Microsoft upozorio na malver LemonDuck koji inficira i Windows i Linux
Opisi virusa, 28.07.2021, 09:30 AM

LemonDuck je prvi put otkriven u Kini 2019. godine kao botnet koji je inficirane sisteme koristio za rudarenje kriptovalute Monero. Međutim, on je u međuvremenu postao vrlo sofisticirani malver.
LemonDuck je poznat po svojoj sposobnosti da se brzo širi po zaraženoj mreži kako bi pretvorio zaražene uređaje u botove za rudarenje kriptovaluta. LemonDuck može da otvori put za nove napade koji uključuju krađu lozinki i instaliranje drugih malvera koji mogu poslužiti kao ulazna tačka za brojne pretnje, od kojih je najvažniji ransomware.
Prema novom izveštaju Microsoft 365 Defender Threat Intelligence Teama, nova verzija LemonDucka sada inficira i Windows i Linux uređaje.
Malver omogućava napadačima da ubace backdoorve, ukradu poverljive podatke i izvrše čitav niz zlonamernih aktivnosti na zaraženim sistemima. Ovaj malver se širi putem exploita, fišing e-mailova i USB uređaja.
Problem sa malverom leži u “činjenici da je to pretnja za više platformi”. “To je jedna od nekoliko dokumentovanih porodica malvera koji ciljaju Linux sisteme kao i Windows uređaje“, upozorio je Microsoft.
Sajber kriminalci koji stoje iza LemonDucka koristili su prošle godine kao mamce e-mailove na temu COVID-19. Ove godine koriste bagove MS Exchange servera za pristup neažuriranim sistemima.
LemonDuck trenutno najviše pogađa korisnike u Kini, ali se brzo širi i u SAD, Nemačkoj, Velikoj Britaniji, Francuskoj, Rusiji, Indiji, Koreji, Vijetnamu i Kanadi.
Aktivnosti LemonDucka više nisu ograničene na rudarenje kriptovaluta kao što je to bio slučaj kada je malver prvi put primećen 2019. godine. Neke od novih funkcija koje su vremenom dodavane LemonDucku su backdoor, krađa lozinki, onemogućavanje bezbednosnih kontrola i širenje preko fišing e-mailova. Njegova sposobnost da inficira i Windows i Linux učinila ga je opasnijim od ostalih vrsta malvera.
„Zanimljivo je da LemonDuck uklanja druge napadače sa ugroženog uređaja tako što se rešava konkurentskog malvera i sprečava bilo kakve nove infekcije popravljajući one iste ranjivosti koje je on iskoristio za pristup uređaju“, rekli su istraživači.
Foto: Microsoft

Izdvojeno
Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Istraživači bezbednosti iz CYFIRMA otkrili su novi malver nazvan Neptun RAT koji inficira Windows uređaje i krade lozinke. Malver koga bezbednosni ... Dalje
Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Novootkriveni malver za krađu informacija pod nazivom Arcane Stealer krade mnoštvo korisničkih podataka, uključujući podatke za prijavljivanje z... Dalje
Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru
.jpg)
Korisnici koji traže piratski softver mete su napada koji rezultiraju infekcijom novim malverom pod nazivom MassJacker. Prema nalazima kompanije Cybe... Dalje
Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje
BlackLock je nova opasna ransomware banda

Istraživači iz kompanije za sajber bezbednost Reliaqest upozoravaju na ekstremno opasnu ransomware bandu BlackLock koja se pojavila u martu prošle ... Dalje
Pratite nas
Nagrade