Novi trojanac FatalRAT širi se preko Telegrama

Opisi virusa, 10.08.2021, 12:30 PM

Novi trojanac FatalRAT širi se preko Telegrama

Sajber kriminalci koriste Telegram kanale da bi širili novog trojanca koji im omogućava daljinski pristup inficiranim uređajima (RAT).

Istraživači AT & T Alien Labsa otkrili su novog trojanca nazvanog FatalRAT koji se širi preko foruma i Telegram kanala, sakriven u linkovima za preuzimanje softvera ili članaka iz medija. Zanimljivo je da ovakve poruke mogu slati samo administratori kanala.

FatalRAT je trojanac sa širokim spektrom mogućnosti.

Pre nego što inficira sistem, malver sprovodi niz testova kako bi proverio da li na sistemu ima VM proozvoda, da bi proverio prostor na disku, broj fizičkih procesora i drugo. Tek ako prođe “antiVM” test, FatalRAT započinje svoje zlonamerne aktivnosti.

Malver uspešno izbegava otkrivanje, prikuplja sistemske informacije i eksfiltrira podatke.

Takođe je u stanju da izbriše određene korisničke podatke iz veb pregledača kao što su Edge, Chrome, Firefox, 360Secure Browser, SoguBrowser i QQBrowser. On takođe šalje osetljive informacije kao što su korisnička imena, IP adresa računara i drugi podaci putem šifrovanog C2 kanala.

FatalRAT može da posluži kao keylogger, može da promeni rezoluciju ekrana, deinstalira UltraViewer, preuzme i instalira AnyDesk.

Sajber kriminalci koriste Telegram za širenje malvera jer je to stabilna i legitimna aplikacija koju ne ograničavaju zaštitni zidovi, antivirusni softver ili alati za upravljanje mrežom. Još jedna prednost je što hakeri mogu ostati anonimni jer im je za registraciju potreban samo važeći telefonski broj.

FatalRAT nije prvi trojanac koji se širio preko Telegrama. Toxic Eye i XCSSET su još dva trojanca za koja se zna da koriste Telegram kao svoju odskočnu dasku.

Zbog povećanja broja malvera koji se šire na ovaj način, preporučuje se korišćenje antivirusnog softvera i njegovo ažuriranje. Još jedan važan savet koji treba slediti kada je u pitanju zaštita ličnih podataka je da izbegavate instaliranje softvera iz nepoznatih izvora kao i otvaranje sumnjivih linkova.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Istraživači bezbednosti iz CYFIRMA otkrili su novi malver nazvan Neptun RAT koji inficira Windows uređaje i krade lozinke. Malver koga bezbednosni ... Dalje

Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novootkriveni malver za krađu informacija pod nazivom Arcane Stealer krade mnoštvo korisničkih podataka, uključujući podatke za prijavljivanje z... Dalje

Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru

Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru

Korisnici koji traže piratski softver mete su napada koji rezultiraju infekcijom novim malverom pod nazivom MassJacker. Prema nalazima kompanije Cybe... Dalje

Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje

BlackLock je nova opasna ransomware banda

BlackLock je nova opasna ransomware banda

Istraživači iz kompanije za sajber bezbednost Reliaqest upozoravaju na ekstremno opasnu ransomware bandu BlackLock koja se pojavila u martu prošle ... Dalje