Posle pet godina napada na korisnike banaka, otkriven malver Dark Tequila

Opisi virusa, 22.08.2018, 09:30 AM

Posle pet godina napada na korisnike banaka, otkriven malver Dark Tequila

Istraživači iz kompanije Kaspersky Labs otkrili su složenu kampanju distribucije jednog malvera koja je usmerena na korisnike meksičkih banaka i koja je započela 2013. godine, a možda i ranije.

U kampanji nazvanoj Dark Tequila distribuira se napredni keylogger, malver koji je pet godina uspevao da ostane neprimećen zahvaljujući tome što je korišćen u vrlo ciljanim napadima, ali i zbog nekoliko tehnika koje su korišćene a koje su mu u tome pomagale.

Dark Tequila je kampanja prvenstveno osmišljena za krađu finansijskih informacija od žrtava sa duge liste sajtova za online bankarstvo, kao i korisničkih imena i lozinki za prijavljivanje na popularne web sajtove.

Spisak ciljanih sajtova uključuje "Cpanels, Plesk, sisteme za online rezervacije letova, Microsoft Office 365, IBM Lotus Notes klijente, Zimbra email, Bitbucket, Amazon, GoDaddy, Register, Namecheap, Dropbox, Softlayer, Rackspace i druge servise" kažu istraživači kompanije Kaspersky.

Malver se isporučuje na kompjutere žrtava pre svega pomoću fišinga ili inficiranih USB uređaja.

Kada se pokrene, malver inficira računar žrtve samo ako su ispunjeni određeni uslovi, što podrazumeva proveru da li zaraženi računar ima instaliran antivirusni ili neki drugi zaštitni softver ili radi u okruženju za analizu malvera.

Osim toga, "akter koji stoji iza pretnje striktno prati i kontroliše sve operacije. Ako postoji slučajna infekcija, koja nije u Meksiku ili nije od interesa, malver se deinstalira daljinski sa računara žrtve", kažu istraživači.

Malver Dark Tequila u osnovi sadrži 6 primarnih modula:

1. C & C - Ovaj deo malvera upravlja komunikacijom između zaraženog računara i servera za komandu i kontrolu (C & C), a takođe je odgovoran za nadgledanje "čovek u sredini" ("man-in-the-middle") napada da bi se odbranio od analize malvera.

2. CleanUp - Kada su u pitanju tehnike kojima izbegava detekciju, ako malver otkrije bilo kakvu "sumnjivu" aktivnost koja se dešava na virtuelnoj mašini ili alate za otklanjanje grešaka, on vrši potpuno čišćenje zaraženog sistema, uklanjajući forenzičke dokaze o njegovom prisustvu.

3. Keylogger - Ovaj modul je dizajniran da nadgleda sistem i registruje kucanje na tastaturi kako bi ukrao lozinke za prijavljivanje na web sajtove sa unapred definisane liste na kojoj su kako sajtovi banaka, tako i drugih popularnih sajtova.

4. Information Stealer - Ovaj modul za krađu lozinki izvlači sačuvane lozinke iz email i FTP klijenata, kao i iz pregledača.

5. USB Infector - Ovaj modul se replicira i inficira još računara preko USB diskova. On kopira izvršni fajl na prenosivi disk koji se automatski pokreće kada se priključi na druge sisteme.

6. Service Watchdog - Ovaj modul je odgovoran za pravilno pokretanje malvera.

Prema rečima istraživača, kampanja Dark Tequila je i dalje aktivna i može biti primenjena u bilo kom delu sveta ako napadači imaju interes za to.

Budite pažljivi sa sumnjivim emailovima i koristite dobro antivirusno rešenje da biste zaštitili od ovakvih pretnji. Izbegavajte nepotrebno povezivanje prenosivih i USB uređaja sa računarom i onemogućite automatsko pokretanje na USB uređajima.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Nevidljivi lopov: Kako NFC malver SuperCard krade novac sa računa korisnika Androida

Nevidljivi lopov: Kako NFC malver SuperCard krade novac sa računa korisnika Androida

Ruski stručnjaci za sajber bezbednost upozorili su na napade u kojima se za krađu podataka koristi modifikovana verzija legitimnog NFC softvera. Oni... Dalje

Novi opasni ransomware briše sadržaj fajlova na uređajima

Novi opasni ransomware briše sadržaj fajlova na uređajima

Istraživači iz kompanije Trend Micro otkrili su novi ransomware koji osim mogućnosti šifrovanja fajlova, ima mogućnost i njihovog trajnog brisa... Dalje

Malver Myth Stealer: kradljivac podataka na lažnim sajtovima sa video igrama

Malver Myth Stealer: kradljivac podataka na lažnim sajtovima sa video igrama

Istraživači sajber bezbednosti iz Trellix-a upozorili su na novi malver za krađu podataka pod nazivom Myth Stealer, koji se širi putem lažnih veb... Dalje

Malver Acreed: nova zvezda na crnom sajber-tržištu

Malver Acreed: nova zvezda na crnom sajber-tržištu

Na ruskom hakerskom sajtu Russian Market pojavio se novi malver po imenu Acreed, koji je za kratko vreme postao veoma popularan, a očekuje se da će ... Dalje

Malver FrigidStealer inficira macOS preko lažnih ažuriranja Safari-ja

Malver FrigidStealer inficira macOS preko lažnih ažuriranja Safari-ja

Istraživači iz firme za sajber bezbednost Wazuh upozorili su na malver FrigidStealer koji inficira macOS preko lažnih ažuriranja pregledača da bi... Dalje