Facebook će nagrađivati hakere za prijavljene propuste u sistemu

Društvene mreže, 01.08.2011, 10:30 AM

Facebook će nagrađivati hakere za prijavljene propuste u sistemu

Facebook je prošle nedelje objavio da će ubuduće isplaćivati novčane nagrade programerima koji pronađu propuste u sistemu ove društvene mreže. Facebook se time najzad pridružio kompanijama Google i Mozilla koje u ranije već promovisale praksu nagrađivanja istraživača bezbednosnih propusta koji ih prijave na propisan način.

U okviru programa “Lov na bagove”, kakav već imaju Google i Mozilla, Facebook će za propuste kao što su “cross site scripting” bagovi, na primer, isplaćivati 500 dolara. Iznos novčane nagrade za otkriće ozbijnijih grešaka u sistemu koje ugrožavaju njegovu bezbednost će biti veći, mada iz kompanije Facebook nisu želeli da preciziraju o kolikoj sumu je reč.

Do sada je Facebook uglavnom nagrađivao pronalazače propusta u sistemu objavljivanjem njihovih imena na stranicama veb sajta.

U petak je Facebook pokrenuo Whitehat hacking portal gde se istraživači bezbednosnih propusta mogu prijaviti i obavestiti kompaniju o ronađenim greškama u sistemu.

Nije neuobičajena praksa takozvanih whitehat hakera da zarad ugleda u zajednici i prestiža objavljuju propuste u softveru ili veb sajtovima koje otkriju. Otkriće naročito značajnog baga u sistemu kakav je Facebook sa više od pola milijarde korisnika može da napravi ime do juče nepoznatom programeru.

Međutim, ovakav način otkrivanja i objavljivanja grešaka u sistemu ne odgovara kompanijama jer predstavlja bezbedonosni rizik koji sistem izlaže opasnosti od iskorišćavanja javno otkrivenih bagova. Zbog toga se kompanije jedna za drugom odlučuju da motivišu hakere da o problemima u funkcionisanju softvera ili veb sajtova najpre obaveste njihove timove zadužene za bezbednost.

Google je sličan program promovisao prošle godine a nagrade koje kompanija isplaćuje istraživačima kreću se u rasponu od 500 do 3133,70 dolara u zavisnosti od ozbiljnosti pronađenog propusta. Do sada je kompanija isplatila programerima koji su prijavljivali greške preko 300000 dolara iz nagradnog fonda određenog za te svrhe.

Mozilla takođe isplaćuje nagrade u vrednosti preko 3000 dolara za otkrivene programske propuste u Firefox-u i nekoliko drugih internet aplikacija.

Fcebook-ov tim zadužen za bezbednost sistema programeri kontaktiraju 30 do 50 puta nedeljno. Na taj način kompanija otkrije jedan do tri propusta u sistemu nedeljno koji mogu biti zloupotrebljeni.

Uslovi koje je Facebook propisao za istraživače propusta kako bi im nagrada eventualno bila isplaćena su sledeći: konkretni propust morate prvi prijaviti, potom sačekati da vam Facebook-ov tim odgovori pre nego što javno objavite otkriveni propust i poslednji uslov - morate biti državljanin države koja treutno nije pod sankcijama Ujedinjenih Nacija. Dakle, ukoliko ste stanovnik Severne Koreje, libije ili Kube, nagrada vam neće biti isplaćena.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Meta počinje da uvodi podrazumevanu end-to-end enkripciju za poruke i pozive u Messengeru

Meta počinje da uvodi podrazumevanu end-to-end enkripciju za poruke i pozive u Messengeru

Meta je objavila da počinje da uvodi podrazumevanu end-to-end enkripciju (E2EE) za poruke i pozive jedan na jedan u Messengeru. E2EE za grupne razgov... Dalje

Zloupotreba veštačke inteligencije u prevarama na TikToku

Zloupotreba veštačke inteligencije u prevarama na TikToku

TikTok se pokazao kao plodno tlo za finansijske prevare, posebno prevare koje uključuju kriptovalute, upozorava kompanija Avast. Širok domet platfor... Dalje

TikTok u bezbednosti zaostaje za konkurentskim platformama

TikTok u bezbednosti zaostaje za konkurentskim platformama

Istraživanje koje je sprovela kompanija Cerby otkrilo je da, kada je reč o bezbednosti, TikTok značajno zaostaje za konkurentskim platformama, kao ... Dalje

Malver NodeStealer ponovo otima naloge korisnika Facebooka, mamac za žrtve su provokativne fotografije

Malver NodeStealer ponovo otima naloge korisnika Facebooka, mamac za žrtve su provokativne fotografije

Istraživači iz kompanije Bitdefender upozoravaju da sajber kriminalci koriste Facebook oglase za širenje malvera i otimanje korisničkih naloga na ... Dalje

EU će zabraniti ciljano oglašavanje na Facebooku i Instagramu

EU će zabraniti ciljano oglašavanje na Facebooku i Instagramu

Evropski odbor za zaštitu podataka produžio je privremenu zabranu ciljanog oglašavanja na Facebooku i Instagramu, koju je u julu uvela Norveška ag... Dalje