Zašto novi bankarski Trojanac Dyreza može biti konkurencija čuvenom malveru Zeus
Opisi virusa, 18.06.2014, 00:09 AM

Istraživači danske firme CSIS otkrili su novi bankarski malver nazvan “Dyreza” ili “Dyre”, koji bi mogao biti konkurencija čuvenom malveru Zeus.
Iako Dyreza ima sličnosti sa Trojancem Zeus, istraživači danske firme smatraju da je reč o novom Trojancu, a ne o još jednom derivatu izvornog koda Zeusa.
Dyreza cilja na korisnike brojnih banaka u SAD i Velikoj Britaniji, pre svega na korisnike Bank of America, Natwest, Citibank, RBS i Ulsterbank.
Trojanac se trenutno distribuira preko emailova koje navodno šalju pomenute banke, u kojima se nalazi kao zip fajl u prilogu, koji kada se pokrene započinje komunikaciju sa svojim serverima za komandu i kontrolu. Da bi izbegao URL skenere koji mogu blokirati poruke sa poznatih sumnjivih domena, napadači hostuju malver na legitimnim domenima.
Njegov kod je dizajniran tako da malver radi isto što i Zeus, i kao i većina bankarskih pretnji Dyreza omogućava izvačenje podataka iz browsera takozvanom “browser hooking” tehnikom i to iz Internet Explorera, Chromea i Firefoxa. Ta tehnika omogućava malveru uvid u nešifrovani web saobraćaj, što uključuje kompromitovanje računara, snimanje nešifrovanog saobraćaja i stupanje malvera u akciju kada korisnik pokuša da uspostavi sigurnu SSL vezu sa sajtom banke. Malver prikuplja podatke u svakom trenutku kada se zaraženi računar poveže sa finansijskom institucijom koja je naznačena u kodu malvera.
Malver omogućava napadačima da kontrolišu saobraćaj browsera i izvode man-in-the-middle napade. S obzirom da ima mogućnost da čita sav šifrovani saobraćaj između browsera žrtve i servera banke, on može da zaobiđe i dvofaktornu autorizaciju. Tokom napada, dok korisnik misli da se njegovi podaci za proveru identiteta šalju banci, malver ustvari preusmerava saobraćaj ka svojim serverima.
Istraživači su locirali neke od C&C servera za malver Dyreza, i otkrili korisnički “money mule” panel sa nekoliko naloga u Letoniji. Money mule je naziv za ljude koji pomažu kriminalcima, pristajući da na kratko pričuvaju ukradeni novac na svojim računima pre nego što ga proslede dalje, na račune kriminalaca.
Stručnjaci danske firme upozorili su korisnike da ima indicija da bi ovaj Trojanac u budućnosti mogao biti isporučivan putem spam emailova maskiran u ažuriranje za Flash Player.

Izdvojeno
Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Istraživači bezbednosti iz CYFIRMA otkrili su novi malver nazvan Neptun RAT koji inficira Windows uređaje i krade lozinke. Malver koga bezbednosni ... Dalje
Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Novootkriveni malver za krađu informacija pod nazivom Arcane Stealer krade mnoštvo korisničkih podataka, uključujući podatke za prijavljivanje z... Dalje
Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru
.jpg)
Korisnici koji traže piratski softver mete su napada koji rezultiraju infekcijom novim malverom pod nazivom MassJacker. Prema nalazima kompanije Cybe... Dalje
Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje
BlackLock je nova opasna ransomware banda

Istraživači iz kompanije za sajber bezbednost Reliaqest upozoravaju na ekstremno opasnu ransomware bandu BlackLock koja se pojavila u martu prošle ... Dalje
Pratite nas
Nagrade