Nova verzija trojanca Tinba napada korisnike banaka u celom svetu
Opisi virusa, 25.09.2014, 07:25 AM
Istraživači firme Trusteer, a nešto pre njih i istraživači Avasta, otkrili su novu verziju trojanca Tinba, koji je poznat i pod nazivima Tinybanker i Zusy, a čiji je izvorni kod procurio u julu ove godine.
Tinba je postao poznat po tome što uprkos maloj veličini (20 KB) raspolaže funkcionalnostima koje imaju i mnogo veći konkurentski bankarski malveri.
Tinba je otkriven 2012. godine, u vreme njegovih napada na korisnike u Turskoj, a njegov izvorni kod procurio je u julu ove godine, ubrzo pošto su primećeni napadi na klijente banaka u Češkoj.
U ovom trenutku, spisak banaka čije korisnike napada Tinba je proširen, tako da su sada meta trojanca i korisnici većeg broja banaka širom sveta, uključujući i banke u SAD i Kanadi.
Analiza istraživača iz firme Trusteer, Tala Darsana i Džulije Karpin, pokazala je da je procurelom izvornom kodu trojanca dodat DGA (domain generation algorithm), kao rezervni mehanizam za bota koji omogućava “poziv kući” čak i u slučaju da je originalni C&C server oboren. Malver najpre pokušava komunikaciju sa hardkodovanim C&C serverom, i u slučaju da je takav pokušaj neuspešan, on počinje da koristi DGA.
Jedna od novina u novoj verziji malvera je i javni ključ za potpisivanje kao mehanizam provere koji garantuje da poslata poruka može biti jedino od autentičnog bota.
Malver je sada konfigurisan za napad u vreme infekcije čak i bez konekcije sa C&C serverom. Za razliku od ranijih verzija malvera, nova verzija dolazi sa instaliranom konfiguracijom. Ako se pokrene browser pre nego što je malver preuzeo konfiguraciju, koristiće se ona koja je upisana u samom kodu.
Malveru je sada dodat još jedan sloj enkripcije, a rootkit kapaciteti mu omogućavaju da sakrije svoje tragove i izbegne otkrivanje, čak i od strane naprednih korisnika računara.
Od jula, kada je procurio njegov izvorni kod, trojanac Tinba, opremljen novim funkcionalnostima, je uočen u različitim regionima u celom svetu. To bi trebalo da služi kao podsećanje da su sajber kriminalci u potpunosti svesni reverznog inženjeringa i toga da istraživači analiziraju njihove malvere. Odgovor sajber kriminala na to je neprestano razvijanje novih taktika i metoda da bi se ostalo “ispod radara” i izbegle automatizovane i ljudske bezbednosne kontrole.
Detaljnu tehničku analizu nove verzije trojanca Tinba možete naći na blogu firme Trusteer.
Izdvojeno
Popularna platforma se zloupotrebljava za širenje malvera
Godot Engine, popularna platforma za razvoj igara koja omogućava korisnicima da dizajniraju 2D i 3D igre na različitim platformama, uključujući ... Dalje
Hakeri koriste Excel fajlove za širenje opasnog trojanca Remcos RAT
Istraživači sajber bezbednosti FortiGuard Labsa otkrili su opasnu phishing kampanju koja distribuira novu varijantu malvera Remcos RAT (Remote Acces... Dalje
Novi malver SteelFox sakriven u programima za nelegalnu aktivaciju softvera
Kaspersky upozorava na novi crimeware pod nazivom SteelFox koji rudari kriptovalute i krade podatke o kreditnim karticama koristeći tehniku „b... Dalje
Novi opasni malver WarmCookie krije se u linkovima i prilozima u emailovima
Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Cisco Talos upozorili su na novi malver pod nazivom WarmCookie, takođe poznat kao BadSpace, koji se ši... Dalje
Lažni poslodavci novim malverom inficiraju računare onih koji posao traže na LinkedInu i X-u
Nova verzija malvera BeaverTail koristi se za napade na ljude koji traže posao u tehnološkoj industriji. Napad, koji su otkrili istraživači iz Uni... Dalje
Pratite nas
Nagrade