Otkriven prvi kripto ransomware za Mac

Opisi virusa, 08.03.2016, 00:30 AM

Otkriven prvi kripto ransomware za Mac

Istraživači iz firme Sucuri otkrili su malver za koga kažu da je prvi ransomware koji cilja OS X računare, šifruje fajlove i traži otkup od žrtava.

Rajan Olson iz kompanije Palo Alto Networks kaže da on očekuje još novih ransomwarea za Mac.

“Pomalo je iznenađujuće jer je ransomware za Windows i mobilne platforme neverovatno popularan”, kaže Olson. “To je sada najpopularniji poslovni model kriminalaca. Činjenica da nije napravljen za Mac pokazuje da je ransomware imao veliki uspeh na Windowsu. Ali činjenica da je malver distribuiran preko legitimne aplikacije pokazuje da ćemo ovo ponovo videti.”

Ransomware KeRanger prikazuje obaveštenje o tome šta se dogodilo računaru i da korisnik u roku od 72 sata treba da plati 1 bitcoin (oko 410 dolara). Ovo je prvi ransomware za Mac koji se distribuira preko lažne verzije Transmissiona, popularnog BitTorrent klijenta.

Već neko vreme, ransomwarei prvenstveno ciljaju Windows računare, preteći potpunim uništenjem podataka ako žrtva odbije da plati. Više nisu samo korisnici ti koji muku muče sa kripto malverima. Sve češće među žrtavama su i kompanije, crkve, bolnice i druge institucije. Prošle godine, FBI je saopštio da su biro kontaktirala 992 korisnika koji su bili žrtve ransomwarea CryptoWall, i da su njihovi gubici zbirno iznosili 18 miliona dolara.

Ovog vikenda, neki korisnici Transmissiona primetili su da je verzija 2.90 aplikacije inficirana ransomwareom što je najverovatnije bio rezultat kompromitovanja sajta.

Ubrzo posle toga Transmission je objavio poruku na web sajtu u kojoj je korisnicima verzije 2.90 savetovano da odmah nadograde na verziju 2.92 ili da obrišu svoju kopiju 2.90, jer su možda preuzeli fajl inficiran malverom.

KeRanger je potpisan validnim sertfikatom i zato je mogao da izbegne Appleovu Gatekeeper zaštitu. Ako korisnik instalira inficiranu aplikaciju, malver se pokreće na sistemu. KeRanger zatim čeka tri dana pre nego što se poveže sa serverima za komandu i kontrolu preko Tor mreže. Malver zatim počinje da šifruje određene vrste fajlova na sistemu. Kada završi sa enkripcijom, KeRanger zahteva od žrtava da uplate jedan bitocin da bi vratile svoje fajlove. KeRanger je izgleda još uvek u fazi razvoja, kažu istraživači. Malver pokušava da šifruje i Time Machine backup fajlove da bi sprečio žrtve da ih na taj način povrate.

Palo Alto Networks je 4. marta o ovome obavestio Transmission Project i Apple. Apple je povukao zloupotrebljeni sertifikat, a Transmission Project je je uklonio maliciozni fajl sa svog web sajta.

Olson kaže da je inficirana verzija programa bila na web sajtu 36 do 48 sati, 4. i 5. marta. On je savetovao korisnicima koji su preuzeli Transmission installer pre toga ili sa nekog drugog sajta, da ipak obave bezbednosne provere. Na korisnike starijih verzija programa ovaj incident nema uticaja.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Lažni poslodavci novim malverom inficiraju računare onih koji posao traže na LinkedInu i X-u

Lažni poslodavci novim malverom inficiraju računare onih koji posao traže na LinkedInu i X-u

Nova verzija malvera BeaverTail koristi se za napade na ljude koji traže posao u tehnološkoj industriji. Napad, koji su otkrili istraživači iz Uni... Dalje

Sajber kriminalci koriste skandal sa reperom Pi Didijem za širenje novog malvera

Sajber kriminalci koriste skandal sa reperom Pi Didijem za širenje novog malvera

Sajber kriminalci pokušavaju da iskoriste interes javnosti u vezi optužbi protiv rep zvezde Šona „Didija“ Kombsa za širenje novog malv... Dalje

Novi RAT, trojanac SambaSpy, je digitalni špijun 21. veka

Novi RAT, trojanac SambaSpy, je digitalni špijun 21. veka

SambaSpy je RAT, trojanac koji napadačima obezbeđuje daljinski pristup zaraženim uređajima, koji je prvi put primećen u maju ove godine kada je k... Dalje

Malver StealC ima neobičan metod za krađu lozinke za Google nalog

Malver StealC ima neobičan metod za krađu lozinke za Google nalog

Malver StealC koristi neobičan metod zaključavanja korisnika u kiosk režimu pregledača kako bi ih naterao da unesu korisničko ime i lozinku za Go... Dalje

Novi malver za macOS krade lozinke i druge osetljive informacije sa zaraženih uređaja

Novi malver za macOS krade lozinke i druge osetljive informacije sa zaraženih uređaja

Firma Cado Security otkrila je novi malver, Cthulhu Stealer, koji inficira uređaje sa Appleovim operativnim sistemom macOS. Cthulhu Stealer funkcioni... Dalje