Trojanac Zberp: čudovišni potomak Trojanaca Zeus VM i Carberp

Opisi virusa, 27.05.2014, 08:47 AM

Trojanac Zberp: čudovišni potomak Trojanaca Zeus VM i Carberp

Istraživači firme Trusteer nedavno su otkrili novog Trojanca koji je korišćen u napadima na korisnike više od 450 finansijskih institucija širom sveta, većinom u SAD, Velikoj Britaniji i Australiji.

Nova pretnja nazvana Zberp istraživačima je izgledala kao Zeus VM, nova verzija široko korišćenog Trojanca Zeus, koja je otkrivena u februaru i koja se od drugih verzija poznatog bankarskog Trojanca razlikovala pa tome što su njeni autori koristili steganografiju da bi sakrili konfiguracijske podatke unutar slika. Međutim, istraživači su primetili da se novi malver ponaša i kao malveri iz familije Trojanaca Carberp.

Analiza malvera otkrila je istraživačima Trusteera da je Zberp Trojanac nastao iz procurelih izvornih kodova Trojanaca Zeus i Carberp.

Kod Trojanca Zeus, verovatno najpoznatijeg bankarskog Trojanca, procureo je 2011. godine, i već ranije su ga kriminalne grupe koristile, prilagođavajući ponašanje ovog malvera svojim potrebama, ali i dodavanjem novih funkcionalnosti. Izvorni kod Trojanca Carberp ponuđen je na prodaju prošle godine.

Novi Trojanac omogućava sajber kriminalcima da dođu do osnovnih informacija o zaraženim računarima, kao što su imena računara i IP adrese, da prave snimke ekrana koje malver potom šalje serveru koji je pod kontrolom kriminalaca. Malver krade podatke unete u web forme, SSL sertifikate i podatke o FTP i POP3 nalozima. Zberp ima i neke opcionalne funkcionalnosti koje omogućavaju ubacivanje lažnog sadržaja u otvorene web stranice, MITB/MITM napade i VNC/RDP konkecije.

Zberp kombinuje i neke tehnike izbegavanja detekcije koje su nasleđene od Trojanaca Zeus i Carberp.

“S obzirom da je izvorni kod Trojanca Carberp procureo u javnost, imali smo teoriju da sajber kriminalcima neće trebati mnogo vremena da iskombinuju izvorni kod Carberp Trojanca sa kodom Zeusa i da stvore zlo čudovište”, kažu istraživači firme Trusteer. “To je bila samo teorija, ali pre nekoliko nedelja pronašli smo uzorke botneta Andromeda koji preuzimaju ovu hibridnu zver.”

Zberp koristi i neke druge tehnike koje je pozajmio od malvera ZeusVM da bi osigurao prisutvo na računaru i izbegao detekciju. Malver briše svoj registry ključ kada se pokrene i vraća ga nazad kada otkrije da se sistem gasi.

Zberp koristi SSL, da bi osigurao svoje komunikacije sa serverom za komandu i kontrolu i sprečio da ga otkriju proizvodi za mrežnu bezbednost.

Istraživači su upozorili da je Trojanac Zberp u trenutku kada je prvi put otkriven uspeo da izbegne detekciju većine antivirusnih rešenja.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Malver Atomic Stealer inficira macOS putem lažnog ažuriranja za pretraživače

Malver Atomic Stealer inficira macOS putem lažnog ažuriranja za pretraživače

Atomic Stealer, takođe poznat i kao AMOS, je malver za Mac OS koji se trenutno širi preko lažnog ažuriranja pretraživača pod nazivom „Clea... Dalje

Kako malver Ducktail krade Facebook naloge

Kako malver Ducktail krade Facebook naloge

Istraživači kompanije Kaspersky otkrili su novu verziju malvera Ducktail koju sajber kriminalci koriste za napade na zaposlene u kompanijama koji su... Dalje

Sajber kriminalci imaju novu taktiku kojom sprečavaju otkrivanje malvera

Sajber kriminalci imaju novu taktiku kojom sprečavaju otkrivanje malvera

Malver LummaC2 v4.0 koji krade podatke, izbegava otkrivanje koristeći trigonometriju da bi razlikovao ljudske korisnike od automatizovanih alata za ... Dalje

Malver StripedFly zarazio više od milion računara

Malver StripedFly zarazio više od milion računara

Punih pet godina jedan malver ostao je neprimećen zarazivši za to vreme više od milion Windows i Linux sistema. Pravu prirodu malvera StripedFly ko... Dalje

Malver DarkGate se širi kao PDF ili ZIP fajl preko Skypea i Microsoft Teamsa

Malver DarkGate se širi kao PDF ili ZIP fajl preko Skypea i Microsoft Teamsa

Malver DarkGate, koji je prvi put primećen krajem 2018. godine, trenutno se širi preko komunukacionih platformi kao što su Skype i Microsoft Teams,... Dalje