Novi ransomware DeriaLock zaključava računare ali ne šifruje fajlove

Opisi virusa, 26.12.2016, 11:30 AM

Novi ransomware DeriaLock zaključava računare ali ne šifruje fajlove

Analitičar malvera u kompaniji G Data Karsten Han otkrio je novu familiju malvera nazavnu DeriaLock koji zaključava ekran inficiranih računara a od žrtava traži da plate 30 dolara.

Ransomwarei se uglavnom mogu svrstati u dve grupe. U prvoj su oni koji zaključavaju ekran, ne diraju fajlove ali sprečavaju žrtve da pristupe fajlovima na računaru. Drugoj grupi pripadaju kripto-ransomwarei koji dozvoljavaju žrtvama da koriste inficirani računar ali šifruju fajlove na računaru čineći ih neupotrebljivim.

DeriaLock pripada prvoj grupi ransomwarea koji zaključavaju ekran i sprečavaju korisnike da pristupe programima i fajlovima.

Han je primetio novi ransomware na VirusTotalu gde ga je postavio anonimni korisnik. Nema informacija o tome kako se DeriaLock širi.

Kada se pokrene DeriaLock će uzeti ime računara i generisati MD5 hash. Pošto autori malvera često slučajno zaraze svoje računare, izvorni kod DeriaLocka uključuje i hardkodovani MD5 hash.

DeriaLock kontaktira svoj komando-kontrolni server i preuzima svoju najnoviju verziju koju čuva u:

DeriaLock će pokrenuti ovaj fajl, koji prolazi kroz provere i zatim zaključava ekran prikazujući prozor preko celog ekrana sa obaveštenjem o otkupnini.

U ovom prozoru su dva dugmeta - ako se klikne na njih obaveštenje o otkupnini se prevodi na nemački i španski. Međitim, radi samo dugme za prevod na nemački. Prema rečima Karstena Hana, u kodu ransomwarea uopšte nema španskih reči pa je to objašnjenje zašto španski prevod ne funkcioniše.

Obaveštenje na engleskom, kao i ono na španskom, ima puno pravopisnih grešaka.

Da bi sprečio korisnike da zatvore prozor sa obaveštenjem, DeriaLock traži i zaustavlja nit procesa: taskmgr, procexp, procexp64, procexp32, skype, chrome, steam, MicrosoftEdge, regedit, msconfig, utilman, cmd, explorer, certmgr, control, cscript.

Ako žrtva pokuša da zatvori prozor pritiskom na tastere ALT i F4, pojaviće se prozor u kome piše: "Mislim da je to loša odluka. Dobar pokušaj drugar."

Ako žrtva hoće da plati otkupninu mora da kontaktira autora ransomwarea preko Skypea i uplati mu 30 dolara. Način plaćanja je u ovom trenutku je nepoznat.

Autor ransomwarea će uzeti HWID (hardware ID) koji je ranije generisani MD5 hash i postaviti na server u obliku tekstualnog fajla: http://server-address/[full_MD5_hash].txt.

Sadržaj ovog fajla je kod za otključavanje računara koji je inficiran ransomwareom DeriaLock. Kada računar kontaktira server, biće provereno da li je žrtva platila, i ako jeste kod će biti preuzet a računar otključan.

Serveri DeriaLocka su trenutno aktivni, što znači da se ransomware još uvek širi.

Han je otkrio da DeriaLock proverava da li na serveru ima fajla čiji je naziv unlock-everybody.txt. To je verovatno način za otključavanje svih inficiranih računara odjednom.

Ovaj fajl sadrži vrednost "0", što znači da ako autor malvera promeni tu vrednost na "1", svi inficirani računari mogli bi da budu otključani.

Dobra vest je da DeriaLock zahteva instalirani .NET Framework 4.5, što znači da ne radi na računarima sa Windows XP.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Lažni cheat-ovi šire malver među gejmerima

Lažni cheat-ovi šire malver među gejmerima

Istraživači malvera iz kompanije McAfee otkrili su novi malver za krađu informacija koji je povezan sa malverom Redline. Malver se predstavlja se k... Dalje

Ruski backdoor u mrežama kompanija u istočnoj Evropi

Ruski backdoor u mrežama kompanija u istočnoj Evropi

Istraživači iz finske kompanije za sajber bezbednost WithSecure detaljno su opisali malo poznati ruski backdoor malver koji se koristi u napadima na... Dalje

Desetine hiljada WordPress sajtova zaraženo novim malverom Sign1

Desetine hiljada WordPress sajtova zaraženo novim malverom Sign1

Malver „Sign1“ inficira WordPress veb sajtove, i preusmerava posetioce na prevare ili ih bombarduje reklamama, upozorili su istraživači ... Dalje

Kako je malver Inferno Drainer ukrao više od 80 miliona dolara od 136.000 korisnika kriptovaluta

Kako je malver Inferno Drainer ukrao više od 80 miliona dolara od 136.000 korisnika kriptovaluta

Kao što privlači milione ljudi širom sveta, tako svet kriptovaluta privlači i sajber kriminalce koji pokušavaju da iskoriste neiskustvo i neznanj... Dalje

Hakeri koriste grešku u Windows SmartScreen da prevare korisnike da preuzmu malver

Hakeri koriste grešku u Windows SmartScreen da prevare korisnike da preuzmu malver

Phemedrone je novi malver za krađu informacija koji inficira računare koristeći ranjivost Microsoft Defender SmartScreena (CVE-2023-36025). Phemedr... Dalje