Dok su pokušavali da hakuju naloge prijatelja, indijski korisnici Facebooka hakovali sopstvene naloge
Društvene mreže, 06.05.2014, 09:16 AM

“Ko drugome jamu kopa sam u nju upada.” Otprilike bi se tako mogla opisati prevara na koju su nedavno naseli korisnici Facebooka u Indiji koji su hakovali sopstvene naloge dok su pokušavali da hakuju naloge svojih prijatelja.
Žrtvama prevare obećan je alat za koji su prevaranti tvrdili da će im otkriti lozinke Facebook naloga njihovih prijatelja. Umesto toga, prevareni korisnici su hakovali sopstvene naloge prateći instrukcije prevaranata.
Na Facebooku se pojavio video “Facebook Hacking”, sa instrukcijama kako hakovati Facebook nalog, uz napomenu da video ima samo edukativnu svrhu. Objava je sadržala i link za dokument na Google Driveu koji je sadržao kod, za koji su prevaranti tvrdili da može da otkrije lozinke prijatelja. Od korisnika je traženo da nalepe kod u konzolu browsera i da potom sačekaju dva sata dok “hakovanje proradi”.
Za to vreme, prevaranti bi iskoristili nalog žrtve da bi zapratili druge korisnike i "lajkovali" stranice.
Nalog žrtve je korišćen i za označavanje svih prijatelja u komentaru ispod originalne objave, čime se prevara širila dalje, jer su prevaranti računali (očigledno sa pravom) na ljudsku radoznalost. Nema sumnje da su prevaranti bili plaćeni da “naduvavaju” broj pratilaca i lajkova određenih korisnika i stranica.
Prevaranti su koristili metod poznat kao “self cross-site scripting” (“self-XSS”), koji je prvi put viđen na Facebooku 2011. godine. Jedna verzija ove prevare uočena je početkom godine, kada je prevarantima uspelo da prevare između 50000 i 100000 korisnika.
Nova prevara je poreklom iz Indije, kažu stručnjaci Symanteca, koji su i otkrili prevaru, a za raniju prevaru su odgovorni prevaranti iz Turske.
Preporuka stručnjaka za prevarene korisnike u ovakvim situacijama je da pregledaju spisak svojih aktivnosti i da “odlajkuju” i otprate profile i stranice koje su lajkovali i zapratili prevaranti. Pored toga, žrtve bi trebalo da podele svoje iskustvo sa svojim prijateljima i tako spreče da se proširi krug žrtava.
Imajte na umu da ste verovatno u pravu kada sumnjate u ono što vam izgleda previše dobro da bi bilo istinito. Nerealno je očekivanje da je hakovanje nečijeg naloga ovako jednostavan posao. Ako neko tvrdi drugačije, verovatno pokušava da vas prevari.

Izdvojeno
Na Facebooku sada možete imati jedan glavni i nekoliko dodatnih ličnih profila

Korisnici Facebooka moći će da imaju više profila koji funkcionišu nezavisno, sa posebnim obaveštenjima, porukama i podešavanjima privatnosti za... Dalje
TikTok preplavljen lažnim nagradnim igrama u kojima se poklanja kriptovaluta
.jpg)
Nagradne igre u kojima se navodno poklanja kriptovaluta godinama su prisutne na Twitteru i Instagramu. Iako se čini da bi većina ljudi prozrela ovak... Dalje
Meta još jednom potvrdila da će uvesti podrazumevanu E2E enkripciju u Messenger do kraja godine

Meta je ove nedelje još jednom potvrdila da će do kraja godine uvesti podrazumevanu end-to-end enkripciju u Messenger. „Od danas, ćaskanja m... Dalje
Talas hakerskih napada na korisnike LinkedIna

Poslednjih nekoliko meseci primetan je talas napada na korisnike LinkedIna. Da se nešto dešava vidi se i u Google trendovima, gde termini za pretrag... Dalje
Facebook i Instagram optuženi da ignorišu izveštaje o opasnom sadržaju na platformama
.jpg)
Program pouzdanih partnera „je ključni deo naših napora da poboljšamo naše politike i procedure sprovođenja, i proizvode, kako bismo pomogl... Dalje
Pratite nas
Nagrade