Ransomware Locky se vratio i sada se širi preko spam emailova sa malicioznim dokumentima
Opisi virusa, 25.04.2017, 01:00 AM

Ransomware Locky se vratio, opasniji nego ikad pre. Posle zatišja početkom godine, Locky ponovo napada, dolazeći do svojih žrtava preko spam emailova koji sadrže maliciozne dokumente.
Spam emailovi su različito naslovljeni - "Receipt 435," "Payment Receipt 2724," "Payment-2677" i slično, samo se brojevi menjaju.
Emailovi sadrže PDF fajlove sa nazivima kao što je P72732.pdf, koji ne govore mnogo o tome šta je sadržaj dokumenta. Očigledno da spameri računaju na radoznalost korisnika.
Kada žrtva otvori PDF, od nje se traži da otvori umetnuti Word dokument. To bi trebalo da izazove sumnju kod korisnika.
Ako korisnik otvori taj fajl, otvara se Word dokument. Tada se korisniku kaže da je dokument zaštićen i da treba da uključi makro da bi video sadržaj.
Microsoft je na ovaj način pokušao da zaštiti korisnike, baš zbog toga što hakeri koriste ovu funkciju kada šire malvere. Uključivanje makroa, oslobodiće ransomware Locky.
Locky se preuzima, dešifruje, i biće sačuvan u %Temp%redchip2.exe. Taj fajl se pokreće i fajlovi na računaru se šifruju.
Fajlovi koje je šifrovao Locky imaju ekstenziju .OSIRIS, pa je infekciju lako prepoznati.
Kada se proces enkripcije završi, žrtvi se prikazuje obaveštenje o otkupnini. Žrtva se obaveštava šta se dogodilo njenim fajlovima i da je njihovo dešifrovanje moguće jedino sa privatnim ključem i programom za dešifrovanje, koji se nalaze na serveru hakera.
Žrtvi se daju uputstva kako da preuzme i instalira Tor i da poseti određeni sajt. Plaćanje se vrši bitcoinima a zauzvrat žrtva dobija ključ za dešifrovanje.
Loša vest je da trenutno nema besplatnog alata za dešifrovanje tako da žrtve nemaju mnogo izbora - ili da se oproste od svojih fajlova ili da plate, iako stručnjaci ne savetuju saradnju sa kriminalcima. Oni misle da je bolje rešenje da se sačuvaju šifrovani fajlovi za slučaj da se u budućnosti nađe besplatno rešenje za njih.

Izdvojeno
Nevidljivi lopov: Kako NFC malver SuperCard krade novac sa računa korisnika Androida

Ruski stručnjaci za sajber bezbednost upozorili su na napade u kojima se za krađu podataka koristi modifikovana verzija legitimnog NFC softvera. Oni... Dalje
Novi opasni ransomware briše sadržaj fajlova na uređajima
.png)
Istraživači iz kompanije Trend Micro otkrili su novi ransomware koji osim mogućnosti šifrovanja fajlova, ima mogućnost i njihovog trajnog brisa... Dalje
Malver Myth Stealer: kradljivac podataka na lažnim sajtovima sa video igrama

Istraživači sajber bezbednosti iz Trellix-a upozorili su na novi malver za krađu podataka pod nazivom Myth Stealer, koji se širi putem lažnih veb... Dalje
Malver Acreed: nova zvezda na crnom sajber-tržištu
.jpg)
Na ruskom hakerskom sajtu Russian Market pojavio se novi malver po imenu Acreed, koji je za kratko vreme postao veoma popularan, a očekuje se da će ... Dalje
Malver FrigidStealer inficira macOS preko lažnih ažuriranja Safari-ja
.jpg)
Istraživači iz firme za sajber bezbednost Wazuh upozorili su na malver FrigidStealer koji inficira macOS preko lažnih ažuriranja pregledača da bi... Dalje
Pratite nas
Nagrade