Facebook je tehnološkim komanijama godinama davao ''poseban'' pristup podacima korisnika
Društvene mreže, 19.12.2018, 12:30 PM

Njujork Tajms došao je u posed Facebookovih dokumenata koji otkrivaju posebne sporazume koje kompanija ima sa najvećim svetskim tehnološkim kompanijama, kojima je godinama davala intruzivniji pristup ličnim podacima korisnika od onoga što je javno bilo poznato, i tako izuzimala svoje poslovne partnere od sopstvenih pravila o privatnosti.
Osim što ovi dokumenti daju najpotpuniju sliku o praksi kompanije Facebook u vezi razmene podataka, oni su i definitivni dokaz da su lični podaci ljudi postali najdragocenija roba digitalnog doba.
Njujork Tajms je objavio detalje o tome kako je društvena mreža tehnološkim kompanijama, uključujući Amazon, Apple, Microsoft, Netflix, Spotify i Yandex, davala poseban pristup korisničkim podacima. U nekim slučajevima, kompanije su izjavile da i ne znaju da imaju poseban pristup.
Facebook očekivano brani svoje ponašanje. Iz kompanije kažu da oni nikada nisu davali pristup ličnim podacima korisnika bez njihove dozvole i da nemaju dokaza da su podaci zloupotrebljeni.
Ipak, kompanija je ponovo priznala da je trebalo sprečiti da treća lica iskoriste podatke korisnika, nakon što je objavila da je ukinula te privilegije iz bezbednosnih razloga.
Primeri koje nudi Njujork Tajms uključuju omogućavanje proizvoda drugih kompanija da čitaju privatne poruke korisnika i da vide imena, kontakt podatke i aktivnosti njihovih prijatelja.
Ovo otkriće je već naišlo na kritike, uključujući i kritike bivšeg direktora bezbednosti Facebooka Aleksa Stamosa, koji je pozvao kompaniju da otkrije više detalja o tome kome je omogućila i kakav poseban pristup.
Ovo otkriće se desilo posle niza skandala koji su ove godine pratili kompaniju, od kojih je najpoznatiji onaj sa firmom Cambridge Analytica, ali je kompanija takođe optužena i za širenje nasilja u Mijanmaru, za rusko i iransko mešanje u američke izbore, i nekoliko incidenata sa curenjem podataka zbog bagova.
Ovo je potkopalo poverenje javnosti u kompaniju, a mnogi su ove godine zbog Facebooka zatražili nove propise. Cene akcija kompanije su pale, a grupa akcionara pozvala je sadašnjeg direktora koji je i osnivač kompanije da napusti mesto šefa kompanije.

Izdvojeno
TikTok kažnjen sa 530 miliona evra zbog prenosa podataka evropskih korisnika u Kinu

Irska Komisija za zaštitu podataka (DPC) objavila je da je kaznila evropsku filijalu TikToka sa 530 miliona evra nakon istrage o transferu podataka k... Dalje
Hakeri tvrde da su ukrali lozinke 972.000 korisnika TikToka i sada prete da će ih objaviti

Hakerska grupa koja sebe naziva R00TK1T ISC CYBER TEAM tvrdi da je ukrala 972.000 lozinki korisnika TikToka. Hakeri su zapretili objavljivanjem lozink... Dalje
Meta testira novu AI tehnologiju koja otkriva naloge dece koja su se registrovala kao odrasle osobe

Meta testira novu AI tehnologiju koja može da identifikuje korisnike Instagrama mlađe od 16 godina, a zatim ih automatski prebacuje na tinejdžerske... Dalje
Podaci 2,8 milijardi X (Twitter) profila objavljeni na poznatom hakerskom forumu

Na zloglasnim Breach forumima procurili su podaci 2,87 milijardi X (Twitter) profila. Prema objavi korisnika foruma ThinkingOne, iza curenja podataka ... Dalje
Zbog lažne Metine tehničke podrške korisnici ostaju bez naloga
.jpg)
Meta ima više od 10 miliona aktivnih oglašivača na svojim platformama, a mnoga preduzeća zavise od oglasa na društvenim mrežama. Zato je razuml... Dalje
Pratite nas
Nagrade