Facebook mail i još mnogo toga [VIDEO]

Društvene mreže, 16.11.2010, 01:44 AM

Facebook mail i još mnogo toga [VIDEO]

Facebook je ponudio svojim korisnicima da bude njihovo poštansko sanduče za sve vrste poruka.

Kao što smo juče najavili Facebook korisnicima će ubuduće na raspolaganju biti i email servis, ali to nije jedina novina. Najveća svetska društvena mreža omogućiće svojim korisnicima email adresu @facebook.com samo kao deo redizajniranog sistema poruka koji predstavlja integraciju različitih oblika komunikacije među korisnicima.

Facebook-ov novi “social inbox” sada će biti mesto sa kojeg korisnici mogu poslati poruku na nečiju email adresu, kratku poruku (Instant Message) na MSN ili Yahoo, SMS na nečiji broj telefona, ili chat poruke. Slično kao u News Feed-u, nepročitane poruke će biti rangirane po tome koliko Facebook pošiljaoca poruke smatra važnim u korisnikovoj internet komunikaciji, a korisnik će i sam moći da menja ova podešavanja.

“Zbog toga što znamo ko su vaši prijatelji, možemo da ih adekvatno filtriramo,” rekao je izvršni direktor kompanije Mark Cukerberg predstavljajući novu Facebook-ovu uslugu.

Umesto da svaki razgovor bude prikazan na posebnoj stranici, Facebook će beležiti sve vaše razgovore i grupisati ih prema kontaktima. Tako će svi razgovori sa jednom osobom biti prikazani na jednoj stranici. Kratak demo snimak prikazuje kako bi ovako nešto trebalo da izgleda - to podseća na chat ili prozor sa tekstualnim porukama, bez polja za temu email-a (subject).

Endru Bosvort, inženjer kompanije Facebook, dao je precizniju definiciju novog servisa: “Sistem definitivno nije email. Zapravo, više je nalik chat-u.” Pristigle poruke pojavljivaće se na dnu stranice, slično chat funkciji.

Iako je Cukerberg naglasio da je nova usluga dizajnirana tako da izgleda minimalistički, korisnici će kao i u slučaju email-a moći da dodaju fajlove (atačmente) u porukama. Portparol kompanije Microsoft je najavio da će u narednim mesecima usluga deljenja dokumenata putem Microsoft-ovog Office Web Apps servisa biti integrisana u Facebook-ov “social inbox” servis.

Inbox će biti podeljen u tri foldera. Prvi, “social inbox” će sadržati razgovore sa ljudima koje Facebook-ov sistem i vi sami ocenite kao svoje najvažnije kontakte. Drugi folder sadrži razgovore sa ljudima ili kompanijama koji su ocenjeni kao manje važni ili koje Facebook-ov sistem ne prepoznaje. Tamo će se verovatno naći poruke administratora Fb strana kojima ste se priključili. Treći folder je rezervisan za poruke koje Facebook smatra spamom.

Nova usluga neće biti dostupna svim korisnicima odmah i istovremeno, već će se postepeno uvoditi.

Moguće je da novom servisu kasnije budu dodate i nove funkcije, a jedna od njih su i glasovne poruke.

Potez Facebook-a sa redizajniranjem sistema poruka ne treba gledati isključivo kao pokušaj da se konkurise email servisu kompanije Google. Naime, istraživanja su pokazala da se email servisi sve manje koriste u komunikaciji, i to posebno u mlađoj populaciji korisnika. Mladim ljudima je slanje email poruka previše spor vid komunikacije sa prijateljima te oni češće koriste razmenu poruka preko Facebook-a.

Projekat Titan, kako se zvao proces razvijanja “social inbox” servisa, trajao je godinu i po dana a na njemu je bilo uposleno 15 inženjera kompanije Facebook. To je najveći tim koji je ikada bio angažovan na razvoju nekog kompanijskog projekta.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Facebook želi da koristi slike koje nikada niste objavili za obuku AI modela

Facebook želi da koristi slike koje nikada niste objavili za obuku AI modela

Facebook već godinama koristi javne objave, fotografije i interakcije korisnika za obuku veštačke inteligencije. Kompanija je već iskoristila javn... Dalje

Facebook uvodi passkey – bezbedniji način prijave bez lozinke

Facebook uvodi passkey – bezbedniji način prijave bez lozinke

Facebook je najavio da uvodi passkey (digitalni ključ) kao novi način prijavljivanja na mobilnim uređajima, bez potrebe za klasičnim lozinkama. Ov... Dalje

Zašto sajber kriminalci traže posao na LinkedIn-u

Zašto sajber kriminalci traže posao na LinkedIn-u

Sajber kriminalci iz poznate grupe FIN6 predstavljaju se kao ljudi koji traže posao na platformama poput LinkedIn-a kako bi zarazili poslodavce malve... Dalje

Oglasi za lažne AI video generatore na Facebook-u i LinkedIn-u šire malvere

Oglasi za lažne AI video generatore na Facebook-u i LinkedIn-u šire malvere

Mandiant Threat Defens upozorava korisnike na prevaru iza koje stoji grupa UNC6032 koja na društvenim mrežama postavlja oglase za lažne AI video al... Dalje

TikTok video snimci šire malvere Vidar i StealC

TikTok video snimci šire malvere Vidar i StealC

Sajber kriminalci koriste TikTok video snimke za širenje malvera za krađu informacija Vidar i StealC u ClickFix napadima, upozorava Trend Micro. Re... Dalje