Stručnjaci upozoravaju na novi malver koji može fizički da ošteti elektroenergetsku mrežu
Opisi virusa, 26.05.2023, 11:00 AM

U decembru 2021., korisnik sa ruskom IP adresom je postavio misteriozni malver na Googleov servis za skeniranje malvera VirusTotal. Prema analizi koju su u četvrtak objavili istraživači bezbednosti kompanije Mandiant, ovaj malver je dizajniran za napade na infrastrukturne sisteme, uključujući elektroenergetske mreže.
Malver, koga su istraživači nazvali CosmicEnergy, sličan je Industroyeru, malveru koji je Rusija koristila za napad na energetsku infrastrukturu Ukrajine 2022. i 2016. godine.
Istraživači veruju da CosmicEnergy takođe ima veze sa Rusijom. Oni su otkrili komentar u kodu koji ga povezuje sa projektom „Solarni poligon“ najveće ruske telekomunikacione kompanije Rostelekom, za obuku stručnjaka za sajber bezbednost.
Ruska vlada se prošle godine obavezala da će u projekat uložiti 24 miliona dolara. Cilj projekta je da zaštiti finansijsku, energetsku i naftnu infrastrukturu Rusije od potencijalnih sajber napada.
Mandiant kaže da je CosmicEnergy kreiran da simulira stvarne scenarije napada na rusku energetsku mrežu.
Iako istraživači nemaju dovoljno dokaza o poreklu ili svrsi CosmicEnergyja, ovo otkriće je zabrinjavajuće jer hakeri mogu da prenamene malver i iskoriste ga za prave napade. Ipak, malver do sada nije korišćen za napade, rekli su istraživači.
CosmicEnergy je kreiran da cilja komunikacioni protokol koji se obično koristi u elektroenergetskoj industriji u Evropi, na Bliskom istoku i u Aziji. Ovaj protokol olakšava razmenu podataka između kontrolnih centara i različitih uređaja, uključujući udaljene terminalne jedinice (RTU), koji su neophodni za rad i kontrolu sistema za prenos i distribuciju električne energije.
U napadu na Ukrajinu 2016. malver Industroyer izdao je komande za interakciju sa RTU-ovima, i doveo do toga da su delovi Kijeva ostali bez struje na sat vremena.
Osim sličnosti sa malverom Industroyer, CosmicEnergy ima sličnosti i sa još dva malvera dizajnirana za napade na industrijske ciljeve. Jedan od njih je malver Triton, koji je korišćen u sajber napadu na petrohemijsko postrojenje u Saudijskoj Arabiji 2017. godine, a drugi je malver Incontroller, koji je kreiran za ometanje industrijskih procesa.
Ovakvi malveri obično iskorišćavaju protokole koji su po dizajnu nebezbedni, i omogućavaju hakerima da ih modifikuju i ponovo koriste za napade na više žrtava. Takođe, dostupnost projekata otvorenog koda koji implementiraju ove protokole olakšava posao hakerima, navodi Mandiant.
Foto: Thomas Kelley / Unsplash

Izdvojeno
Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Istraživači bezbednosti iz CYFIRMA otkrili su novi malver nazvan Neptun RAT koji inficira Windows uređaje i krade lozinke. Malver koga bezbednosni ... Dalje
Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Novootkriveni malver za krađu informacija pod nazivom Arcane Stealer krade mnoštvo korisničkih podataka, uključujući podatke za prijavljivanje z... Dalje
Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru
.jpg)
Korisnici koji traže piratski softver mete su napada koji rezultiraju infekcijom novim malverom pod nazivom MassJacker. Prema nalazima kompanije Cybe... Dalje
Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje
BlackLock je nova opasna ransomware banda

Istraživači iz kompanije za sajber bezbednost Reliaqest upozoravaju na ekstremno opasnu ransomware bandu BlackLock koja se pojavila u martu prošle ... Dalje
Pratite nas
Nagrade