Novi sajber špijun ZooPark
Opisi virusa, 04.05.2018, 00:00 AM

Istraživači kompanije Kaspersky Lab otkrili su ZooPark, sofisticiranu sajber špijunažu, koja je započela pre nekoliko godina i čiji su ciljevi korisnici Android uređaja sa Bliskog Istoka, uglavnom iz Irana, Egipta, Jordana, Maroka i Libana.
Oni koji stoje iza ove operacije inficiraju Android uređaje koristeći nekoliko generacija malvera, a svakoj novoj verziji malvera dodaju se nove funkcionalnosti. Gledano sa tehničke strane, malver ZooPark je značajno napredovao od prve, veoma jednostavne verzije, preko komercijalnog spywarea do veoma kompleksnog špijunskog programa kakva je četvrta verzija.
Istraživači su primetili dva glavna načina širenja malvera - Telegram kanale i legitimne sajtove koji su napadačima ipak omiljeni izvor infekcije. Napadači su koristili nekoliko novinskih web sajtova koje su hakovali da bi preusmeravali posetioce na sajt na kome se nalaze maliciozne aplikacije.
Iza kampanje stoji neka država a sama kampanja je usmerena ka političkim organizacijama i drugim ciljevima iz regiona.
U jednoj od rutinskih razmena podataka o pretnjama, koje se sprovode u okviru industrije, istraživači kompanije Kaspersky Lab su dobili nešto što je ličilo na uzorak nepoznatog malvera za Android. Na prvi pogled, činilo se da malver nije naročito "ozbiljan" već da se radi o tehnički veoma jednostavnom alatu za sajber špijunažu. Međutim, ime ovog fajla - „Referendum Kurdistan.apk” - nije bilo tipično zbog čega su u Kaspersky Labu odlučili da se detaljnije pozabave ovim malverom da bi u jednom trenutku otkrili noviju i sofisticiraniju verziju iste aplikacije.
Neke od zlonamernih aplikacija se distribuiraju preko novinskih i političkih web sajtova koji su popularni u određenim delovima Bliskog Istoka. Aplikacije su predstavljene kao legitimne aplikacije sa imenima poput „TelegramGroups“ i „Alnaharegypt news“, što su imena koja su relevantna i poznata u nekim od zemalja Bliskog Istoka.
Ako dođe do infekcije, malver pruža napadaču sledeće mogućnosti:
Nedozvoljeno izvlačenje podataka i to:
Kontakata
Podataka o nalozima
Lista poziva i audio snimaka poziva
Slika koje se čuvaju na SD kartici uređaja
GPS lokacije
SMS poruka
Podataka iz instaliranih aplikacija i browsera
Podatke o keylogovima i podatke iz klipborda
I skrivene funkcionalnosti kao što je:
Tajno slanje SMS-a
Tajno pozivanje
Izvršavanje shell komandi
Malver napada aplikacije za dopisivanje, poput Telegrama, WhatsAppa, IMO-a, browsere (Chrome) i neke druge aplikacije. Ova funkcionalnost omogućava malveru da ukrade interne baze podataka napadnutih aplikacija. Na primer, u slučaju browsera ovo bi značilo da bi sačuvani podaci za autentifikaciju na web sajtovima bili kompromitovani kada bi došlo do napada.
Na osnovu tema koje su napadači koristili na novinskim sajtovima kako bi namamili žrtve da instaliraju malver, istraživači su zaključili da su među žrtvama i kurdske pristalice i članovi agencije Ujedinjenih nacija za pomoć i radove koji se nalaze u Omanu.
„Sve više ljudi koristi mobilne uređaje kao primarne, a ponekad i kao jedine uređaje za komunikaciju. Ovo je svakako nešto što su primetili napadači podržani od država, koji se opremaju alatima koji će biti dovoljno efikasni da prate mobilne korisnike. Napredna trajna pretnja ZooPark, koja aktivno špijunira ciljeve u zemljama Bliskog Istoka, je svakako jedan od primera ovoga, ali ne i jedini", rekao je Aleksej Firš, ekspert za bezbednost iz kompanije Kaspersky Lab.
Istraživači kompanije Kaspersky Lab su uspeli da identifikuju četiri generacije malvera za špijuniranje iz ZooPark porodice malvera, koja je aktivna od 2015. godine, a možda i od raniije. Niko sa sigurnošću ne može da tvrdi ko stoji iza ZooPark malvera, međutim, neki dokazi govore da bi napadači mogli biti iz Irana.

Izdvojeno
Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Istraživači bezbednosti iz CYFIRMA otkrili su novi malver nazvan Neptun RAT koji inficira Windows uređaje i krade lozinke. Malver koga bezbednosni ... Dalje
Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Novootkriveni malver za krađu informacija pod nazivom Arcane Stealer krade mnoštvo korisničkih podataka, uključujući podatke za prijavljivanje z... Dalje
Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru
.jpg)
Korisnici koji traže piratski softver mete su napada koji rezultiraju infekcijom novim malverom pod nazivom MassJacker. Prema nalazima kompanije Cybe... Dalje
Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje
BlackLock je nova opasna ransomware banda

Istraživači iz kompanije za sajber bezbednost Reliaqest upozoravaju na ekstremno opasnu ransomware bandu BlackLock koja se pojavila u martu prošle ... Dalje
Pratite nas
Nagrade