ZeroCleare je novi iranski destruktivni malver koji briše sve sa računara

Opisi virusa, 10.12.2019, 03:30 AM

ZeroCleare je novi iranski destruktivni malver koji briše sve sa računara

Istraživači IBM-a otkrili su novi, do sada nepoznati destruktivni malver za brisanje podataka koji hakeri koji rade za Iran koriste za napade na kompanije na Bliskom istoku.

Malver pod nazivom “ZeroCleare”, povezan je ne sa jednom, već sa dve iranske hakerske grupe koje sponzoriše iranska država - APT34, takođe poznatom po nazivima ITG13 i Oilrig, i Hive0081, koja je poznata i pod imenom xHunt.

Istraživači koji su otkrili ZeroCleare kažu da novi malver ima neke sličnosti sa zloglasnim malverom Shamoon, jednim od najrazornijih malvera poznatom po šteti koju je napravio na 30000 računara najvećeg proizvođača nafte u Saudijskoj Arabiji 2012. godine.

Poput malvera Shamoon, i ZeroCleare koristi legalni drajver za hard disk koji se zove „RawDisk by ElDos“ kako bi prepisao MBR (Master Boot Record) i particije diska napadnutih računara sa operativnim sistemom Windows.

Iako EldoS drajver nije potpisan, malver i dalje uspeva da ga pokrene učitavanjem ranjivog, ali potpisanog Oracleovog VirtualBox drajvera, iskorišćavajući ga da zaobiđe mehanizam za proveru potpisa i učita nepotpisani EldoS drajver.

Da bi inficirali što veći broj računara malverom ZeroCleare, napadači najpre pokušavaju brute force napad da bi došli do lozinki za naloge na mreži i zatim instalirali alate China Chopper i Tunna, iskorišćavanjem ranjivosti SharePointa.

Isti napadači takođe su pokušali da instaliraju legitimni softver za daljinski pristup koji se zove TeamViewer i koristili su alat Mimikatz za krađu lozinki kompromitovanih servera.

Iako istraživači nisu otkrili imena kompanija koje su napadnute ovim malverom, oni su potvrdili da postoje dve verzije ZeroClearea, po jedna za svaku Windows arhitekturu (32-bitnu i 64-bitnu), ali samo ova druga zaista i radi.

Prema rečima istraživača, napadači koji koriste ZeroCleare, napade izvode protiv određenih sektora i kompanija.

“Ovo nije prvi put da je Bliski istok meta destruktivnih napada koji ciljaju njegov energetski sektor”, kažu istraživači.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Novi malver za macOS krije se u piratskom softveru

Novi malver za macOS krije se u piratskom softveru

Stručnjaci iz kompanije Kaspersky upozoravaju da sajber kriminalci napadaju korisnike macOS-a novim proksi trojanskim malverom koji je sakriven u pop... Dalje

Malver Atomic Stealer inficira macOS putem lažnog ažuriranja za pretraživače

Malver Atomic Stealer inficira macOS putem lažnog ažuriranja za pretraživače

Atomic Stealer, takođe poznat i kao AMOS, je malver za Mac OS koji se trenutno širi preko lažnog ažuriranja pretraživača pod nazivom „Clea... Dalje

Kako malver Ducktail krade Facebook naloge

Kako malver Ducktail krade Facebook naloge

Istraživači kompanije Kaspersky otkrili su novu verziju malvera Ducktail koju sajber kriminalci koriste za napade na zaposlene u kompanijama koji su... Dalje

Sajber kriminalci imaju novu taktiku kojom sprečavaju otkrivanje malvera

Sajber kriminalci imaju novu taktiku kojom sprečavaju otkrivanje malvera

Malver LummaC2 v4.0 koji krade podatke, izbegava otkrivanje koristeći trigonometriju da bi razlikovao ljudske korisnike od automatizovanih alata za ... Dalje

Malver StripedFly zarazio više od milion računara

Malver StripedFly zarazio više od milion računara

Punih pet godina jedan malver ostao je neprimećen zarazivši za to vreme više od milion Windows i Linux sistema. Pravu prirodu malvera StripedFly ko... Dalje