Facebook je tehnološkim komanijama godinama davao ''poseban'' pristup podacima korisnika
Društvene mreže, 19.12.2018, 12:30 PM

Njujork Tajms došao je u posed Facebookovih dokumenata koji otkrivaju posebne sporazume koje kompanija ima sa najvećim svetskim tehnološkim kompanijama, kojima je godinama davala intruzivniji pristup ličnim podacima korisnika od onoga što je javno bilo poznato, i tako izuzimala svoje poslovne partnere od sopstvenih pravila o privatnosti.
Osim što ovi dokumenti daju najpotpuniju sliku o praksi kompanije Facebook u vezi razmene podataka, oni su i definitivni dokaz da su lični podaci ljudi postali najdragocenija roba digitalnog doba.
Njujork Tajms je objavio detalje o tome kako je društvena mreža tehnološkim kompanijama, uključujući Amazon, Apple, Microsoft, Netflix, Spotify i Yandex, davala poseban pristup korisničkim podacima. U nekim slučajevima, kompanije su izjavile da i ne znaju da imaju poseban pristup.
Facebook očekivano brani svoje ponašanje. Iz kompanije kažu da oni nikada nisu davali pristup ličnim podacima korisnika bez njihove dozvole i da nemaju dokaza da su podaci zloupotrebljeni.
Ipak, kompanija je ponovo priznala da je trebalo sprečiti da treća lica iskoriste podatke korisnika, nakon što je objavila da je ukinula te privilegije iz bezbednosnih razloga.
Primeri koje nudi Njujork Tajms uključuju omogućavanje proizvoda drugih kompanija da čitaju privatne poruke korisnika i da vide imena, kontakt podatke i aktivnosti njihovih prijatelja.
Ovo otkriće je već naišlo na kritike, uključujući i kritike bivšeg direktora bezbednosti Facebooka Aleksa Stamosa, koji je pozvao kompaniju da otkrije više detalja o tome kome je omogućila i kakav poseban pristup.
Ovo otkriće se desilo posle niza skandala koji su ove godine pratili kompaniju, od kojih je najpoznatiji onaj sa firmom Cambridge Analytica, ali je kompanija takođe optužena i za širenje nasilja u Mijanmaru, za rusko i iransko mešanje u američke izbore, i nekoliko incidenata sa curenjem podataka zbog bagova.
Ovo je potkopalo poverenje javnosti u kompaniju, a mnogi su ove godine zbog Facebooka zatražili nove propise. Cene akcija kompanije su pale, a grupa akcionara pozvala je sadašnjeg direktora koji je i osnivač kompanije da napusti mesto šefa kompanije.

Izdvojeno
Meta počinje da uvodi podrazumevanu end-to-end enkripciju za poruke i pozive u Messengeru

Meta je objavila da počinje da uvodi podrazumevanu end-to-end enkripciju (E2EE) za poruke i pozive jedan na jedan u Messengeru. E2EE za grupne razgov... Dalje
Zloupotreba veštačke inteligencije u prevarama na TikToku
.jpg)
TikTok se pokazao kao plodno tlo za finansijske prevare, posebno prevare koje uključuju kriptovalute, upozorava kompanija Avast. Širok domet platfor... Dalje
TikTok u bezbednosti zaostaje za konkurentskim platformama

Istraživanje koje je sprovela kompanija Cerby otkrilo je da, kada je reč o bezbednosti, TikTok značajno zaostaje za konkurentskim platformama, kao ... Dalje
Malver NodeStealer ponovo otima naloge korisnika Facebooka, mamac za žrtve su provokativne fotografije

Istraživači iz kompanije Bitdefender upozoravaju da sajber kriminalci koriste Facebook oglase za širenje malvera i otimanje korisničkih naloga na ... Dalje
EU će zabraniti ciljano oglašavanje na Facebooku i Instagramu

Evropski odbor za zaštitu podataka produžio je privremenu zabranu ciljanog oglašavanja na Facebooku i Instagramu, koju je u julu uvela Norveška ag... Dalje
Pratite nas
Nagrade