Trojanac makiran u lažno ažuriranje za Flash
Opisi virusa, 01.04.2013, 08:42 AM

Microsoft je upozorio korisnike na novog Trojanca koji je maskiran u ažuriranje za Adobe Flash i koji menja home page browser-a i presumerava korisnika na stranicu koja je pod kontrolom napadača.
U lažnom ažuriranju za Flash, postoji nekoliko indicija da nešto nije u redu, kao na primer to što je deo GUI na turskom i nema klizne trake (scroll bar) u EULA.
Fajl koga Microsoft detektuje kao Trojan:Win32/Preflayer.A širi se emailovima. Malver zamenjuje home page Internet Explorer-a, Google Chrome-a, Mozilla Firefox-a i Yanex-a sa anasayfada.net ili heyde.com.
Ovi sajtovi izgledaju kao pretraživači. Na njima se prikazuju reklame u iskačućim prozorima, a korisnici se preusmeravaju na stranice koje nisu nameravali da posete.
Kada žrtva pokrene maliciozni fajl, pojavljuje se tipičan Flash Player okvir za dijalog (dialog box). Tekst sporazuma EULA nije u potpunosti vidljiv zbog nedostatka klizne trake. Međutim označavanjem teksta, može se pročitati ceo tekst do kraja i tako videti uslov da će home page browser-a biti promenjen.
Iako većina korisnika i ne čita EULA, čak i onim pažljivijim bi moglo da promakne da će program promeniti početnu stranicu browser-a zbog nedostatka klizne trake.
Ukoliko korisnik ode korak dalje i klikne na dugme Install čiji je tekst na turskom, malver se izvršava i započinje promene. Domeni na kojima su nove početne stranice browser-a, kao i domeni koji hostuju lažno ažuriranje za Flash su ne stariji od 6 meseci, uključujući i onaj od 4. marta koji hostuje maliciozni izvršni fajl.
Trojanac koristi prilično jednostavne trikove, a društveni inženjering nije naročito sofisticiran, bar ne dovoljno da bi ovaj malver bio uspešan. Ipak, iz Microsoft-a poručuju da bi korisnici trebalo da budu oprezni. Ako mislite da nešto nije u redu (recimo, ako vam izgleda sumnjivo nedostatak scroll bar-u u EULA u ovom slučaju), može biti da ste u pravu. Slušajte svoj osećaj.

Izdvojeno
Nevidljivi lopov: Kako NFC malver SuperCard krade novac sa računa korisnika Androida

Ruski stručnjaci za sajber bezbednost upozorili su na napade u kojima se za krađu podataka koristi modifikovana verzija legitimnog NFC softvera. Oni... Dalje
Novi opasni ransomware briše sadržaj fajlova na uređajima
.png)
Istraživači iz kompanije Trend Micro otkrili su novi ransomware koji osim mogućnosti šifrovanja fajlova, ima mogućnost i njihovog trajnog brisa... Dalje
Malver Myth Stealer: kradljivac podataka na lažnim sajtovima sa video igrama

Istraživači sajber bezbednosti iz Trellix-a upozorili su na novi malver za krađu podataka pod nazivom Myth Stealer, koji se širi putem lažnih veb... Dalje
Malver Acreed: nova zvezda na crnom sajber-tržištu
.jpg)
Na ruskom hakerskom sajtu Russian Market pojavio se novi malver po imenu Acreed, koji je za kratko vreme postao veoma popularan, a očekuje se da će ... Dalje
Malver FrigidStealer inficira macOS preko lažnih ažuriranja Safari-ja
.jpg)
Istraživači iz firme za sajber bezbednost Wazuh upozorili su na malver FrigidStealer koji inficira macOS preko lažnih ažuriranja pregledača da bi... Dalje
Pratite nas
Nagrade