ZeroCleare je novi iranski destruktivni malver koji briše sve sa računara
Opisi virusa, 10.12.2019, 03:30 AM

Istraživači IBM-a otkrili su novi, do sada nepoznati destruktivni malver za brisanje podataka koji hakeri koji rade za Iran koriste za napade na kompanije na Bliskom istoku.
Malver pod nazivom “ZeroCleare”, povezan je ne sa jednom, već sa dve iranske hakerske grupe koje sponzoriše iranska država - APT34, takođe poznatom po nazivima ITG13 i Oilrig, i Hive0081, koja je poznata i pod imenom xHunt.
Istraživači koji su otkrili ZeroCleare kažu da novi malver ima neke sličnosti sa zloglasnim malverom Shamoon, jednim od najrazornijih malvera poznatom po šteti koju je napravio na 30000 računara najvećeg proizvođača nafte u Saudijskoj Arabiji 2012. godine.
Poput malvera Shamoon, i ZeroCleare koristi legalni drajver za hard disk koji se zove „RawDisk by ElDos“ kako bi prepisao MBR (Master Boot Record) i particije diska napadnutih računara sa operativnim sistemom Windows.
Iako EldoS drajver nije potpisan, malver i dalje uspeva da ga pokrene učitavanjem ranjivog, ali potpisanog Oracleovog VirtualBox drajvera, iskorišćavajući ga da zaobiđe mehanizam za proveru potpisa i učita nepotpisani EldoS drajver.
Da bi inficirali što veći broj računara malverom ZeroCleare, napadači najpre pokušavaju brute force napad da bi došli do lozinki za naloge na mreži i zatim instalirali alate China Chopper i Tunna, iskorišćavanjem ranjivosti SharePointa.
Isti napadači takođe su pokušali da instaliraju legitimni softver za daljinski pristup koji se zove TeamViewer i koristili su alat Mimikatz za krađu lozinki kompromitovanih servera.
Iako istraživači nisu otkrili imena kompanija koje su napadnute ovim malverom, oni su potvrdili da postoje dve verzije ZeroClearea, po jedna za svaku Windows arhitekturu (32-bitnu i 64-bitnu), ali samo ova druga zaista i radi.
Prema rečima istraživača, napadači koji koriste ZeroCleare, napade izvode protiv određenih sektora i kompanija.
“Ovo nije prvi put da je Bliski istok meta destruktivnih napada koji ciljaju njegov energetski sektor”, kažu istraživači.

Izdvojeno
Malver koji krade kriptovalute sakriven u programu za instalaciju Tor pretraživača

Trojanizovani programi za instalaciju anonimnog pretraživača Tor koriste se za infekciju uređaja korisnika pre svega u Rusiji i Evropi takozvanim c... Dalje
Novi malver MacStealer krade lozinke korisnika Appleovih računara

Novi malver za krađu informacija sa računara sa macOS operativnim sistemom, nazvan MacStealer, najnoviji je primer pretnje koja koristi Telegram kao... Dalje
Sa ChatGPT napravljen polimorfni malver

Istraživač HYAS instituta i stručnjak za sajber bezbednost, Džef Sims, razvio je novi malver koji pokreće ChatGPT pod nazivom Blackmamba. U janu... Dalje
Lažne aplikacije Telegram i WhatsApp prazne kripto novčanike

Trojanizovane verzije popularnih mesindžera kao što je Telegram ili WhatsApp nude se na lažnim sajtovima korisnicima Androida i Windowsa, koji preu... Dalje
BlackLotus je prvi malver koji može da zaobiđe Secure Boot na Windows 11

Nevidiljivi UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) bootkit pod nazivom BlackLotus postao je prvi poznati malver koji je u stanju da zaobiđe Sec... Dalje
Pratite nas
Nagrade