Ruski haker prodaje jeftini ransomware Karmen na Dark Webu
Opisi virusa, 20.04.2017, 09:00 AM

Ransomware godinama ugrožava korisnike interneta, a poslednjih godina ova vrsta malvera postao je omča oko vrata svih, od kompanija, bolnica, banaka do običnih korisnika širom sveta od kojih kriminalci izvlače milione dolara.
Sofisticirani bankarski trojanci čiji razvoj zahteva mnogo vremena, truda i znanja, i dalje se koriste za krađu novca od banaka i njihovih korisnika. Ipak, trenutno najlakši način za zaradu kome sajber kriminalci rado pribegavaju je ransomware.
Situacija sa ransomwareima se dodatno zakomplikovala pojavom servisa - Ransomware as a Service (RaaS), koji omogućava i onima koji nemaju ili imaju malo tehničkog znanja da koriste ransomware da bi zaradili.
Tako se od nedavno na poznatom ruskom hakerskom forumu reklamira i za 175 dolara prodaje novi Ransomware-as-a-Service (RaaS) nazvan Karmen. Oglas je prvi put primećen sredinom marta.
Karmen je baziran na open-source alatu za pravljenje ransomwarea Hidden Tear, koji je pretrpeo manje izmene.
Prema rečima stručnjaka firme Recorded Future, rad na ovom RaaS započeo je krajem prošle godine, kada se ruski haker DevBitox udružio sa nepoznatim nemačkim partnerom i napravio Karmen. Njih dvojica su podelila posao pa je nemački haker napravio sam ransomware, a ruski je bio odgovoran za backend ransomwarea. Kada je servis bio spreman, njih dvojica počinju da reklamiraju Karmen na nekoliko sajtova.
Kada neko plati članarinu za Karmen RaaS, dobija pristup kontrolnom panelu hostovanom na Dark Webu, gde kupac može da konfiguriše personalizovanu verziju ransomwarea Karmen.
Kada Karmen inficira računar, on šifruje fajlove korisnika i prikazuje popup prozor. U prozoru je preteća poruka kojom se korisnik upozorava da se ne meša u proces enkripcije da ne bi rizikovao da izgubi svoje fajlove.
Ipak, takva poruka u stvarnosti nema uporište jer je Majkl Gilespi već pronašao način da pomogne žrtvama.
Žrtve mogu da probaju da reše problem sa starim Gilespijevim Hidden Tear dekripterom, ili da isprobaju sličan alat kompanije Avast.
Karmen ima anti-VM i anti-sandboxing mere zaštite, i neće se pokrenuti kada otkrije takva okruženja.
Autori Karmena tvrde da ga ne može otkriti većina antivirusa. Međutim, s obzirom da je potekao od HiddenTear ransomwarea, Karmen može da otkrije većina antivirusa.
Prve infekcije ransomwareom Karmen primećene su u decembru prošle godine, i to u Nemačkoj i SAD. Prodaja ransomwarea započela je tri meseca kasnije.
Kako se zaštititi od ransomwarea?
- Redovno pravite rezervne kopije svojih važnih podataka.
- Koristite pouzdani antivirus.
- Ne otvarajte priloge u emailovima koje dobijete od nepoznatih.

Izdvojeno
Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Istraživači bezbednosti iz CYFIRMA otkrili su novi malver nazvan Neptun RAT koji inficira Windows uređaje i krade lozinke. Malver koga bezbednosni ... Dalje
Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Novootkriveni malver za krađu informacija pod nazivom Arcane Stealer krade mnoštvo korisničkih podataka, uključujući podatke za prijavljivanje z... Dalje
Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru
.jpg)
Korisnici koji traže piratski softver mete su napada koji rezultiraju infekcijom novim malverom pod nazivom MassJacker. Prema nalazima kompanije Cybe... Dalje
Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje
BlackLock je nova opasna ransomware banda

Istraživači iz kompanije za sajber bezbednost Reliaqest upozoravaju na ekstremno opasnu ransomware bandu BlackLock koja se pojavila u martu prošle ... Dalje
Pratite nas
Nagrade