je neprimećen zarazivši za to vreme više od milion Windows i Linux sistema. Pravu prirodu malvera StripedFly ko... Dalje