Novi malver sakriven u aplikaciji ''SpotifyMusicConverter'' inficira Mac računare

Opisi virusa, 07.05.2024, 09:30 AM

Novi malver sakriven u aplikaciji ''SpotifyMusicConverter'' inficira Mac računare

Mac računari su meta novog opasnog malvera nazvanog Cuckoo (Kukavica). Reč je o trojancu sakrivenom u legitimnom softveru kao što je Spotify, koji krade informacije i instalira špijunski softver.

Malver koji je prvi put primećen na sajtu dumpmedia[.]com u aplikaciji pod nazivom „DumpMediaSpotifyMusicConverter“ otkrili su istraživači iz kompanije za sajber bezbednost Kandji. Ovaj veb sajt nudi nekoliko aplikacija za konvertovanje muzike iz streaming servisa u MP3 format. Istraživači su do sada otkrili nekoliko sajtova kao što su tunesolo[.]com, fonedog[.]com, tunesfun[.]com, tunefab[.]com na kojima se nalaze zlonamerne aplikacije koje sadrže isti malver.

Svaki veb sajt izgleda veoma slično, nudeći besplatne i komercijalne verzije aplikacija za kopiranje muzike sa streaming servisa i aplikacije za oporavak iOS-a i Androida.

Istraživači su malveru dali ime po ptici koja „polaže jaja u gnezda drugih ptica i krade resurse domaćina da bi odgajila svoje mlade“.

Malver Cuckoo zahteva određenu interakciju korisnika da bi se istalirao - malver traži od korisnika da kliknu desnim tasterom miša i otvore aplikaciju. Paket sadrži i legitimnu aplikaciju i izvršni fajl bez proverenog potpisa ili ID-a programera. Stoga, korisnik to mora da dozvoli ručno.

Ako korisnik pokrene Cuckoo, malver proverava gde se nalazi računar - autori malvera ne žele da zaraze uređaje u pet zemalja, Jermeniji, Belorusiji, Kazahstanu, Rusiji i Ukrajini. Za njih, izvršni fajl otvara aplikaciju SpotifyMusicConverter.

Za druge, Cuckoo odmah počinje da prikuplja detaljne informacije o hardveru domaćina, kao što su ID hardvera, verzija OS-a, pokrenuti procesi itd.

Zatim pokušava da ukrade korisničku lozinku pomoću upita „macOS treba da pristupi postavkama sistema“. Ako korisnik prihvati dalje upite, Cuckoo dobija pristup Finderu, mikrofonu i preuzimanjima.

Cuckoo se takođe ponaša kao špijunski softver koji se pokreće svakih 60 sekundi i tako obezbeđuje postojanost na zaraženom računaru.

Cuckoo može da eksfiltrira lozinke, podatke kripto novčanika i pretraživača, a ima i funkciju snimanja ekrana ili zvuka. Međutim, često treba da traži dozvolu korisnika za pristup osetljivim informacijama.

Da bi sakrio svoje prave namere, malver pokreće SpotifyMusicConverter.

Foto: Mohamed M / Unsplash


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Novi malver ruskih hakera LOSTKEYS je digitalna verzija špijuna

Novi malver ruskih hakera LOSTKEYS je digitalna verzija špijuna

Google-ova obaveštajna grupa za pretnje (GTIG) identifikovala je novi malver pod nazivom LOSTKEYS, dizajniran za krađu fajlova i sistemskih podataka... Dalje

Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Istraživači bezbednosti iz CYFIRMA otkrili su novi malver nazvan Neptun RAT koji inficira Windows uređaje i krade lozinke. Malver koga bezbednosni ... Dalje

Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novootkriveni malver za krađu informacija pod nazivom Arcane Stealer krade mnoštvo korisničkih podataka, uključujući podatke za prijavljivanje z... Dalje

Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru

Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru

Korisnici koji traže piratski softver mete su napada koji rezultiraju infekcijom novim malverom pod nazivom MassJacker. Prema nalazima kompanije Cybe... Dalje

Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje