Koliko nas zapravo Google prati čak i kad mislimo da ne može?
Vesti, 14.07.2025, 11:30 AM

Koliko nas zapravo Google prati čak i kad mislimo da ne može?
Nova studija SafetyDetectives otkriva koliko je Google zapravo svuda oko nas na internetu. Čak i kad koristite privatne pretraživače poput DuckDuckGo, skrivanje od Google-ovih očiju nije baš tako jednostavno.
Istraživanje SafetyDetectives pokazuje da Google voli da zna sve o nama - njegovi alati za praćenje, poput Google Analytics-a, AdSense-a i YouTube video klipova, ugrađeni su u bezbroj sajtova. Ovi mehanizmi za praćenje pomažu Google-u da izgradi detaljne korisničke profile za ciljano oglašavanje i personalizaciju, tvrde istraživači. Oni su tu da prikupe podatke bilo da pretražujete recepte, čitate vesti ili gledate video ugrađen u neki članak.
Studija otkriva da se Google-ovo praćenje može smanjiti za 50% pomoću DuckDuckGo-a, posebno u zemljama sa strožim propisima o privatnosti poput Švajcarske i Švedske. Tamo Google Analytics, alat za analizu saobraćaja na veb-sajtovima, prati samo 14%-17% poseta DuckDuckGo-u, dok je pri korišćenju Google pretrag taj procenat od 45% do 50%.
Međutim, izveštaj je takođe otkrio da je u SAD slika manje ružičasta: čak i uz DuckDuckGo, više od 40% sajtova i dalje šalje podatke Google-u čak i kada se koristi DuckDuckGo. U Velikoj Britaniji stanje je nešto bolje - praćenje je palo sa 47% na Google-u na 29% pomoću DuckDuckGo-a, ali i dalje nije zanemarljivo.
Zanimljivo je da vrsta sadržaja kojem se pristupa igra ključnu ulogu u obimu prikupljanja podataka od strane Google-a: YouTube i pretraga proizvoda gotovo uvek pokreću Google-ove trackere. Sa druge strane, posete Wikipediji ili TikToku uglavnom prođu neopaženo.
Šta nas najviše špijunira? Najrasprostranjeniji špijun je, naravno, Google Analytics - skoro polovina sajtova u četiri navedene zemlje ga koristi. Zatim slede razni Google servisi: mape, fontovi, API-ji, Gtag i nezaobilazni YouTube klipovi. Čak i zemlje s jakim zakonima o privatnosti, poput Švajcarske, nisu imune.
Čak i uz propise poput GDPR-a koji pokušavaju da zaštite privatnost, studija jasno pokazuje da je Google-ova infrastruktura toliko ugrađena u internet da je potpuno „bekstvo“ prosečnom korisniku interneta gotovo nemoguće.
Možemo se truditi da koristimo alternativne pretraživače i alate, ali važno je znati da Google i dalje zna mnogo o nama i o tome gde smo na internetu. Realnost je da potpuna anonimnost na mreži ne postoji, ali svaki korak ka manjem praćenju ipak nije beznačajan.

Izdvojeno
TikTok ponovo pod istragom zbog prenosa podataka korisnika na servere u Kini
.jpg)
Irska Komisija za zaštitu podataka (DPC) pokrenula je novu istragu protiv TikTok-a zbog sumnje da se podaci evropskih korisnika i dalje prebacuju na ... Dalje
Koliko nas zapravo Google prati čak i kad mislimo da ne može?

Koliko nas zapravo Google prati čak i kad mislimo da ne može? Nova studija SafetyDetectives otkriva koliko je Google zapravo svuda oko nas na intern... Dalje
U Chrome Web prodavnici otkrivene opasne ekstenzije, ugroženo 1,7 miliona korisnika

Istraživači iz Koi Security otkrili su dvanaest ekstenzija sa ukupno 1,7 miliona preuzimanja, koje mogu da prate aktivnost korisnika, kradu podatke ... Dalje
Hunters International: Kraj ransomware bande ili početak nove prevare?
.jpg)
Ransomware grupa Hunters International tvrdi da je stavila tačku na svoje delovanje i da će svim svojim žrtvama ponuditi besplatni softver za deši... Dalje
Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje
Pratite nas
Nagrade