Novi ATM malver može da ''zarobi'' karticu u bankomatu

Opisi virusa, 14.09.2015, 09:00 AM

Novi ATM malver može da ''zarobi'' karticu u bankomatu

Istraživači kompanije FireEye otkrili su novi malver za bankomate koji koristi sofisticirane metode tako da može da blokira debitne kartice u bankomatima koje će “osloboditi” jedino kada kriminalci budu mogli da ih preuzmu, tako da ne budu primećeni.

U FireEye su malver nazvali SUCEFUL (Backdoor.ATM.Suceful) zbog toga što su autori malvera pogrešno napisali reč “successful” u poruci koja se prikazuje pošto malver obavi svoj zadatak.

SUCEFUL predstavlja napredak u dizajnu ATM malvera koji su se prvi put pojavili 2013. godine. pomažući kriminalcima širom sveta da prazne bankomate.

SUCEFUL donosi niz funkcionalnosti koje omogućavaju kriminalcima skoro potpunu kontrolu nad bankomatima.

Analiza koda malvera otkrila je da kriminalci mogu inficirati bankomate, bez obzira na to ko je proizvođač bankomata i platformu koju koristi bankomat, i čitati podatke sa crne magnetne trake i sa čipa kartice, blokirati kartice u bankomatima, izbacivati kartice na zahtev, isključivati zaštitne senzore bankomata da se izbegne da malver bude otkriven, i upravljati malverom preko numeričke tastature bankomata.

Malver može da zadrži ili izbaci karticu na zahtev kriminalaca, koji tu njegovu funkcionalnost mogu iskoristiti da ukradu karticu. Na primer, ako kartica nije izbačena, njen vlasnik će verovatno otići da potraži pomoć, a tokom tog vremena kriminalci mogu izbaciti i ukrasti karticu.

Za sada istraživači iz FireEye nisu otkrili kako bi kriminalci mogli da instaliraju malver na bankomatima. Malver je napravljen 25. avgusta, a nedavno je postavljen na VirusTotal iz Rusije, što znači da bi ovo mogla biti tek razvojna faza malvera, kažu istraživači. Oni podsećaju da su prethodne ATM pretnje kao što su Ploutus ili Padpin zahtevale od kriminalaca da otvore bankomat da bi ubacili CD-ROM/USB da bi instalirali malver, ili da angažuju nekog od zaposlenih sa pristupom bankomatu da obavi instalaciju.

Međutim, oni koji su dizajnirali SUCEFUL nisu hakeri koji samo koriste propuste u softveru proizvođača bankomata, već su očigledno dobro upoznati sa dizajnom bankomata zbog čega im je i pošlo za rukom da naprave ovakav malver koji oponaša programe za upravljanje bankomatima.

SUCEFUL radi tako što ima interakciju sa posebnim middlewareom, softverom koji je prisutan u svim bankomatima a to je XFS (eXtensions for Financial Services) Manager.

S obzirom da se hardver bankomata razlikuje u zavisnosti od proizvođača bankomata, kao i softver koji se razlikuje od banke do banke, XSF Manager funkcioniše kao srednji sloj, pružajući API za prevođenje softverskih instrukcija u elektronske signale u hardveru.

Malver se povezuje sa XSF Managerom i preuzima bankomat tako da kriminalci mogu menjati ponašanje bankomata i prilagođavati ga svojim potrebama.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Istraživači bezbednosti iz CYFIRMA otkrili su novi malver nazvan Neptun RAT koji inficira Windows uređaje i krade lozinke. Malver koga bezbednosni ... Dalje

Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novootkriveni malver za krađu informacija pod nazivom Arcane Stealer krade mnoštvo korisničkih podataka, uključujući podatke za prijavljivanje z... Dalje

Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru

Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru

Korisnici koji traže piratski softver mete su napada koji rezultiraju infekcijom novim malverom pod nazivom MassJacker. Prema nalazima kompanije Cybe... Dalje

Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje

BlackLock je nova opasna ransomware banda

BlackLock je nova opasna ransomware banda

Istraživači iz kompanije za sajber bezbednost Reliaqest upozoravaju na ekstremno opasnu ransomware bandu BlackLock koja se pojavila u martu prošle ... Dalje