Malver u piratskim igrama isključuje Windows Defender, Windows Update i brojne antiviruse
Opisi virusa, 12.07.2021, 09:30 AM

Istraživači kompanije Avast upozorili su na piratske verzije popularnih igara u koje je ubačen malver Crackonosh.
Crackonosh nije novi malver. On je prisutan od juna 2018. godine kada je prvi put primećen. Crackonosh je do sada zarazio više od 222.000 sistema širom sveta i “zaradio” 2 miliona dolara u kriptovaluti Monero.
Malver koga su ga istraživači nazvali Crackonosh („planinski duh“ u češkom folkloru) zbog toga što smatraju da je autor malvera Čeh, koristi računarske resurse žrtve za rudarenje kriptovaluta za svoje programere.
Malver je privukao pažnju istraživača kada su primetili izveštaje korisnika koji su se žalili da im je Avast antivirus nestao sa sistema.
Žrtava zaraženih malverom Crackonosh ima po celom svetu, ali najviše u Italiji, Indiji, Španiji, Turskoj, Kanadi, Grčkoj, Meksiku, Poljskoj, Švedskoj, Pakistanu, Portugaliji, Australiji, Argentini, Indoneziji, Filipinima, SAD, Velikoj Britaniji, Srbiji i drugim zemljama.
Na spisku piratskih verzija igara u kojima je pronađen Crackonosh su:
Far Cry 5
NBA 2K19
The Sims 4
Call of Cthulhu
We Happy Few
Fallout 4 GOTY
The Sims 4 Seasons
Grand Theft Auto V
Euro Truck Simulator 2
Jurassic World Evolution
Pro Evolution Soccer 2018
U analizi malvera objavljenoj na blogu kompanije, Avastov istraživač malvera Daniel Beneš upozorio je da kada se instalira Crackonosh, on isključuje Windows Update. Malver zatim preduzima mere kako bi se zaštitio i sprečava otkrivanje onemogućavanjem Windows Defendera i bilo kog drugog antivirusnog softvera instaliranog na uređaju.
Neka od antivirusnih rešenja koja Crackonosh isključuje kako bi sprečio detekciju i forenziku su Escan, Panda, Norton, Adaware, F-secure, Kaspersky, Bitdefender, Mcafee, Avast i druga.
“Crackonosh pokazuje rizike preuzimanja piratskog softvera i pokazuje da je to vrlo isplativo za napadače”, rekao je Beneš. „Sve dok ljudi i dalje preuzimaju piratske igre, napadi poput ovih i dalje će biti isplativi za njihove autore“, upozorio je istraživač Avasta.
Preuzimanje i korišćenje piratskog softvera može vam uštedeti vremena i novca, ali za korisnike takvog softvera predstavlja ogroman bezbednosni rizik. Trenutno se širi još jedan malver pod nazivom DanaBot koji je ubačen u besplatni softver, uključujući VPN-ove, antivirusni softver i piratske igre.
Prema tome, izbegavajte piratski sadržaj svih vrsta kako ne biste bili sledeća žrtva malvera kao što su Crackonosh ili DanaBot.

Izdvojeno
Novi malver ZenRAT otkriven u lažnoj verziji popularnog menadžera lozinki

Istraživači bezbednosti iz kompanije Proofpoint upozorili su na novi malver pod nazivom ZenRAT koji se krije u lažnim instalacionim paketima menad... Dalje
Nova verzija malvera NodeStealer ne krade samo Facebook lozinke, već i sve druge lozinke iz različitih veb pregledača
.jpg)
Netskope Threat Labs upozorava na napade u kojima se koriste Python skripte za krađu lozinki i podataka iz veb pregledača korisnika Facebooka. Ova k... Dalje
Novi trojanac se širi preko Telegrama i Discorda

Tim za istraživanje pretnji kompanije Uptycs otkrio je početkom avgusta novi malver nazvan QwixxRAT. Trojanac za daljinski pristup (RAT) je privukao... Dalje
Novi ransomware Knight krije se u mejlovima Tripadvisora

Ransomwareu Cyclops, koji se pojavio u maju ove godine, krajem jula je promenjeno ime u Knight ransomware. Pod tim nazivom ransomware se sada distribu... Dalje
Hakerska grupa ruske obaveštajne službe koristi novi malver za špijunažu ciljeva u istočnoj Evropi

Ruska hakerska grupa BlueBravo iza koje stoji država napada diplomatske entitete širom istočne Evrope inficirajući uređaje ciljeva novim backooro... Dalje
Pratite nas
Nagrade