Ramdo, malver koji klikće na reklame, se vratio
Opisi virusa, 12.04.2016, 01:00 AM

Bot mreža Ramdo (Redyms) otkrivena je u januaru 2014. godine, zahvaljujući istraživačima Microsofta. Posle toga, ona je bila relativno mirna. Posle godinu dana pauze, u januaru prošle godine, aktivnost bot mreže je počela da raste da bi dostigla vrhunac u septembru 2015.
Sada istraživači iz Dell SecureWorks i Palo Alto Networks tvrde da imaju dokaz nove i pojačane aktivnosti Ramdo bot mreže.
Glavni deo ove bot mreže je Ramdo, malver koji je specijalizovan za prevare sa klikovima.
Kada Ramdo inficira računar, on najpre proverava prisustvo virtuelne mašine ili sandbox okruženja, kako bi bio siguran da neće biti predmet analize istraživača.
Ako je sve u redu, Ramdo preuzima verziju Chrome Extended Framework, koji je okosnica Chromium Web browser projekta, i koristi ga za klikove na reklame, od kojih zarađuju operateri bot mreže.
Kad god malver otkrije virtuelno okruženje koje je uobičajeno za računare istraživača koji se bave problemima bezbednosti, on koristi drugačiji sistem za povezivanje sa svojim komando-kontrolnim serverom.
To ne samo da je upozorenje za napadače da je malver pokrenut u takvom okruženju, već može odvesti istraživače na pogrešan put.
Uprkos tome što malver koristi trikove da bi izbegao istraživače, oni su uspeli da uz pomoć tehnike sinkholinga, tokom sedam dana analize, otkriju da je bot mreža imala više od 70000 konekcija sa oko 1000 različitih IP adresa, od kojih je nešto manje od polovine iz SAD. Sinkholing tehnika podrazumeva usmeravanje botova ka serverima koje kontrolišu istraživači umesto da zaraženi računari kontaktiraju servere koji su pod kontrolom napadača.
Ramdo je ozbiljna pretnja, iako nije opasan kao ransomware ili bankarski trojanci. On otežava rad korisnika na računaru jer utiče na njegove performanse, koristi internet i prouzrokuje finansijske gubitke za online oglašivače.

Izdvojeno
Nevidljivi lopov: Kako NFC malver SuperCard krade novac sa računa korisnika Androida

Ruski stručnjaci za sajber bezbednost upozorili su na napade u kojima se za krađu podataka koristi modifikovana verzija legitimnog NFC softvera. Oni... Dalje
Novi opasni ransomware briše sadržaj fajlova na uređajima
.png)
Istraživači iz kompanije Trend Micro otkrili su novi ransomware koji osim mogućnosti šifrovanja fajlova, ima mogućnost i njihovog trajnog brisa... Dalje
Malver Myth Stealer: kradljivac podataka na lažnim sajtovima sa video igrama

Istraživači sajber bezbednosti iz Trellix-a upozorili su na novi malver za krađu podataka pod nazivom Myth Stealer, koji se širi putem lažnih veb... Dalje
Malver Acreed: nova zvezda na crnom sajber-tržištu
.jpg)
Na ruskom hakerskom sajtu Russian Market pojavio se novi malver po imenu Acreed, koji je za kratko vreme postao veoma popularan, a očekuje se da će ... Dalje
Malver FrigidStealer inficira macOS preko lažnih ažuriranja Safari-ja
.jpg)
Istraživači iz firme za sajber bezbednost Wazuh upozorili su na malver FrigidStealer koji inficira macOS preko lažnih ažuriranja pregledača da bi... Dalje
Pratite nas
Nagrade