Posle računara i mobilnih telefona, ransomware prešao na smart televizore

Opisi virusa, 14.06.2016, 01:00 AM

Posle računara i mobilnih telefona, ransomware prešao na smart televizore

Korisnici Sharp i Philips smart televizora koji rade sa operativnim sistemom Android trebalo bi da znaju da njihovi uređaji mogu biti inficirani ransomwareom FLocker, koji osim Android mobilnih uređaja cilja i smart televizore.

Flocker (skraćeno od Frantic Locker) nije novi ransomware. On se pojavio pre godinu dana i od tada njegovi programeri daju sve od sebe da ovu pretnju učine aktuelnom.

Ransomware inficira uređaje preko spam SMS poruka ili malicioznih linkova.

“Najnovija verzija Flockera je policijski trojanac koji se pretvara da je američka "sajber policija" ili druga institucija zadužena za sprovođenje zakona, i on optužuje potencijalne žrtve za krivična dela koja nisu počinile. Ransomware traži 200 američkih dolara vredne iTunes poklon kartice”, kažu istraživači iz kompanije Trend Micro. "Na osnovu naše analize, nema velike razlike između verzije FLockera koja može da inficira mobilni uređaj i one koja inficira smart televizore.”

Malver je dobar u jednom - u sposobnosti da se sakrije. On može da prevari analizu statičkog koda, i da zaobiđe dinamičke sandbox zaštite.

Kada inficira uređaj, malver čeka 30 minuta pre nego što se pokrene, a zatim kontakira svoj komandno-kontrolni server (C&C). C&C šalje novi APK fajl i poruku o otkupu - HTML fajl sa omogućenim JavaScript (JS) interfejsom - što inicira instalaciju APK fajla, slikanje korisnika i prikazivanje fotografija na stranici na kojoj se nalazi obaveštenje o otkupu.

FLocker izbegava samo korisnike iz Kazahstana, Azerbejdžana, Bugarske, Gruzije, Mađarske Ukrajine, Rusije, Jermenije i Belorusije.

Žrtve koje dobiju poruku o otkupu sa svojom IP adresom i fotografijom, mogle bi se uspaničiti i platiti navodnu kaznu za prekršaj koji nisu ni napravile.

Ipak, činjenica da treba da kupe iTunes Gift Card i da unesu kod kartice, moglo bi kod mnogih da izazove suprotan efekat od onog koji priželjkuju kriminalci: ko je ikad čuo za “sajber policiju” koja naplaćuje kazne preko iTunes poklon kartica.

“Ako se inficira Android televizor, predlažemo korisnicima da najpre kontaktiraju prodavca uređaja”, kažu istraživači.

Druga mogućnost je da korisnik poveže računar sa svojim uređajem i da pokrene ADB shell i izvrši komandu 'PM clear %pkg%', što će prekinuti proces ransomwarea i otključati ekran. Korisnik onda treba da deaktivira administratorske privilegije date programu i da ga ukloni.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Novi malver ruskih hakera LOSTKEYS je digitalna verzija špijuna

Novi malver ruskih hakera LOSTKEYS je digitalna verzija špijuna

Google-ova obaveštajna grupa za pretnje (GTIG) identifikovala je novi malver pod nazivom LOSTKEYS, dizajniran za krađu fajlova i sistemskih podataka... Dalje

Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Istraživači bezbednosti iz CYFIRMA otkrili su novi malver nazvan Neptun RAT koji inficira Windows uređaje i krade lozinke. Malver koga bezbednosni ... Dalje

Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novootkriveni malver za krađu informacija pod nazivom Arcane Stealer krade mnoštvo korisničkih podataka, uključujući podatke za prijavljivanje z... Dalje

Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru

Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru

Korisnici koji traže piratski softver mete su napada koji rezultiraju infekcijom novim malverom pod nazivom MassJacker. Prema nalazima kompanije Cybe... Dalje

Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje