''Nevidiljivi'' malver krade lozinke i podatke sa kreditnih kartica
Opisi virusa, 15.08.2024, 12:00 PM
Analitičari malvera iz kompanije Barracuda Networks otkrili su novi sofisticirani phishing napad koji uključuje "nevidljivi" malver za krađu informacija koji eksfiltrira širok spektar osetljivih podataka.
Ovaj malver ne krade samo sačuvane lozinke, već i kolačiće sesije, informacije o kreditnim karticama, ekstenzije u vezi sa Bitcoinom i istoriju pretraživanja. Prikupljeni podaci se zatim šalju kao prilog na određenu email adresu.
Prema upozorenju koje je objavila Barracuda Networks, napad počinje phishing emailom koji primaoce podstiče da otvore fajl u prilogu koji se odnosi na neku kupovinu.
Ovi emailovi, koji imaju gramatičke greške, dolaze sa lažne adrese. Prilog sadrži ISO fajl, preciznu repliku podataka sa optičkih diskova poput CD-a ili DVD-a. U ovom fajlu je HTA (HTML aplikacija) fajl, koji omogućava pokretanje aplikacije na računaru bez bezbednosnih ograničenja veb pretraživača.
Nakon toga, aktivira se malver i to tako što se najpre sa servera preuzima i pokreće JavaScript fajl, koji zatim pokreće PowerShell fajl koji preuzima ZIP fajl sa istog servera koji krije malver za krađu informacija.
Malver nakratko radi na prikupljanju podataka, a zatim briše sve fajlove, uključujući i sebe, kako bi izbegao otkrivanje.
On je dizajniran da prikuplja različite informacije i fajlove pregledača.
On izvlači MasterKeys iz pretraživača kao što su Chrome, Edge, Yandex i Brave i snima kolačiće sesije, sačuvane lozinke, informacije o kreditnoj kartici i istoriju pregledača. Pored toga, malver kopira podatke iz ekstenzija pretraživača vezanih za Bitcoin, uključujući MetaMask i Coinbase Wallet.
Malver krade i PDF fajlove i zipuje čitave foldere, uključujući one na desktopu, foldere Downloads i Documents i određene %AppData% foldere. Ukradeni podaci se zatim šalju emailom na različite adrese na domenu maternamedical.top, a svaka je namenjena za određene vrste informacija kao što su kolačići, PDF fajlovi i ekstenzije pretraživača.
Foto: Philipp Katzenberger | Unsplash
Izdvojeno
Novi malver za macOS krade lozinke i druge osetljive informacije sa zaraženih uređaja
Firma Cado Security otkrila je novi malver, Cthulhu Stealer, koji inficira uređaje sa Appleovim operativnim sistemom macOS. Cthulhu Stealer funkcioni... Dalje
Malver TodoSwift inficira macOS maskiran u PDF aplikaciju
Istraživači iz firme Kandji upozorili su na TodoSwift, zlonamernu dropper aplikaciju koja se maskira kao program za preuzimanje PDF-ova. Njihov izve... Dalje
Novi malver Banshee Stealer krade podatke sa macOS računara
Kompanija za sajber bezbednost Elastic objavila je da su njeni istraživači otkrili novi malver za krađu informacija pod nazivom Banshee Stealer koj... Dalje
''Nevidiljivi'' malver krade lozinke i podatke sa kreditnih kartica
Analitičari malvera iz kompanije Barracuda Networks otkrili su novi sofisticirani phishing napad koji uključuje "nevidljivi" malver za krađu inform... Dalje
U toku je operacija čišćenja hiljade računara od malvera PlugX
Uoči Olimpijade, francuske vlasti čine sve da sa zaraženih uređaja u zemlji uklone malver PlugX koji se koristi za špijunažu. Operaciju sprovodi... Dalje
Pratite nas
Nagrade