Ransomware Chimera preti žrtvama da će na internetu objaviti njihove fajlove

Opisi virusa, 06.11.2015, 00:30 AM

Ransomware Chimera preti žrtvama da će na internetu objaviti njihove fajlove

Istraživači iz firme Botfrei otkrili su novi ransomware Chimera koja kombinuje taktike scarewarea i enkripciju fajlova, preteći žrtvama da će na internetu objaviti njihove lične fajlove ako u određenom roku ne plate otkup.

U ovom trenutku Chimera je pretnja samo korisnicima u Nemačkoj, a mete su uglavnom kompanije.

Ransomware se širi preko emailova koje napadači šalju žrtvama, i koji sadrže link za Dropbox web stranicu. Korisnici koji kliknu na link inficiraju svoj računar ransomwareom Chimera.

Chimera šifruje fajlove na računaru i traži od žrtava da plate 2,45 bitcoina (630 evra) da bi im fajlovi bili vraćeni u početno stanje.

To je inače uobičajeno za infekcije kripto-ransomwareom. Ono što nije uobičajeno je da osim šifrovanja fajlova i ucenjivanja žrtava da plate otkup, Chimera zastrašuje korisnike inficiranih računara prikazujući im upozorenje da će se, ukoliko ne plate, njihovi podaci naći na internetu.

Istraživači kažu da je ovo samo prazna pretnja i da za sada nema dokaza da su kriminalci krali podatke sa inficiranih računara ili da su lične podatke žrtava objavljivali na internetu.

Tehnički gledano, autori ransomwarea bi mogli da smisle kako da ukradu podatke korisnika i da ih zatim objave na internetu, ali to je prilično nepraktičan scenario jer bi na taj način ostavili više tragova na internetu koji istražne organe mogu dovesti do njih.

Objavljivanje fajlova nije opcija, zbog toga što bi to značilo da sajber kriminalcima treba veliki prostor za skladištenje ukradenih podataka, a istovremeno bi time privukli veliku pažnju što nije u njihovom interesu.

Njihov jedini interes je da nateraju žrtve da plate, a zastrašivanje bi moglo da pomogne ostvarenju tog cilja.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Malver Myth Stealer: kradljivac podataka na lažnim sajtovima sa video igrama

Malver Myth Stealer: kradljivac podataka na lažnim sajtovima sa video igrama

Istraživači sajber bezbednosti iz Trellix-a upozorili su na novi malver za krađu podataka pod nazivom Myth Stealer, koji se širi putem lažnih veb... Dalje

Malver Acreed: nova zvezda na crnom sajber-tržištu

Malver Acreed: nova zvezda na crnom sajber-tržištu

Na ruskom hakerskom sajtu Russian Market pojavio se novi malver po imenu Acreed, koji je za kratko vreme postao veoma popularan, a očekuje se da će ... Dalje

Malver FrigidStealer inficira macOS preko lažnih ažuriranja Safari-ja

Malver FrigidStealer inficira macOS preko lažnih ažuriranja Safari-ja

Istraživači iz firme za sajber bezbednost Wazuh upozorili su na malver FrigidStealer koji inficira macOS preko lažnih ažuriranja pregledača da bi... Dalje

Lažni AI video generatori koji se reklamiraju na Facebook-u šire novi malver koji krade podatke korisnika

Lažni AI video generatori koji se reklamiraju na  Facebook-u šire novi malver koji krade podatke korisnika

Lažni AI alati za generisanje videa koriste se za distribuciju novog malvera za krađu informacija pod nazivom „Noodlophile“. Veb sajtovi... Dalje

Novi malver ruskih hakera LOSTKEYS je digitalna verzija špijuna

Novi malver ruskih hakera LOSTKEYS je digitalna verzija špijuna

Google-ova obaveštajna grupa za pretnje (GTIG) identifikovala je novi malver pod nazivom LOSTKEYS, dizajniran za krađu fajlova i sistemskih podataka... Dalje