Malver Vega Stealer krade lozinke i podatke kartica iz Chromea i Firefoxa
Opisi virusa, 16.05.2018, 10:00 AM

Istraživači kompanije Proofpoint otkrili su novi malver koji krade sačuvane lozinke i podatke o platnim karticama iz Chromea i Firefoxa. Pored toga, malver krade i osetljive dokumente sa inficiranog uređaja.
Istraživači su malver nazivali Vega Stealer. On je varijanta malvera Augusta Stealer koji je otkriven u decembru 2016. godine a koji je krao sačuvane lozinke, dokumente i druge osetljive podatke iz Skypea, Opere, Chromea i Firefoxa.
Vega Stealer se distribuira putem neželjene elektronske pošte. Naslovi emailova su različiti. Jedan takav email nosi naziv "Potreban programer za online prodavnicu". Taj email sadrži Microsoft dokument pod nazivom "brief.doc" koji sadrži zlonamerne makroe koji kada su omogućeni preuzimanju Vega Stealer.
Kada Vega Stealer zarazi sistem, počinje da krade podatke i pretražuje desktop i foldere tražeći fajlove različitih formata uključujući .doc, .docx, .txt, .rtf, .xls, .xlsx, .pdf. Malver izvlači sa računara dokumente nakon čega ih šalje komandno-kontrolnom (C & C) serveru.
Istraživači smatraju da su makroi korišćeni u ovoj kampanji na prodaju i da ih koriste i drugi napadači, uključujući i one koji stoje iza bankarskog trojanca Emotet.
"Međutim, URL-ovi sa kojih makro preuzima payload su isti kao oni koje koristi jedan od aktera koga pratimo a koji distribuira Ursnif bankarski trojanac, koji često preuzima sekundarne malvere kao što su Nymaim, Gootkit ili IcedID", kažu iz Proofpointa.
"Iako Vega Stealer nije najsloženiji ili najnevidljiviji malver koji se danas koristi, on pokazuje fleksibilnost malvera, autora i aktera koji žele da ostvare kriminalne ciljeve", rekli su istraživači upozoravajući da bi malver mogao postati ozbiljan problem u budućnosti ako se nastavi njegov razvoj.
Korisnicima se savetuje da izbegavaju da otvaraju nepoznate linkove i preuzimaju priloge koje su poslali nepoznati. Takođe, sumnjive fajlove skenirajte na VirusTotalu i redovno ažurirajte sistem.

Izdvojeno
Nevidljivi lopov: Kako NFC malver SuperCard krade novac sa računa korisnika Androida

Ruski stručnjaci za sajber bezbednost upozorili su na napade u kojima se za krađu podataka koristi modifikovana verzija legitimnog NFC softvera. Oni... Dalje
Novi opasni ransomware briše sadržaj fajlova na uređajima
.png)
Istraživači iz kompanije Trend Micro otkrili su novi ransomware koji osim mogućnosti šifrovanja fajlova, ima mogućnost i njihovog trajnog brisa... Dalje
Malver Myth Stealer: kradljivac podataka na lažnim sajtovima sa video igrama

Istraživači sajber bezbednosti iz Trellix-a upozorili su na novi malver za krađu podataka pod nazivom Myth Stealer, koji se širi putem lažnih veb... Dalje
Malver Acreed: nova zvezda na crnom sajber-tržištu
.jpg)
Na ruskom hakerskom sajtu Russian Market pojavio se novi malver po imenu Acreed, koji je za kratko vreme postao veoma popularan, a očekuje se da će ... Dalje
Malver FrigidStealer inficira macOS preko lažnih ažuriranja Safari-ja
.jpg)
Istraživači iz firme za sajber bezbednost Wazuh upozorili su na malver FrigidStealer koji inficira macOS preko lažnih ažuriranja pregledača da bi... Dalje
Pratite nas
Nagrade