Otkrivena nova verzija ransomwarea Troldesh koja inficira računar još jednim malverom
Opisi virusa, 18.07.2016, 07:30 AM

Istraživači Microsoftovog Centra za zaštitu od malvera analizirali su novu verziju ransomwarea Troldesh, koji je poznat i po nazivima Encoder.858 i Shade, a koju je prošlog meseca otkrio CyberSecurity GrujaRS koji je 14. juna na YouTubeu objavio video u kome je prikazan napad ovog ransomwarea.
Ranije verzije Troldesha prikazivale su email adresu na koju su žrtve morale da pošalju email da bi dobile dalje instrukcije.
Međutim, bezbednosni istraživači su često prijavljivali ove email adrese servisima kojima su pripadale tako da one više ne bi bile u funkciji.
Autorima malvera je izgleda dosadilo da stalno menjaju email adrese i da objavljuju nove verzije ransomwarea koje u obaveštenju o otkupu imaju ove različite email adrese, i odlučili da koriste Tor web sajt.
Za žrtve koje žele da plate, to je dobro rešenje, jer ranije, kada email adresa ne bi bila u funkciji, žrtve nisu imale načina da kontaktiraju autore ransomwarea, a time ni da vrate fajlove.
U obaveštenjima koje prikazuje nova verzija ransomwarea, Troldesh prikazuje Tor linkove za onion.to i onion.cab web sajtove. Onion.cab URL je sada blokiran, tako da žrtve koje žele da plate mogu da pristupe sajtu iz Tor browsera kucajući URL, ali bez .cab na kraju.
Druga značajna promena je to što Troldesh dodaje dve nove ekstenzije fajlovima koje šifruje: .da_vinci_code i magic_software_syndicate.
Nova verzija Troldesha šifruje još veći broj različitih vrsta fajlova u odnosu na ranije verzije. Osim toga, on inficira računare još jednim malverom nazvanim Mexar. S obzirom da se radi o novom malveru, koji je otkriven pre desetak dana, još uvek se o njemu ne zna mnogo.
Prema podacima Microsofta, Troldesh je poslednjih mesec dana jedan od deset najaktivnijih ransomwarea.

Izdvojeno
Novi malver ruskih hakera LOSTKEYS je digitalna verzija špijuna

Google-ova obaveštajna grupa za pretnje (GTIG) identifikovala je novi malver pod nazivom LOSTKEYS, dizajniran za krađu fajlova i sistemskih podataka... Dalje
Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Istraživači bezbednosti iz CYFIRMA otkrili su novi malver nazvan Neptun RAT koji inficira Windows uređaje i krade lozinke. Malver koga bezbednosni ... Dalje
Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Novootkriveni malver za krađu informacija pod nazivom Arcane Stealer krade mnoštvo korisničkih podataka, uključujući podatke za prijavljivanje z... Dalje
Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru
.jpg)
Korisnici koji traže piratski softver mete su napada koji rezultiraju infekcijom novim malverom pod nazivom MassJacker. Prema nalazima kompanije Cybe... Dalje
Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje
Pratite nas
Nagrade