Nova verzija trojanca TeamSpy pretvara TeamViewer u alat za špijunažu
Opisi virusa, 22.02.2017, 01:30 AM

Istraživači iz firme Heimdal primetili su ovog vikenda novu spam kampanju koja je u funkciji širenja malvera TeamSpy koji hakerima obezbeđuje potpuni pristup kompromitovanom računaru.
TeamSpy nije novi malver - 2013. otkrivena je deceniju duga operacija sajber špijunaže u kojoj je korišćen ovaj malver. Hakeri su prikupljali informacije od žrtava, bez obzira da li su u pitanju bili obični korisnici ili važni ljudi u oblasti industrije i istraživanja, kao i diplomate.
Ovoga puta TeamViewer nije kompromitovan kao ranije. Hakeri koriste tehnike društvenog inženjeringa i činjenicu da korisnici ne vode računa o bezbednosti svojih računara da bi ih naterali da instaliraju malver.
Do infekcije dolazi kada žrtva preuzme zip fajl iz spam emaila, koji kada se otvori, pokreće exe fajl. Tako TeamSpy dospeva na računar, kao maliciozni DLL. Naslov emailova koji se šalju sa lažnih email adresa je "eFax message from "1408581**".
Napadači instaliraju legitimnu verziju TeamViewera na računarima žrtava i zatim menjaju njegovo ponašanje
TeamSpy uključuje različite komponente u inače legitimnom programu TeamViewer. Keylogger i TeamViewer VPN su dve od tih komponenti.
Logovi se kopiraju u fajl, dodavanjem svih dostupnih korisničkih imena i lozinki. Fajl se neprekidno šalje komandno-kontrolnom serveru.
Napad je takav da se može izbeći dvofaktorna autentifikacija i može dati sajber kriminalcima pristup šifrovanom sadržaju.
Trenutno manji broj antivirusa detektuje ovu pretnju, njih 15 od 58 testiranih.
S obzirom da su napadi ovog malvera tek počeli, korisnicima se savetuje da obrate pažnju na emailove koje dobijaju i da se uzdrže od otvaranja emailova koje im šalju nepoznati i od preuzimanja fajlova koji deluju sumnjivo.

Izdvojeno
Novi malver za macOS krije se u piratskom softveru

Stručnjaci iz kompanije Kaspersky upozoravaju da sajber kriminalci napadaju korisnike macOS-a novim proksi trojanskim malverom koji je sakriven u pop... Dalje
Malver Atomic Stealer inficira macOS putem lažnog ažuriranja za pretraživače

Atomic Stealer, takođe poznat i kao AMOS, je malver za Mac OS koji se trenutno širi preko lažnog ažuriranja pretraživača pod nazivom „Clea... Dalje
Kako malver Ducktail krade Facebook naloge

Istraživači kompanije Kaspersky otkrili su novu verziju malvera Ducktail koju sajber kriminalci koriste za napade na zaposlene u kompanijama koji su... Dalje
Sajber kriminalci imaju novu taktiku kojom sprečavaju otkrivanje malvera

Malver LummaC2 v4.0 koji krade podatke, izbegava otkrivanje koristeći trigonometriju da bi razlikovao ljudske korisnike od automatizovanih alata za ... Dalje
Malver StripedFly zarazio više od milion računara
.jpg)
Punih pet godina jedan malver ostao je neprimećen zarazivši za to vreme više od milion Windows i Linux sistema. Pravu prirodu malvera StripedFly ko... Dalje
Pratite nas
Nagrade