Ransomware GarrantyDecrypt se pretvara da štiti vaše fajlove
Opisi virusa, 05.03.2019, 11:00 AM

Pojavila se najnovija verzija ransomwarea GarrantyDecrypt, ransomwarea koga je otkrio istraživač Majkl Gilespi u oktobru 2018. godine. Iako nikada nije imao distribuciju velikih razmera kao drugi ransomwarei, on je ipak uspevao da opstane i da nađe put do žrtava.
Sa najnovijom verzijom ransomwarea koju je Gilespi otkrio u februaru, njegovi autori pokušali su sa novom taktikom - pretvaraju se da su stručni tim firme Proton Technologies, koja stoji iza ProtonMaila i ProtonVPN-a.
U poruci o otkupu, pod nazivom SECURITY-ISSUE-INFO.txt, autori malvera navode da je žrtva bila napadnuta, a Protonova SECURE-SERVER usluga je šifrovala podatke kako bi je zaštitila tokom napada.
Autori malvera su čak otišli toliko daleko da su stavili “PROTON SECURE-SERVER SYSTEMS (c) 2019” izjavu o autorskim pravima na dnu poruke da bi se poruka učinila legitimnijom.
U poruci o otkupu se kaže da Protonova usluga SECURE-SERVER naplaćuje naknadu od 780 dolara za osiguranje fajlova tokom napada i da žrtva mora platiti naknadu za dešifrovanje svojih fajlova.
Iako većina ljudi verovatno ne bi nasela na ovo, važno je reći da ovo nije email Protona, Proton ne šifruje podatke, već ransomware.
Nažalost, ne postoji način da se dešifruju podaci koje je šifrovao ovaj ransomware, tako da ako ste zaraženi GarrantyDecryptom morate kopirati šifrovane podatke i kopiju poruke za otkup na sigurno mesto i sačekati da se pojavi rešenje u budućnosti ili pokušajte da vratite fajlove iz rezervne kopije ako je imate.
Da biste se zaštitili od ransomwarea, važno je da imate rezervnu kopiju podataka koju možete iskoristiti u situacijama kao što je napad ransomwarea. Ne otvarajte priloge u emailovima ako ne znate ko ih je poslao. Ne otvarajte ih dok ne potvrdite da ih je osoba koja je navodno poslala email zaista poslala. Ažurirajte Windows čim se objave ažuriranja. Ažurirajte redovno sve programe, posebno Java, Flash i Adobe Reader. Starije verzije programa imaju sigurnosne propuste koje često koriste autori malvera. Zato je važno da ih ažurirate. Ako još uvek niste, instalirajte pouzdani antivirusni softver. Koristite jake lozinke i nikada ne koristite istu lozinku na različitim sajtovima.

Izdvojeno
Nevidljivi lopov: Kako NFC malver SuperCard krade novac sa računa korisnika Androida

Ruski stručnjaci za sajber bezbednost upozorili su na napade u kojima se za krađu podataka koristi modifikovana verzija legitimnog NFC softvera. Oni... Dalje
Novi opasni ransomware briše sadržaj fajlova na uređajima
.png)
Istraživači iz kompanije Trend Micro otkrili su novi ransomware koji osim mogućnosti šifrovanja fajlova, ima mogućnost i njihovog trajnog brisa... Dalje
Malver Myth Stealer: kradljivac podataka na lažnim sajtovima sa video igrama

Istraživači sajber bezbednosti iz Trellix-a upozorili su na novi malver za krađu podataka pod nazivom Myth Stealer, koji se širi putem lažnih veb... Dalje
Malver Acreed: nova zvezda na crnom sajber-tržištu
.jpg)
Na ruskom hakerskom sajtu Russian Market pojavio se novi malver po imenu Acreed, koji je za kratko vreme postao veoma popularan, a očekuje se da će ... Dalje
Malver FrigidStealer inficira macOS preko lažnih ažuriranja Safari-ja
.jpg)
Istraživači iz firme za sajber bezbednost Wazuh upozorili su na malver FrigidStealer koji inficira macOS preko lažnih ažuriranja pregledača da bi... Dalje
Pratite nas
Nagrade