Oprez: Program Bitcoin Alarm krije Trojanca
Opisi virusa, 16.12.2013, 07:00 AM

Stručnjaci upozoravaju korisnike na talas napada “tematskih malvera” koji koriste bitcoine kao mamac. Rast vrednosti bitcoina po svemu sudeći je motivisao autore malvera da pokušaju da profitiraju od povećanog interesovanja korisnika za digitalnu valutu.
Primer za to je i malver nazvan Bitcoin Alarm koga su otkrili stručnjaci Arbor Networks-a.
Keni Mekdermid iz Arbor Networks-a kaže da je samo u jednom danu dobio nekoliko spam email poruka u kojima je reklamiran program Bitcoin Alarm.
Distribucija ovog malvera se oslanja dakle na spam emailove koji vode korisnike na web sajt bitcoin-alarm.net, uz obećanje da će moći da preuzmu program za Windows koji će ih putem SMS-a informisati o trenutnoj vrednosti bitcoina. Na sajtu se nalaze i YouTube video klipovi koji otkrivaju novajlijama šta su bitcoini i kako da instaliraju besplatni alat Bitcoin Alarm. Na sajtu je i link za donacije autoru programa.
Korisnici koji preuzmu fajl BitcoinAlarm.exe zaraziće svoj računar Trojancem koji je dizajniran za krađu korisničkih imena i lozinki, a verovatno i za krađu bitcoina.
U trenutku kada je Mekdermid proveravao da li je Bitcoin Alarm koristan alat ili malver, samo je jedan antivirus VirusTotal-a (Kaspersky) detektovao fajl kao malver.
Unutar fajla nalazi se skripta koja proverava da li je na računaru aktivan Avast antivirus, i ako jeste, malver čeka 20 sekundi. Mekdermid pretpostavlja da je toliko vremena dovoljno da Avast krene da proverava nešto drugo. Analizom ostatka fajla Mekdermid je zaključio da nije u pitanju lažno pozitivna detekcija i da je Kaspersky u pravu. I sama provera da li je na računaru aktivan antivirusni softver je tipično ponašanje malicioznih programa, a analiza ostatka fajla je pokazala da program izvodi niz operacija sa ciljem da isključi sigurnosne mehanizme.
Aplikacija zatim dešifruje i pokreće fajl 20070.RQT. Taj fajl 30 od 48 antivirusa VirusTotal-a detektuje kao maliciozan. Reč je o Trojancu za daljinski pristup nazvanom NetWiredRC koji krade korisnička imena i lozinke i u ovom slučaju verovatno i bitcoine.
Link za preuzimanje programa Bitcoin Alarm sada ne radi, a Mekdermid kaže da sada i veći broj antivirusa detektuje ovaj malver.
Stručnjaci kažu da je porast broja napada ovakvih malvera trend i da je sve više spama koji je u vezi bitcoina. Oni smatraju da je to delom i rezultat činjenice da je vrtoglavi rast vrednosti bitcoina medijski veoma dobro propraćen. Njihova su predviđanja da će se ovakav trend nastaviti i u budućnosti.

Izdvojeno
Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Istraživači bezbednosti iz CYFIRMA otkrili su novi malver nazvan Neptun RAT koji inficira Windows uređaje i krade lozinke. Malver koga bezbednosni ... Dalje
Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Novootkriveni malver za krađu informacija pod nazivom Arcane Stealer krade mnoštvo korisničkih podataka, uključujući podatke za prijavljivanje z... Dalje
Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru
.jpg)
Korisnici koji traže piratski softver mete su napada koji rezultiraju infekcijom novim malverom pod nazivom MassJacker. Prema nalazima kompanije Cybe... Dalje
Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje
BlackLock je nova opasna ransomware banda

Istraživači iz kompanije za sajber bezbednost Reliaqest upozoravaju na ekstremno opasnu ransomware bandu BlackLock koja se pojavila u martu prošle ... Dalje
Pratite nas
Nagrade