Ruski haker prodaje jeftini ransomware Karmen na Dark Webu

Opisi virusa, 20.04.2017, 09:00 AM

Ruski haker prodaje jeftini ransomware Karmen na Dark Webu

Ransomware godinama ugrožava korisnike interneta, a poslednjih godina ova vrsta malvera postao je omča oko vrata svih, od kompanija, bolnica, banaka do običnih korisnika širom sveta od kojih kriminalci izvlače milione dolara.

Sofisticirani bankarski trojanci čiji razvoj zahteva mnogo vremena, truda i znanja, i dalje se koriste za krađu novca od banaka i njihovih korisnika. Ipak, trenutno najlakši način za zaradu kome sajber kriminalci rado pribegavaju je ransomware.

Situacija sa ransomwareima se dodatno zakomplikovala pojavom servisa - Ransomware as a Service (RaaS), koji omogućava i onima koji nemaju ili imaju malo tehničkog znanja da koriste ransomware da bi zaradili.

Tako se od nedavno na poznatom ruskom hakerskom forumu reklamira i za 175 dolara prodaje novi Ransomware-as-a-Service (RaaS) nazvan Karmen. Oglas je prvi put primećen sredinom marta.

Karmen je baziran na open-source alatu za pravljenje ransomwarea Hidden Tear, koji je pretrpeo manje izmene.

Prema rečima stručnjaka firme Recorded Future, rad na ovom RaaS započeo je krajem prošle godine, kada se ruski haker DevBitox udružio sa nepoznatim nemačkim partnerom i napravio Karmen. Njih dvojica su podelila posao pa je nemački haker napravio sam ransomware, a ruski je bio odgovoran za backend ransomwarea. Kada je servis bio spreman, njih dvojica počinju da reklamiraju Karmen na nekoliko sajtova.

Kada neko plati članarinu za Karmen RaaS, dobija pristup kontrolnom panelu hostovanom na Dark Webu, gde kupac može da konfiguriše personalizovanu verziju ransomwarea Karmen.

Kada Karmen inficira računar, on šifruje fajlove korisnika i prikazuje popup prozor. U prozoru je preteća poruka kojom se korisnik upozorava da se ne meša u proces enkripcije da ne bi rizikovao da izgubi svoje fajlove.

Ipak, takva poruka u stvarnosti nema uporište jer je Majkl Gilespi već pronašao način da pomogne žrtvama.

Žrtve mogu da probaju da reše problem sa starim Gilespijevim Hidden Tear dekripterom, ili da isprobaju sličan alat kompanije Avast.

Karmen ima anti-VM i anti-sandboxing mere zaštite, i neće se pokrenuti kada otkrije takva okruženja.

Autori Karmena tvrde da ga ne može otkriti većina antivirusa. Međutim, s obzirom da je potekao od HiddenTear ransomwarea, Karmen može da otkrije većina antivirusa.

Prve infekcije ransomwareom Karmen primećene su u decembru prošle godine, i to u Nemačkoj i SAD. Prodaja ransomwarea započela je tri meseca kasnije.

Kako se zaštititi od ransomwarea?

  • Redovno pravite rezervne kopije svojih važnih podataka.

  • Koristite pouzdani antivirus.

  • Ne otvarajte priloge u emailovima koje dobijete od nepoznatih.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Nevidljivi lopov: Kako NFC malver SuperCard krade novac sa računa korisnika Androida

Nevidljivi lopov: Kako NFC malver SuperCard krade novac sa računa korisnika Androida

Ruski stručnjaci za sajber bezbednost upozorili su na napade u kojima se za krađu podataka koristi modifikovana verzija legitimnog NFC softvera. Oni... Dalje

Novi opasni ransomware briše sadržaj fajlova na uređajima

Novi opasni ransomware briše sadržaj fajlova na uređajima

Istraživači iz kompanije Trend Micro otkrili su novi ransomware koji osim mogućnosti šifrovanja fajlova, ima mogućnost i njihovog trajnog brisa... Dalje

Malver Myth Stealer: kradljivac podataka na lažnim sajtovima sa video igrama

Malver Myth Stealer: kradljivac podataka na lažnim sajtovima sa video igrama

Istraživači sajber bezbednosti iz Trellix-a upozorili su na novi malver za krađu podataka pod nazivom Myth Stealer, koji se širi putem lažnih veb... Dalje

Malver Acreed: nova zvezda na crnom sajber-tržištu

Malver Acreed: nova zvezda na crnom sajber-tržištu

Na ruskom hakerskom sajtu Russian Market pojavio se novi malver po imenu Acreed, koji je za kratko vreme postao veoma popularan, a očekuje se da će ... Dalje

Malver FrigidStealer inficira macOS preko lažnih ažuriranja Safari-ja

Malver FrigidStealer inficira macOS preko lažnih ažuriranja Safari-ja

Istraživači iz firme za sajber bezbednost Wazuh upozorili su na malver FrigidStealer koji inficira macOS preko lažnih ažuriranja pregledača da bi... Dalje