Nova verzija ransomware GPCode ponovo ucenjuje korisnike
Opisi virusa, 29.03.2011, 10:11 AM

Istraživači su otkrili novu verziju veoma virulentnog ransomware programa GPCode koji inficira kompjutere korisnika i potom šifrira podatke sa hard diskova. Nova verzija programa koristi ACE enkripciju a od korisnika se zahteva plaćanje preko Ukash servisa u zamenu za ključ kojim će dešifrovati i povratiti podatke sa hard diska.
O prethodnoj verziji GPCode pisali smo u oktobru 2010. godine, a nova verzija GPCode je primećena prošle nedelje a istraživači Kaspersky Laboratorije su uočili da su njeni autori, u odnosu na staru verziju, napravili neke značajne modifikacije koda.
Poruka o otkupu u formi .txt fajla sadrži drugu email adresu na koju žrtva treba da pošalje zahtev za serijskim ključem kako bi dobila kod potreban za dešifrovanje fajlova. Napadači su povećali i cenu otkupa fajlova na 125 dolara, sa ranijih 120 dolara, i promenili način plaćanja pa sad zahtevaju da se to obavlja putem Ukash ili psc pripejd kartica.
Infekcija GPCode zlonamernim programom odvija se putem drive-by download napada (vidi u Rečniku: drive-by download) sa zaraženih veb sajtova, a kada je zlonamerni program preuzet i pokrenut, on kreće u potragu za fajlovima koje će šifrirati. Kada enkripcija fajlova otpočne, korisniku preostaje ili da plati napadačima traženu sumu novca ili da pokuša, a taj će se pokušaj sasvim izvesno završiti neuspehom, da sam povrati fajlove sa hard diska.
Stručnjaci savetuju korisnicima koji se susretnu sa ovakvom porukom o otkupu fajlova da isključe kompjuter što je pre moguće a idealno bi bilo da to urade odmah po pojavljivanju poruke o otkupu na desktopu računara. Nemojte oklevati nego isključite svoj računar odmah, ako vam je tako brže možete izvući i kabl iz napajanja na svom računaru jer vam to može sačuvati značajan broj vrednih podataka.
Ovo je važno uraditi što je moguće brže zbog toga što je tako veća verovatnoća da će fajlovi ostati netaknuti. Enkriptovani fajlovi ne mogu biti povraćeni u prvobitno stanje jer je primenjena enkripcija izuzetno jaka, kažu stručnjaci.
Kada je kompjuter isključen, jedino što vam preostaje je da isključite hard disk i da ga na drugom računaru instalirate kao “slave”, kako biste sprečili da proces enkripcije bude ponovo započet.
Najbolje rešenje za ovakav problem, ali i i uopšteno, je da pravite backup fajlova na regularnoj bazi, kako biste bili u prilici da ih povratite kad god je to potrebno. Više o tome kako da napravite backup fajlova možete saznati na našem sajtu ovde.

Izdvojeno
Novi malver ruskih hakera LOSTKEYS je digitalna verzija špijuna

Google-ova obaveštajna grupa za pretnje (GTIG) identifikovala je novi malver pod nazivom LOSTKEYS, dizajniran za krađu fajlova i sistemskih podataka... Dalje
Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Istraživači bezbednosti iz CYFIRMA otkrili su novi malver nazvan Neptun RAT koji inficira Windows uređaje i krade lozinke. Malver koga bezbednosni ... Dalje
Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Novootkriveni malver za krađu informacija pod nazivom Arcane Stealer krade mnoštvo korisničkih podataka, uključujući podatke za prijavljivanje z... Dalje
Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru
.jpg)
Korisnici koji traže piratski softver mete su napada koji rezultiraju infekcijom novim malverom pod nazivom MassJacker. Prema nalazima kompanije Cybe... Dalje
Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje
Pratite nas
Nagrade