Malver za špijuniranje Gravity RAT koji je ranije inficirao samo Windows, sada inficira i Android i macOS
Opisi virusa, 20.10.2020, 10:00 AM

GravityRAT, malver koji je poznat po tome što proverava temperaturu procesora na Windows računarima da bi otkrio virtuelne mašine ili sandbox, sada je špijunski softver za više platformi, jer se može koristiti i za infekciju Android i macOS uređaja.
Trojanac za daljinski pristup GravityRAT delo je pakistanskih hakerskih grupa koje ga razvijaju od 2015. godine a obično je korišćen za ciljane napade na indijsku vojsku.
Malver je ranije korišćen samo za napade na Windows računare, ali uzorku koji su prošle godine otkrili istraživači kompanije Kaspersky sada je dodata podrška za macOS i Android.
Autori malvera potpisuju svoj kod digitalnim potpisima kako bi njihove aplikacije izgledale legitimno.
Ažurirani uzorak RAT-a otkriven je prilikom analize Android špijunske aplikacije Travel Mate Pro koja krade kontakte, emailove i dokumente koji se šalju na server za upravljanje i kontrolu (nortonupdates[.]online), koji takođe koriste dve druge zlonamerne aplikacije (Enigma i Titanium) koje ciljaju Windows i macOS platforme.
Malver koji ove zlonamerne aplikacije ostavljaju na zaraženim uređajima omogućava napadačima da šalju komande koje im omogućavaju da dobiju informacije o sistemu, potraže fajlove na računaru sa ekstenzijama .doc, .docx, .ppt, .pptx, .xls, .xlsx, .pdf, .odt, .odp i .ods i pošalju ih na server, dobiju listu tekućih procesa, presreću pritiske tastera, naprave snimke ekrana, snimaju zvuk i skeniraju portove.
„Analiza upotrebljenog modula za naredbe i kontrolu otkrila je nekoliko dodatnih zlonamernih modula, takođe povezanih sa akterom koji stoji iza GravityRAT“, rekli su istraživači iz kompanije Kaspersky.
„Ukupno je pronađeno više od 10 verzija GravityRAT-a, koje se distribuiraju pod maskom legitimnih aplikacija, kao što su aplikacije za bezbedno deljenje fajlova koje bi trebalo da pomognu zaštiti uređaja korisnika od kripto-trojanaca, ili kao media plejeri. Korišćeni zajedno, ovi moduli omogućavaju grupi da inficira Windows OS, MacOS i Android.“
Od 2015. i 2018. godine otkriveno je oko 100 uspešnih napada, a zaposleni u odbrani i policiji zarazili su se nakon što su prevareni preko Facebooka da instaliraju „sigurni mesindžer“.
Iako je način infekcije u slučaju ovih ažuriranih uzoraka nepoznat, Kaspersky kaže da se ciljevima verovatno šalju linkovi za preuzimanje zlonamernih aplikacija kao što se radilo i pre.
„Naša istraga je pokazala da akter koji stoji iza GravityRAT-a nastavlja da ulaže u njegove špijunske kapacitete“, kaže Tatjana Šiškova iz Kaspersky Laba dodajući da se može očekivati više incidenata sa ovim malverom u regionu. Ovo takođe podržava trend da napadači nisu nužno usredsređeni na razvoj novih malvera, već na razvoj već postojećih koji su se dokazali, rekla je Šiškova.

Izdvojeno
30000 Mac računara inficirano novim malverom Silver Sparrow

Novi malver Silver Sparrow inficirao je 30000 Mac računara. Malver su otkrili istraživači iz firme Red Canary koji su ga analizirali zajedno sa ist... Dalje
Otkriven prvi malver koji napada isključivo Appleov novi M1 čip

Bivši istraživač NSA Patrik Vordl otkrio je malver koji je dizajniran za napade na računare sa Appleovim novim M1 čipom, koji se koristi na najno... Dalje
Oprez: Video snimak Trampovog ''seks skandala'' krije QRAT trojanca

Istraživači kompanije Trustwave otkrili su novu spam kampanju koja distribuira trojanski program za daljinski pristup (RAT), a kao mamac koristi vid... Dalje
Opasni malver Emotet se vratio i sada dnevno stigne u sandučiće za e-poštu 100000 korisnika

Posle zatišja od skoro dva meseca, botnet Emotet se vratio izmenjen i sa kampanjom koja dnevno pogađa 100 000 ciljeva. Emotet se pojavio 2014. godin... Dalje
Veb skimer koji krade podatke sa platnih kartica sakriven na sajtovima internet prodavnica

Sezona praznične kupovine uskoro počinje, pa ne bi bilo loše imati na umu novi malver koji krade podatke sa platnih kartica, koristeći steganograf... Dalje
Pratite nas
Nagrade