Nova verzija trojanca Tinba napada korisnike banaka u celom svetu

Opisi virusa, 25.09.2014, 07:25 AM

Nova verzija trojanca Tinba napada korisnike banaka u celom svetu

Istraživači firme Trusteer, a nešto pre njih i istraživači Avasta, otkrili su novu verziju trojanca Tinba, koji je poznat i pod nazivima Tinybanker i Zusy, a čiji je izvorni kod procurio u julu ove godine.

Tinba je postao poznat po tome što uprkos maloj veličini (20 KB) raspolaže funkcionalnostima koje imaju i mnogo veći konkurentski bankarski malveri.

Tinba je otkriven 2012. godine, u vreme njegovih napada na korisnike u Turskoj, a njegov izvorni kod procurio je u julu ove godine, ubrzo pošto su primećeni napadi na klijente banaka u Češkoj.

U ovom trenutku, spisak banaka čije korisnike napada Tinba je proširen, tako da su sada meta trojanca i korisnici većeg broja banaka širom sveta, uključujući i banke u SAD i Kanadi.

Analiza istraživača iz firme Trusteer, Tala Darsana i Džulije Karpin, pokazala je da je procurelom izvornom kodu trojanca dodat DGA (domain generation algorithm), kao rezervni mehanizam za bota koji omogućava “poziv kući” čak i u slučaju da je originalni C&C server oboren. Malver najpre pokušava komunikaciju sa hardkodovanim C&C serverom, i u slučaju da je takav pokušaj neuspešan, on počinje da koristi DGA.

Jedna od novina u novoj verziji malvera je i javni ključ za potpisivanje kao mehanizam provere koji garantuje da poslata poruka može biti jedino od autentičnog bota.

Malver je sada konfigurisan za napad u vreme infekcije čak i bez konekcije sa C&C serverom. Za razliku od ranijih verzija malvera, nova verzija dolazi sa instaliranom konfiguracijom. Ako se pokrene browser pre nego što je malver preuzeo konfiguraciju, koristiće se ona koja je upisana u samom kodu.

Malveru je sada dodat još jedan sloj enkripcije, a rootkit kapaciteti mu omogućavaju da sakrije svoje tragove i izbegne otkrivanje, čak i od strane naprednih korisnika računara.

Od jula, kada je procurio njegov izvorni kod, trojanac Tinba, opremljen novim funkcionalnostima, je uočen u različitim regionima u celom svetu. To bi trebalo da služi kao podsećanje da su sajber kriminalci u potpunosti svesni reverznog inženjeringa i toga da istraživači analiziraju njihove malvere. Odgovor sajber kriminala na to je neprestano razvijanje novih taktika i metoda da bi se ostalo “ispod radara” i izbegle automatizovane i ljudske bezbednosne kontrole.

Detaljnu tehničku analizu nove verzije trojanca Tinba možete naći na blogu firme Trusteer.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Malver Atomic Stealer inficira macOS putem lažnog ažuriranja za pretraživače

Malver Atomic Stealer inficira macOS putem lažnog ažuriranja za pretraživače

Atomic Stealer, takođe poznat i kao AMOS, je malver za Mac OS koji se trenutno širi preko lažnog ažuriranja pretraživača pod nazivom „Clea... Dalje

Kako malver Ducktail krade Facebook naloge

Kako malver Ducktail krade Facebook naloge

Istraživači kompanije Kaspersky otkrili su novu verziju malvera Ducktail koju sajber kriminalci koriste za napade na zaposlene u kompanijama koji su... Dalje

Sajber kriminalci imaju novu taktiku kojom sprečavaju otkrivanje malvera

Sajber kriminalci imaju novu taktiku kojom sprečavaju otkrivanje malvera

Malver LummaC2 v4.0 koji krade podatke, izbegava otkrivanje koristeći trigonometriju da bi razlikovao ljudske korisnike od automatizovanih alata za ... Dalje

Malver StripedFly zarazio više od milion računara

Malver StripedFly zarazio više od milion računara

Punih pet godina jedan malver ostao je neprimećen zarazivši za to vreme više od milion Windows i Linux sistema. Pravu prirodu malvera StripedFly ko... Dalje

Malver DarkGate se širi kao PDF ili ZIP fajl preko Skypea i Microsoft Teamsa

Malver DarkGate se širi kao PDF ili ZIP fajl preko Skypea i Microsoft Teamsa

Malver DarkGate, koji je prvi put primećen krajem 2018. godine, trenutno se širi preko komunukacionih platformi kao što su Skype i Microsoft Teams,... Dalje